tv3.lv

Kviešu dārdzības dēļ turpinās paaugstināties miltu izstrādājumu cenas

Kviešu cenām šajās dienās sasniedzot rekordaugstu līmeni, jārēķinās arī ar cenu kāpumu pārtikas produktu plauktos – turpinās augt cenas maizei, makaroniem un citiem miltu izstrādājumiem, vēsta TV3 Ziņas.

Kviešu cenas starptautiskajos piedzīvojušas pamatīgu pieaugumu kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā, kas līdz šim nodrošināja vairāk nekā 10% visa kviešu eksporta apmēra pasaulē.

Augšupejoša tendences graudaugu cenai ir jau ilgāku laiku. Sākumā grūtības radīja Covid-19 pandēmijas izraisītie sagādes ķēžu pārrāvumi, stāsta “Dobeles dzirnavnieka” vadītājs Kristaps Amsils, vienlaikus uzsverot – Krievijas sāktais karš kārtīgi “pielēja eļļu ugunij”. Pēdējo satricinājumu jau tā augstajai kviešu cenai radīja Indijas nesenais lēmums aizliegt šo graudaugu eksportu bažās, kas pašiem varētu pietrūkt labības. Tas kviešu cenu Parīzes biržā uzšāva līdz rekordaugstam līmenim, vairāk nekā 430 eiro par tonnu.

No Indijas, protams, graudus uz Latviju neved, paši saražojam pat vairāk nekā pašiem nepieciešams. “Dobeles dzirnavnieks” tos konkurencē ar citiem uzņēmumiem, tai skaitā ārzemju, pamatā iepērk no vietējiem, un situācija biržā tiešā veidā ietekmē to, cik jāmaksā zemniekiem par graudiem. Tam visam klāt arī milzīgās energocenas, attiecīgi jārēķinās, ka arī pārtikas produktu plauktos redzēsim tālāku miltu izstrādājumu sadārdzināšanos.

Kristaps Amsils
“Dobeles dzirnavnieka” valdes priekšsēdētājs

“Šādu dramatisku cenu pieaugumu neviens ražotājs nav spējīgs amortizēt.”

Salīdzinājumā ar gadu iepriekš kviešu cenu patlaban ir divreiz augstāka. Vai tas nozīmē, ka arī, piemēram, par klaipu maizes veikalos būs jāmaksā divreiz dārgāk? Uzņēmuma vadītājs ļoti atturīgs prognozēs par kaut kādiem cenu griestiem.

Kristaps Amsils
“Dobeles dzirnavnieka” valdes priekšsēdētājs

“Ja man sešus mēnešus iepriekš kāds teiktu, kad pēc pusgada kviešiem cena pārsniegs 400 eiro, es teiktu, ka tas nevar būt. Tā nekad nav bijis, taču tagad esam šādā situācijā. Patlaban prognozēt kādus griestus ir tiešām neiespējami. Izskatās, ka arī neiespējamais ir iespējams.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ar nekādām pozitīvām prognozēm nevar iepriecināt arī ekonomists Mārtiņš Āboliņš. Globālais un vispārējais pārtikas cenu kāpums vēl ne tuvu nav beidzies, tas pats attiecas uz gaidāmajiem iedzīvotāju komunālajiem maksājumiem rudenī.

Mārtiņš Āboliņš
bankas “Citadele” ekonomists

“Tas noteikti rada sociālekonomisko spriedzi. No valsts puses, protams, mūsu iespējas kaut ko ierobežot, savu tirgu pasargāt… Mēs esam daļa no Eiropas vienotā tirgus. Šajā ziņā eksporta aizliegumu vai kaut ko tādu mēs nevaram izskatīt kā opciju.”

Ekonomists norāda, ka, visticamāk, nekas cits valstij neatliks, kā nākt klajā ar kādiem specifiskiem atbalsta pasākumiem, lai palīdzētu iedzīvotājiem šo laiku pārdzīvot.

Žurnālists
Medijos darbojas 10 gadus. Iepriekš strādājis ziņu aģentūrās, savukārt ikdienā TV3 Ziņās vēsta par aktuālo ekonomikā un politikā, padziļināti pievēršoties valdības darbam, transportam un enerģētikai.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm