tv3.lv

Krievija paziņojusi, ka tai no Latvijas pienākas kompensācija par pieminekļa nojaukšanu

Krievijas Federācijas Ārlietu ministrijas ieskatā, Latvijas lēmums vērsties pret padomju okupācijas slavināšanai veltītajiem pieminekļiem nozīmē, ka PSRS mantiniecei Krievijai pienāksies kompensācija, liecina tās paziņojums.

19. maijā 17:40

Krievijas Federācijas Ārlietu ministrija savā “Facebook” profilā informē, ka 19. maijā Krievijas Ārlietu ministrijā Latvijas vēstniekam Maskavā Mārim Riekstiņam tika izteikts stingrs protests – piešķirta atbilstoša nota saistībā ar Latvijas Saeimas 12. maija “provokatīvo lēmumu” apturēt 1994. gada Krievijas Federācijas valdības un Latvijas Republikas valdības līguma par Latvijas Republikas teritorijā dzīvojošo Krievijas militāro pensionāru un viņu ģimenes locekļu aizsardzību 13.panta darbību, dodot “zaļo gaismu” padomju laika memoriālu nojaukšanai, tai skaitā tā dēvētā “Uzvaras pieminekļa” nojaukšanu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tika uzsvērts, ka saskaņā ar 1969. gada Vīnes konvencijas par līgumu tiesībām noteikumiem puses tiesības denonsēt, izstāties vai apturēt līgumu var attiekties tikai uz visu līgumu, ja vien puses nav vienojušās citādi. Pašā 1994. gada nolīguma 15. pantā noteikts, ka to var izbeigt vai grozīt tikai ar pušu piekrišanu. Tajā nav ietverts noteikums, kas pieļauj iespēju vienpusēji izbeigt vai apturēt tā darbību kopumā vai atsevišķus tā noteikumus.

Šajā kontekstā Latvijas vēstniekam norādīts, ka Krievijas puse līguma 13. panta vienpusēju izbeigšanu uzskata par Latvijas saistību pārkāpumu, kas ir pretrunā vispāratzītajām starptautisko līgumu tiesību normām. Šis pārkāpums dod Krievijai pamatu aktualizēt jautājumu par Latvijas starptautisko tiesisko atbildību, kas izpaužas it īpaši pēdējās pienākumā pilnībā atlīdzināt nodarītos zaudējumus, tajā skaitā par minēto nodarīto pārkāpumu zaudējumu atlīdzības veidā.

Saskaņā ar starptautiskajām tiesībām Krievijas puse patur tiesības veikt pretpasākumus, reaģējot uz šo Latvijas nelikumīgo aktu.

Jau ziņots, ka Rīgas dome nolēma demontēt padomju pieminekli Pārdaugavā. Deputāti nolēma uzdot Rīgas pieminekļu aģentūrai veikt nepieciešamās darbības objekta demontāžai. Latvijas puses lēmums balstās grozījumos, kuri paredz minētās vienošanās 13. pantu apturēt “līdz brīdim, kad Krievija izbeidz starptautisko tiesību pārkāpumus attiecībā uz Ukrainu, tajā skaitā izved savus bruņotos spēkus no Ukrainas teritorijas un pilnībā atjauno Ukrainas teritoriālo integritāti un suverenitāti”.

Pieminekļa demontāžas darbiem vajadzētu sākties šogad, turklāt būtu godīgi nojaukšanas izmaksas segt no valsts budžeta, iepriekš paudis Rīgas mērs Mārtiņš Staķis.

Jautājums par padomju pieminekļa demontāžu aktualizējās pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm