KNAB rosina sākt kriminālvajāšanu pret “BIOR” amatpersonu par iespējamu dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu

Šā gada 25. novembrī Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) rosināja Vidzemes prokuratūrai uzsākt kriminālvajāšanu pret Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta “BIOR” valsts amatpersonu par iespējamu dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā, kā rezultātā institūcijai nodarīts mantiskais zaudējums gandrīz 130 000 eiro apmērā.

2022. gada 1. decembrī 10:35

Pirmstiesas izmeklēšanas laikā iegūtie pierādījumi liecina, ka valsts amatpersona, ļaunprātīgi izmantojot savu dienesta stāvokli mantkārīgā nolūkā, nelikumīgi audzēja zivis divās Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta “BIOR” zivju audzētavās. Proti, zivis tika audzētas pretlikumīgi izveidotos baseinos “BIOR” telpās un, izmantojot šīs institūcijas infrastruktūru un materiāli tehniskos resursus. Tādā veidā valsts amatpersona institūcijai nodarīja 129 644,41 eiro mantisko zaudējumu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Izmeklētais noziedzīgais nodarījums īstenots laika posmā ne vēlāk kā no 2018. gada augusta līdz 2021. gada 4. jūnijam.

KNAB kriminālprocesu uzsāka 2021. gada 5. jūlijā un izmeklēšana notika par noziedzīga nodarījuma izdarīšanu, par ko atbildība paredzēta Krimināllikuma 318. panta otrajā daļā. KNAB, nosūtot krimināllietas materiālus Vidzemes prokuratūrai, noslēdzis pirmstiesas izmeklēšanu.

Pašlaik prokuratūrai kā procesa virzītājai jālemj par krimināllietas turpmāko virzību.

KNAB vērš uzmanību, ka jebkurā kriminālprocesā iesaistītajām personām ir tiesības uz aizstāvību, un atgādina, ka nevainīguma prezumpciju piemēro visos kriminālprocesa posmos – sākot no brīža, kad persona tiek turēta aizdomās vai apsūdzēta, līdz brīdim, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā tiek konstatēta likumā noteiktajā kārtībā.

“Bior” pārstāve Ilze Dimante aģentūru LETA informēja, ka pats institūts 2021.gada 26.maijā, veicot ikgadējo pārbaudi zivju audzētavā, konstatēja, ka darbinieks ļaunprātīgi izmanto dienesta stāvokli mantkārīgā nolūkā un nelikumīgi audzēja zivis.

Par pārbaudē konstatētajām nelikumībām darbiniekam tika pieprasīts nekavējoties sniegt paskaidrojumus.

“Vēlamies uzsvērt, ka institūts pēc konstatētajām pretlikumīgajām darbībām, kuras veica darbinieks, radot ievērojamus zaudējumus zivju audzētavai, nekavējoties ziņoja tiesībsargājošajām iestādēm, vēršoties ar iesniegumu par kriminālprocesa uzsākšanu,” teikts institūta paziņojumā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

2021.gada 4.jūnijā ar šo darbinieku pārtrauktas darba tiesiskās attiecības.

Jau ziņots, ka šī nav vienīgā lieta, kuru KNAB ierosināja saistībā ar “Bior” amatpersonām. 2018.nogalē prokuratūra par naudas izkrāpšanu no valsts budžeta saistībā ar stikla zušu iepirkumiem sāka kriminālvajāšanu pret “Bior” darbinieku un diviem Lietuvas pilsoņiem. LTV raidījums “de facto” toreiz informēja, ka, iespējams, lietā apsūdzības vērstas pret “Bior” pārtikas un vides izmeklējuma laboratorijas vadītāju Vadimu Bartkeviču.

Šī bija pamatlieta kriminālprocesam, kas tika sākts pirms vairākiem gadiem par stikla zušu iepirkuma konkursu “Bior”. KNAB jau 2015.gadā nodeva prokuratūrai kriminālvajāšanai izdalītu lietu par stikla zušu iepirkuma konkursu. Šajā lietā, kurā apsūdzības bija uzrādītas par krāpšanu un dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm