Kavējas plāna apstiprināšana Covid‑19 apkarošanai rudenī

Veselības ministrs vērš uzmanību, ka Covid-19 līknes atkal ceļas augšup. Pagājušajā nedēļā jaunatklāto gadījumu skaits teju dubultojies. Turklāt par aptuveni 40% palielinājies stacionēto pacientu skaits. Veselības ministrs brīdina, ka ir pēdējais laiks valdībā pieņemt plānu vīrusa apkarošanai rudenī. Taču tā apstiprināšanai vajag naudu, un naudu – vajag arī daudzām citām prioritātēm.

Lai šoreiz laikus sagatavotos Covid-19 iespējamam jaunajam uzliesmojumam, jau pavasarī tapis plāns, kā rīkoties rudenī. Veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) skaidro, ka plāns sagatavots, konsultējoties ar starptautiskajiem ekspertiem.

“Kopumā speciālisti visā pasaulē sagaida, ka Covid-19 rudenī varētu būt amplitūdā no, teiksim tā, parastas sezonālās gripas. Tātad nekādas īpašas ietekmes uz Latvijas sabiedrību – jā, cilvēki slimo, bet nekādas īpašas pārslodzes ne veselības aprūpes sistēmā, ne ģimenes ārstiem, ne slimnīcām nav. Un līdz otrai galējībai, kas būtu pilnīgi jauns vīrusa paveids. Ļoti bīstams, lipīgs kā omikrons, nāvējošs kā delta – slimnīcas pārpildītas, jauna pandēmija. Esošās vakcīnas nestrādā, viss jāsāk no gala,” saka Pavļuts.

Par mazticamām uzskata gan prognozes, ka vīrusa izplatība rudenī būs minimāla, gan varbūtību, ka sāksies plaša mēroga jauna pandēmija. Tāpēc Veselības ministrija prognozē vīrusa izplatības trīs pamata scenārijus, un katram no tiem sagatavots atbilstošs rīcības modelis.

Plāna ieviešanai nepieciešami vismaz 20 miljoni eiro. Taču jau mēnesi ar Finanšu ministriju neizdodas vienoties par papildu naudas piešķiršanu.

“Ir vienkārši ieilgušas diskusijas par šo naudas apjomu. Mēs jau arī saprotam, ka vajadzības pēc finansējuma ir ļoti lielas. Ir jāfinansē gan tās lietas, kas ir saistītas ar palīdzību Ukrainai, palīdzību bēgļiem, šie milzu izdevumi par energokrīzi un inflācijas pasākumiem. To jau mēs visu brīnišķīgi saprotam, bet arī Covid-19 mums jāsagatavojas. To neviens nevar atcelt. Mēs nevaram pieņemt lēmumu, ka Covid-19 vairs nav, ja tas ir, un nesagatavoties,” teic veselības ministrs.

Ņemot vērā, ka plāna apstiprināšana kavējas, nu jau kārtējo gadu varētu būt apdraudēta veselības nozares gatavība Covid-19 vilnim rudenī, brīdina veselības ministrs: “Šī ir trešā reize, un negribētos jau trešo vasaru pēc kārtas izpelnīties tos pašus pārmetumus kaut kur augustā un septembrī, un klausīties par to, ka šo vasaru neesam izmantojuši, lai laikus sagatavotos tam, kas ir bijis paredzams.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tikmēr Finanšu ministrijā norāda, ka bumba ir Veselības ministrijas laukuma pusē. “Mēs neesam untumaini. Mēs darbojamies nodokļu maksātāju tiesību jomā. Jo nodokļu maksātājiem ir nepieciešams saprast, kāds ir izlietojums,” saka Finanšu ministrijas parlamentārais sekretārs Atis Zakatistovs.

Valsts maka turētāji papildu naudu nav gatavi piešķirt, pirms nav pārliecinājušies, kādā apmērā izmantots līdz šim piešķirtais finansējums nozarei un kādas rezerves palikušas Veselības ministrijas budžetā.

“Tas, ko Veselības ministrija ir izdarījusi, tā nav pārskatījusi vecos izdevumus jeb vecās piešķirtās naudas. Viņi vienkārši prasa jaunu naudu klāt. Un tas būtu bezatbildīgi dot jaunu naudu klāt, neraugoties uz to, nesakārtojot jau esošo situāciju, nesaprotot, kādas ir slēptās jeb iekšējās rezerves, kuras varētu izmantot. Tikai grābj, grābj, grābj. Bet pienāk laiks, kad vajag arī sakārtot to, kas jau ir,” domā Zakatistovs.

Finanšu ministrijā uzsver, ka Covid-19 apkarošanas plānu tā ir gatava saskaņot, tiklīdz no Veselības ministrijas būs saņēmusi nepieciešamās atskaites. Saskaņā ar TV3 Ziņu rīcībā esošo neoficiālo informāciju valdība ir noskaņota plānu pieņemt nākamnedēļ, kas, Pavļuta ieskatā, arī ir pēdējais brīdis tā apstiprināšanai.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm