tv3.lv

Krievijas eksperts: Baltija var gulēt mierīgi. Putins nedara neko tādu, ko no viņa sagaida

Meli, iebiedēšana un stāsti par ienaidnieku pie robežām – tie ir ”vaļi”, uz kuriem balstās Vladimira Putina režīms Krievijā. Tā beigu tuvošanās esot neizbēgama, taču tas negarantējot, ka vietā nākšot kaimiņvalstīm labvēlīgāks režīms.

2016. gada 25. februārī 19:02

Kas un kāda ir Krievija pēc Krimas aneksijas un kāda ir tās ietekme uz Baltijas valstīm? Jaunāko pētījumu rezultāti apkopoti Austrumeiropas politikas pētījumu centra (APPC) rakstu krājumā ”Cietoksnis Krievija: politiskā, ekonomiskā un drošības situācija Krievijā pēc Krimas aneksijas un tās ietekme uz Baltijas valstīm”.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Lietuvas vadošais eksperts informācijas kara jautājumos Nerijus Maļukevičs uzskata, ka salīdzinājums ar cietoksni visprecīzāk raksturo mūsdienu Krieviju. Tās esot bailes no rusofobijas un ”ienaidnieka” pie robežām. Krievijas sociālās domas aptaujas ir kā spogulis tai informācijai, ar ko sabiedrība barota. Eksperts skaidro, ka līdz šim ir bijusi pietiekama izpratne, cik svarīga Putinam ir informācija, bet nav novērtēts, ka tas ir centrālais režīma elements.

Nerijus Maļukevičs, Viļņas Universitātes Starptautisko attiecību un politikas zinātnes institūta pētnieks

Putins rada ilūzijas un mītus par ienaidniekiem un pēc tam pats veido politiku, uz tiem balstoties. Akadēmiski tas ir ļoti interesanti, politiski – bīstami, kā mediji Putina rokās kļuvuši par ģeopolitisku ieroci.

Arī Krievijas publicists un reģionālās politikas jautājumu eksperts Dmitrijs Oreškins TV3 atzīst, ka, dzīves līmenim pasliktinoties, Kremļa retorika tikai pieņemas spēkā. Uz jautājumu, cik ilgi tā var turpināties, viņš atbild, – Padomju Savienībā apstākļi bija vēl sliktāki, bet tā pastāvēja 70 gadus.

Baltija var gulēt droši

Kas attiecas uz militāriem draudiem Baltijai, publicists uzskata, ka baidīties ir lieki. Pirmkārt, tam trūkstot resursu, otrkārt, Baltija un Eiropa uzbrukumam ir gatavas, kas Krievijai nozīmētu pārāk lielus zaudējumus, un, treškārt, Putinam patīkot pārsteigumi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Dmitrijs Oreškins, Krievijas reģionālās politikas jautājumu eksperts

Putins nekad nedara to, ko no viņa sagaida. Kad BBC parādīja filmu par uzbrukumu Latvijai, kļuva skaidrs, ka tas nekad nenotiks. Varbūt viņš izdomās ko citu ne mazāk nepatīkamu, taču Baltija var gulēt mierīgi.

Pēc APPC pētnieka Anda Kudora domām, cietoksnis uzbūvēts Krievijas iedzīvotāju prātos. Tas celts jau desmit gadus, kopš Putins atklāti paziņoja, ka PSRS sabrukums bija katastrofa.

Vienīgā atšķirība, ka mūsdienās cilvēki vairs nedzīvo informatīvā izolētībā aiz dzelzs priekškara un redz, kāda ir dzīve citur pasaulē. Šī iemesla dēļ Krievijas eksperts Oreškins pārmaiņas Kremlī prognozē jau tuvāko divu trīs gadu laikā. Tikai neesot garantiju, ka izmaiņas notiks pozitīvā virzienā.

Foto

Video

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm