Saturs turpinās pēc reklāmas

Konkurences padome aicina būvniecības kartelī iesaistītos uzņēmumus atzīties

Pēc otrdien vērienīgajām kratīšanām vismaz 10 būvniecības uzņēmumos un pie valsts amatpersonām aizturēto šobrīd nav. Sešiem nopratinātajiem varētu būt izvirzītas apsūdzības. Konkurences padome (KP) tikmēr aicina būvniecības uzņēmumus, kuri, iespējams, iesaistīti karteļa veidošanā un citās nelikumībās, atzīties, solot samazināt gaidāmās soda sankcijas.

2019. gada 4. septembrī 19:51

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) un KP veiktās procesuālās darbības ir saistītas ar ļoti vērienīgiem būvniecības projektiem visā Latvijā. Konkrētus objektus izmeklēšanas laikā gan neatklāj. Vienlaikus nav izslēgts, ka, turpinot šķetināt noziedzīgos nodarījumus, atklāsies vēl lielāks karteļa shēmās un korupcijā iesaistīto uzņēmumu skaits.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Aizdomu ēna šobrīd krīt uz vismaz 10 lielākajiem būvniecības uzņēmumiem, kā arī virkni amatpersonu. KP būvniekus, kuri iesaistīti kartelī vai veikuši citus likuma pārkāpumus, aicina atzīties.

Skaidrīte Ābrama
Konkurences padomes vadītāja

Visi tie, kuri atceras, kā viņi tikuši pie kāda pasūtījuma vai notika vienošanās ar konkurentiem, vai tā bija kukuļu došana amatpersonām, vai negodīgi uzvarējuši iepirkumā, ir iespēja nākt uz Konkurences padomi, informēt par šo notikumu, kā notika vienošanās. Un principā Konkurences padome piedāvā tādu iecietības programmu, kas atzīstas pārkāpumā ar domu, ka to vairs nedarīs, ir iespēja saņemt atbrīvojumu no naudas soda vai naudas soda samazinājumu.

Vērtējot ierosinātās pārkāpumu lietas, KP secina, ka šis ir otrs nozīmīgākais karteļu gadījums Latvijā, pirms dažiem gadiem iestāde izmeklēja 26 energobūvnieku negodīgu vienošanos.

“[..] sanāk kopā, tieši, netieši kaut kādā veidā vienojas – šis būs mans objekts, uz to nepretendējiet, man ir jādabū šis objekts, tas varētu būt tavs objekts, šeit būs tāda summa, man ir jāuzvar ar tādu summu, tā ir tā vienošanās par cenu, tirgus sadali, nepretendējiet uz to,” skaidro Ābrama.

Vairākus uzņēmumus, kas, iespējams, iesaistīti nelikumībās, apvieno dalība nozares organizācijā –  Būvuzņēmēju partnerībā. 2016. gadā šī apvienība parakstīja sadarbības memorandu ar valdību nolūkā veicināt godīgu konkurenci. Būvnieki tostarp mudinājuši pēc iespējas ātrāk iepirkumos ieviest tipveida līgumus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

“Mēs sagaidām, ka tiesībsargājošās iestādes darīs savu darbu, tomēr tajā pašā laikā sagaidām arī ātras atbildes, lai bez pamata netiktu apšaubīta uzņēmumu darbība un iedragāta to reputācija, savukārt patiesi vainīgie tiktu ātri saukti pie atbildības. Ātrs lietas izskatīšanas temps ir viens no faktoriem, kas var mazināt negodīgas konkurences riskus,” akcentē Latvijas Būvuzņēmēju partnerības vadītājas pienākumu izpildītāja Anna Upena.

Pirms dažiem gadiem lielie būvnieki, kas nu tiek turēti aizdomās par noziegumiem, pameta citu nozares organizāciju – Latvijas Būvnieku asociāciju (LBA). Tās vadītājs cer uz efektīvu izmeklējošo iestāžu darbu. “Nozare jūt un redz, ka mēdz būt dažādās situācijās pazīmes tam, ka kaut kas tāds varētu būt, bet tās ir nepietiekami, lai kaut ko pierādītu. Lai pierādītu, ir nepieciešami fakti. Acīmredzot, ja ir iemesls šādām pārbaudēm, tad ir tas iemesls, tāpat vien tas nenotiek, un otrs, ja mūsu būvniecības nozarē ir izaugušas nezāles, tad viennozīmīgi, ja mēs akceptējam, ka šādas nezāles aug mūsu dārziņā, tad viņas ir jāravē,” secina LBA prezidents Normunds Grinbergs.

KNAB paziņojis, ka otrdien veikto procesuālo darbību laikā aizturētas divas personas, kas gan vēlāk atbrīvotas, savukārt vēl sešām personām ir tiesības uz aizstāvību – tām, iespējams, izvirzītas apsūdzības.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas