KNAB un IUB pauž bažas par koruptīviem iepirkumiem krīzes aizsegā

2020. gada 20. aprīlī 20:30

KNAB un Iepirkumu uzraudzības birojs vēlas, lai valdība steidzami ievieš vienotu un skaidru regulējumu publisko iepirkumu rīkošanai ārkārtējās situācijās. Esot pamatotas bažas, ka vīrusa krīze ir izdevīgs aizsegs koruptīviem darījumiem.

Ārkārtējās situācijas laikā publiskos iepirkumus var rīkot atvieglotākā veidā, nav jārīko iepirkumu konkursi. Valsts un pašvaldību iestādes pēc sev vien zināmiem principiem izlemj, no kura un par cik pirkt preces un pakalpojumus.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs un Iepirkumu uzraudzības birojs pieļauj, – vīrusa krīzes ēnā palielinās risks koruptīviem darījumiem, sarunātiem iepirkumiem, finanšu līdzekļu izšķērdēšanai un interešu konfliktiem.

“Mēs varam izdarīt diezgan ticamu pieņēmumu, ka kājas paslīdēšana attiecībā uz godprātīgumu un labas pārvaldības ievērošanu palielinās. Varam uzskatīt, ka var palielināties korupcijas riski. KNAB nemēģina apgalvot, ka tās amatpersonas, kas iesaistītas iepirkumos, visas ir negodprātīgas,” norāda Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja priekšnieks Jēkabs Straume.

Iepirkumu uzraudzības biroju nepatīkami pārsteidz, ka daļa valsts un pašvaldību iestāžu pat necenšas izmantot saīsinātās iepirkumu procedūras; par veiktajiem pirkumiem neinformē biroju un pat negribīgi dokumentē ārkārtas situācijās veiktos iepirkumus.

“Es atvainojos, godātie ierēdņi, mēs nesēžam ierakumos. Mums ir iespējams dokumentēt – kāpēc ar šo, par kādu summu, kā mēs izlēmām, kā mēs salīdzinājām, vai bija iespēja vēl kādus citus piedāvājumus izvērtēt. Es domāju, ka šādi piefiksēt iepirkumu norisi ir iespējams visiem,” saka Iepirkumu uzraudzības biroja vadītāja Dace Gaile.

Valsts kontrole pirmdien premjeram izteikusi gatavību pārbaudīt visus publiskos iepirkumus, kas veikti ārkārtējās situācijas laikā, un vajadzības gadījumā tiks iesaistīts KNAB.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Šīs pārbaudes noteikti atšķirtos no klasiskajiem auditiem, kas bija gana ilgi. Tās būtu īsas un koncentrētas pārbaudes, sniedzot atbildi uz svarīgiem jautājumiem – vai nauda izlietota paredzētajam mērķim, vai nav bijusi ļaunprātība naudas izlietošanā,” pauž Valsts kontroliere Elita Krūmiņa.

No šīs nedēļas spēkā stājusies prasība valsts un pašvaldību iestādēm publiskot savās mājaslapās informāciju par visiem iepirkumiem saistītiem ar Covid-19 krīzes pārvarēšanu. Tos visus tagad sāks rūpīgi analizēt Iepirkumu uzraudzības birojs.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm