tv3.lv

Vitenbergs gatavs atkāpties pēc vienošanās koalīcijā

Ekonomikas ministram Jānim Vitenbergam (NA) Nacionālās apvienības “šantāžas mēģinājuma dēļ” būs jādemisionē no sava amata, pauda Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV). Tikmēr pats Vitenbergs paziņojis, ka atbalsta Nacionālās apvienības pozīciju par iekšlietu ministres demisiju, pat zaudējot savu amatu valdībā.

Kariņš teica, ka starptautiskā situācija – Krievijas īstenotais karš Ukrainā, ir izmainījis Eiropas, tostarp Latvijas, drošības situāciju. Šādos apstākļos svarīga valdības un koalīcijas stabilitāte, lai valsti var vienoti izvadīt cauri nevieglajiem laikiem.

Valdības vadītājs teica – pēdējā nedēļā ir notikuši divi saviļņošanās momenti – sabiedrībā un politikā. 9. un 10. maijā notikušais pie pieminekļa Uzvaras parkā, kur tika izrādīta necieņa valstij un Krievijas kara upuriem Ukrainā, Kariņaprāt, ir vērtējama kā nepieņemama, un nospiedošais sabiedrības vairākums arī tā uzskata, pauda valdības vadītājs.

Viņš norādīja, ka šajā kontekstā ticies ar iekšlietu ministri Mariju Golubevu, un aicinājis viņu uzņemties politisko atbildību par notikušo – atkāpties no ministra amata. Golubeva paziņojusi, ka atkāpjas. “Uzskatu, ka tā ir atbildīga rīcība, ņemot vērā apstākļus,” pauda Kariņš.

Vienlaikus viņš teica – līdztekus notikusi politiskā saviļņošanās – viens no koalīcijas partneriem – NA – ultimatīvā veidā, ar šantāžu prasīja ministrei atkāpties, pretējā gadījumā nepastāvētu valdība. Kariņš informēja, lai koalīcijā būtu politiskais līdzsvars, par šādu šantāžas mēģinājumu NA jānomaina kādu no ministriem. NA nenosauca kādu no ministriem, tāpēc Kariņš nosauc jaunāko no ministriem amata ieņemšanas ilguma ziņā – Jāni Vitenbergu, dodot viņam līdz trešdienai laiku, kad jādemisionē. Kariņš piedāvā NA izvirzīt citu ekonomikas ministru Vitenberga vietā.

Pēc valdības vadītāja teiktā, abiem politiskiem spēkiem – “Attīstībai/Par!” un Nacionālai apvienībai – būs iespēja izvirzīt jaunus ministru amatu kandidātus. Tuvākajā laikā notiks balsojumi par jauniem ministriem. Galvenais ir nodrošināt stabilitāti valdībā, uzsvēra Kariņš. Bez Vitenberga nomaiņas, viņaprāt, nav iespējams panākt politisko līdzsvaru koalīcijā – valdības stabilitāte ir atkarīga no pilna Ministru kabineta un Saeimas vairākuma sastāva atbalsta. Attiecīgais politikais līdszvars NA rīcības dēļ ir izsists, tāpēc viņš piedāvā veidu, kā īsā laikā atgriezties pie līdzsvara un turpināt iesāktos savarīgos darbus.

Kariņš, atbildot uz mediju jautājumu, norādīja, ka iekšlietu ministres demisiju būtu prasījis neatkarīgi no Nacionālās apvienības “šantāžas mēģinājuma”.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (NA) pēc, Sadarbības sanāksmei noslēdzoties, notikušās preses konferences pauda, ka viņam neesot pieņemami notikumi pie pieminekļa Uzvaras parkā, kad par fašistiem nodēvēti līdzpilsoņi, kuri ieradās ar Latvijas un Ukrainas valstu karogiem. Tāpēc viņš atbalsta savas politiskās partijas pozīciju par iekšlietu ministres demisiju, pat zaudējot paša amatu valdībā.


Saeimas deputāts, Konservatīvo Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Krišjānis Feldmans (K) teica – Kariņa piedāvājumu “Konservatīvie” vērtē kā adekvātu, lai valdība nostrādātu līdz Saeimas vēlēšanām un nedaudz pēc tām, iekams vietā stāsies jaunā valdība. Viņš teica, ka partija aicina izvirzīt jaunus ministru amata kandidātus, ko “Konservatīvie” ātri izskatīs un gatavi atbalstīt, izskatot šo jautājumu jau ceturtdien.

Premejam nepiekrīt Nacionālās apvienības līderis Raivis Dzintars. Viņš uzskata, ka Vitenberga atkāpšanās drīz vairos nestabilitāti valdībā.

Saeimas deputāts, NA Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Raivis Dzintars (NA) teica, ka 9. un 10.maijā notikušais pie pieminekļa Uzvaras parkā ir izaicinājums valsts pamatiem, notikums, kas nedrīkst atkārtoties, par ko ir atbildīga iekšlietu sistēma. Viņš pauda – Kariņa lēmums ir pareizs un to gaidīja daudzi Latvijas iedzīvotāji, bija jābūt kādam, kas uzņemas par to politisko atbildību.

Dzintars, raksturojot NA darbības formu, pastāvot uz Golubevas demisiju, pauda – nepiekrīt, ka tas ir ultimāts, bet gan pozīcija, ar kādiem nosacījumiem NA gatava turpināt darbu valdībā. “NA vērtības ir tas, kāpēc esam politikā, tikmēr, kamēr koalīcija gatava tās respektēt, tik ilgi tajā atrodamies.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Raivis Dzintars
Saeimas deputāts, NA Saeimas frakcijas priekšsēdētājs

“Demisijas pieprasījums attiecībā par Nacionālās apvienības ministru, kur mēs, kā dzirdējām, ka nebija pat būtiski, kurš ministrs — galvenais, ka Nacionālās apvienības ministrs, nu, kā minimums, šķiet savāds. Kā minimums, šķiet savāds. Es teiktu, ka tas izskatās pēc politiskās atriebības.”

Viņš teica, ka Vitenberga demisijas pieprasīšanas kontekstā NA valdei par to jālemj, konsultējoties ar pašu Vitenbergu. NA par saviem soļiem un lēmumu informēs koalīcijas partnerus.

TV3 rīcībā esošā neoficiālā informācija gan liecina, ka Nacionālā apvienība tomēr piekritīs Vitenberga vietā izraudzīties citu ministru, lai nepadziļinātu krīzi valdībā. Pirmās neoficiālās versijas politiskajos kuluāros par iespējamajiem kandidātiem jau izskan, taču ne “Attīstībai/Par!”, ne Nacionālā apvienība šobrīd vēl nav nosaukusi amata kandidātus. Bet tās sola nevilcināties, lai Krievijas kara apstākļos valdība bez ministriem tik nozīmīgos amatos nepaliktu ilgstoši.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs (A/Par!) teica, ka premjera piekāpšanās NA ultimātam ir “destabilizējoša” un nerada labus apstākļus valdības turpmākam kopīgam darbam. Viņš atzinīgi novērtēja vairākus Golubevas paveiktos darbus iekšlietu ministres amatā, piemēram, veiksmīgus risinājumus Ukrainas civiliedzīvotāju uzņemšanai, robežas būvniecību un citus.

Vienlaikus ministres Marijas Golubevas paziņojums par atkāpšanos no amata valdības turpmākā darba labad, ir drosmīgs solis no viņas puses, pauda Plešs.

Kā ziņots, iekšlietu ministre Marija Golubeva nolēmusi demisionēt, pirmdien, 16. maijā, žurnālistiem paziņoja ministre.

Politiķe šodienuzzinājusi, ka, nesagaidot Iekšlietu ministrijas analītisko ziņojumu par iekšlietu dienestu darbu 9. un 10.maijā, premjers ir “pakļāvies NA spiedieniem un nav vairs gatavs atbalstīt viņas darbu”. Šādos apstākļos viņa ir nolēmusi atgriezties kā deputāte Saeimā.

Tāpat viņa informēja, ka patlaban notiek sarunas par tālāko koalīcijas darbu, taču viņa nedomā, ka apvienība “Attīstībai/Par!” (AP) tagad pieprasīs NA ministru demisiju, lai “apmierinātu atriebības kāri”.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tikmēr Latvijas Televīzija vēstīja, ka Kariņš brīdinājis koalīcijas partnerus, ka, līdz ar Golubevas demisiju amats valdībā būs jāpamet arī ekonomikas ministram Vitenbergam.

Pašlaik koalīcijas partneriem dots laiks, lai izlemtu, vai šādos apstākļos tie ir gatavi turpināt darbu valdības koalīcijā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm