Latviešu valodas pārbaudījumam nav pieteikušies 9000 Krievijas pilsoņu

Obligātajai valsts valodas prasmes pārbaudes kārtošanai līdz šim pieteikušies 8000 Krievijas pilsoņu, kamēr 9000 Krievijas pilsoņu, kuriem eksāmens būtu jākārto, tam nav pieteikušies, vēsta TV3 Ziņas.

Šā gada 1. septembrī beigsies uzturēšanās atļaujas aptuveni 25 000 iedzīvotāju – bijušajiem pilsoņiem vai nepilsoņiem, kuriem tagad ir Krievijas pase. Lai turpinātu dzīvot Latvijā, ir jāiesniedz dokumenti atļaujas pagarināšanai. Nepilniem 18 000 arī jāapliecina latviešu valodas zināšanas vismaz pamata līmenī.

Iekšlietu ministrijā ir bažas, ka valsts iestādes netiks galā ar tik lielu cilvēku pieplūdumu, tāpēc tā aicina pārskatīt termiņus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vilnis Vītoliņš
Iekšlietu ministrijas valsts sekretāra vietnieks

“Šis likumprojekts ir vērsts tieši uz izpildi. Lai šī izpilde būtu, kā lai saka, korekta no valsts puses. Lai nesanāk tā, ka valsts beigās nespēj izpildīt, kā lai saka, normas un tamdēļ nākas attaisnoties.”

Iekšlietu ministrs Māris Kučinskis piedāvā noteikt, ja dokumenti būs iesniegti līdz 1. septembrim, Krievijas pilsoņi varēs turpināt dzīvot Latvijā kā līdz šim, un Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei (PMLP), kurai jāsaņem arī drošības iestāžu atzinums, pieteikumus būtu tiesības izskatīt līdz vienam gadam.

Savukārt, ja ar pirmo reizi neizdosies nokārtot latviešu valodas pārbaudījumu, atkārtoti to būtu ļauts kārtot līdz novembra beigām, un apliecinājumu par valodas zināšanām varētu iesniegt līdz gada beigām.

Komisijas sēdē šādas izmaiņas atbalstīja deputātu vairākums, arī “Nacionālā apvienība”, kas bija bloķējusi Kučinska iepriekšējo piedāvājumu rīkoties pakāpeniskāk un atteikties no pirmā septembra termiņa, tā vietā ļaujot dokumentus iesniegt tikai tad, kad pienāktu laiks pārreģistrēt uzturēšanās atļaujas, ko izsniedz uz pieciem gadiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jānis Dombrava
Saeimas deputāts (“Nacionālā apvienība”)

“Jau šobrīd Latvija ir izrādījusi šo labo gribu, ka dod viņiem iespēju, sakārtojot dokumentus, izturot drošības iestāžu prasības, vispār palikt Latvijas Republikā. Mēs varējām nedot tādu iespēju. Es redzu, ka šobrīd Iekšlietu ministrijas izveidotajā redakcijā ir pilnīgi cita pieeja, kāda bija pirms dažiem mēnešiem. Tā respektē Saeimas pieņemtos lēmumus, sakārto dažas procesuālas nianses.”

Pagājušajā piektdienā noslēdzās termiņš, lai pieteiktos latviešu valodas pārbaudījuma kārtošanai. Saņemti 8000 iesniegumu, kas nozīmē, ka interesi par to nav izrādījuši aptuveni 9000 Krievijas pilsoņu. Viņi joprojām var pieteikties eksāmenam, bet bez garantijas, ka tiks nodrošināta iespēja to nokārtot noteiktajā termiņā.

Daiga Dambīte
Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāve

“Šobrīd ir jāsaprot, vai mēs dodam kādas iespējas šiem cilvēkiem, kuri nav pieteikušies un reģistrējušies līdz 24. martam, veidot atsevišķu kārtību un plūsmu, vai mēs neko nedarām ar šīm personām. Tad viņas attiecīgi nevarēs paspēt, visticamāk, līdz 1. septembrim nokārtot šo valsts valodas prasmes pārbaudi.”

Aicinājumu nākt pretī tiem, kuri nokavējuši pieteikšanos valodas pārbaudījumam, deputāti atstāja bez ievērības, tāpēc Izglītības un zinātnes ministrijā to sola aktualizēt atkārtoti, pirms likuma izmaiņu pieņemšanas galīgajā lasījumā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm