tv3.lv

Kas notiks, ja maksāsi ar viltotu naudu, pašam nezinot?

Latvijas iedzīvotāji ir pieraduši pie eiro, ir apmierināti ar naudas dizainu, kvalitāti un drošību. Tomēr bieži vien iedzīvotāji uzskata, ka līdz ar eiro ieviešanu apritē ir vairāk viltotas naudas. Portāls Skaties.lv centās noskaidrot, kā šādās situācijās labāk un pareizāk rīkoties.

2016. gada 10. martā 14:13

Portāls Skaties.lv saņēma ziņu no kāda lasītāja, kurš saskāries ar neērtu situāciju degvielas uzpildes stacijā. Brīdī, kad viņš centies norēķinātie par degvielu, automāts, kurš pārbauda banknotes, uzrādījis, ka viņa dotā nauda ir viltota.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Uzpildes stacijas darbinieks izsaucis policiju un lūdzis klientu uzgaidīt. Pēc īsa brīža ieradusies arī policija ar savu banknošu pārbaudes automātu un beigu beigās noskaidrojies, ka viss ir kārtībā un naudas zīme nav viltota.

Lai iedzīvotāji neapmulstu šādās situācijās, centāmies noskaidrot, kā rīkoties, ja ir aizdomas par naudas viltojumu.

Lai izvairītos no gadījumiem, kad pie jums nonāk viltota nauda, policija iesaka norēķināties ar maksājumu karti. Taču, ja tomēr tiek veikti skaidras naudas darījumi, pirms naudas zīmes pieņemšanas vienmēr jāpārliecinās, vai tā nav viltota. Ja tiek pamanītas viltotas naudas pazīmes, tad šādu banknoti jāatsakās pieņemt.

”Vienlaikus jāsaka, ka tirgotāju vidū ir vērojama pozitīva tendence – lielākajā daļā veikalu ir ierīces, ar kurām pārbaudīt, vai nauda ir viltota, un pārdevēji bieži pārbauda pat maza nomināla naudas zīmes. Tādēļ viltotas naudas izplatītājiem Latvijā savas intereses realizēt ir grūti,” atklāj Valsts policija.

Policija arī atklāj, ka apstākļi mēdz būt dažādi, tādēļ katrs gadījums jāvērtē individuāli. Ja viltota nauda izplatīta tīši (proti, cilvēks zinājis, ka naudas zīme ir viltota un gribējis to izmantot), tad par to draud kriminālatbildība.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Toms Sadovskis, Valsts policijas sabiedrisko attiecību pārstāvis

Veikala pienākums ir informēt tiesībsargājošās iestādes, nauda tiek atsavināta un tiek uzsākts kriminālprocess. Kriminālprocesa ietvaros naudas zīmei tiek veikta ekspertīze, lai noskaidrotu, vai tā ir viltota, kā arī tiek pieņemti paskaidrojumi no personas, kas ar šo naudas zīmi norēķinājusies.

Pirms pāris mēnešiem, kad apgrozībā parādījās jaunā parauga 20 eiro banknotes, bija manāms, ka tirgotāji pret tām izturas piesardzīgi – pirmajās dienās daudzviet šādas naudas zīmes netika pieņemtas, kamēr nebija atjaunotas ierīces, ar kurām pārbaudīt banknotes.

”Ja vērtējam to, cik liela iespēja ir šādi “iekrist”, tad jāatzīst, ka reizēm lielāka iespēja ir laimēt loterijā, jo viltotas naudas aprites apmēri Latvijā ir zemi. Visā Eiropā apgrozībā ir 18 miljardi banknošu. Latvijā pagājušajā gadā konstatētas 1222 viltotas banknotes (dažādu nominālvērtību). Ja salīdzina šos skaitļus, tad iespēja tikt pie viltotas banknotes ir 1:14 700 000,” informē Valsts policija.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm