Kapsētu digitalizēšana – iespēja aprūpēt aizgājēja kapavietu arī attālināti

Jau vairākus gadus Latvijā tiek veikta kapsētu digitalizēšana. Tieši aprīlī, kad nokusis sniegs, digitalizēšanas veicēji atsāks uzmērīt, pierakstīt un fotografēt kapsētas. Kapu digitalizēšana veicina arī jaunu pakalpojumu radīšanu. Piemēram, pateicoties digitalizēto kapsētu sistēmai, popularitāti gūst kapavietu sakopšana attālināti.

Tie, kuriem kāda iemesla dēļ nav iespējas regulāri apmeklēt savu tuvinieku kapa vietas noteikti zina cik dažkārt var būt grūti atrast pareizo kapa kopiņu.

“Mums darbinieki katru kapa vietu izstaigā, izmēra, noraksta datus, piešķir numuru, ievada izmērus.” Kapsētu digitalizēšanas ieviesējs Latvijā Miks Blate stāsta, kā viņš ar kolēģiem veic kapsētas digitalizēšanu. Tradicionāli pašvaldībām ir zināms tikai kapsētu kopējais izmērs, apglabāto personu saraksts, taču apbedījuma atrašanās vieta pārsvarā ir tikai tuvinieku atmiņā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“To, ko parasti pašvaldības uzmēra, ir kapsētas teritorija, to, ka tur ir, teiksim, trīs hektāru zemes gabals. Bet tur iekšā ir taciņas, ceļi, kokus nemēra. Ir pašvaldības, kurām ir kartes, bet pārsvarā nekā nav,” saka Blate.

Katra digitalizētā kapavieta ir redzama kartē, pieejamas ir arī katra apbedījuma GPS koordinātas. Tas nozīmē, ka aizgājēja kapavietu varam atrast ar navigatora palīdzību: “Kartē uzreiz ir redzama precīza vieta, ir iestrādāts, ka ar Google kartēm var precīzu vietu parādīs, ja cilvēks ies ar telefonu, tad viņu aizvedīs līdz tai vietai. Uzklikšķinot var apskatīt bildi. Visām vietiņām bildes liekam.”

Kapu digitalizēšana palīdz ne tikai atrast konkrētu kapa kopiņu, bet arī sniedz jaunas iespējas.

“Svecīšu nolikšanu, sakopšanu, ziedus aizvest piemiņas dienā.” Apbedīšanas pakalpojumu kompānijas pārstāve Inese Grudiņina uzskaita dažus no pakalpojumiem, kas pieejami attālināti. Pateicoties kapu digitalizēšanai, tam, ka kapavietu atrašanās ir viegli pieejama, tagad ir iespēja kaut vai no ārvalstīm pasūtīt tuvinieka kapa uzkopšanu.

“Ļoti daudzi izmanto. Pārsvarā paaudze līdz 45 gadi, kuri viegli orientējas digitālajā vidē, tie pārsvarā izmanto attālinātos pakalpojumus. Pasūta uzkopšanu, pasūta rekonstrukciju,” saka Grudiņina.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Digitalizēto kapu sarakstu varam viegli atrast tīmeklī. Ja novērojat nepilnīgu vai neprecīzu informāciju, droši rakstiet digitalizēšanas veicējiem, lai viņi izlabo ierakstu.

Pašlaik Latvijā digitalizēti ir tikai aptuveni 10% kapu. Tāpēc digitalizēšana turpināsies vēl vairākus gadus.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm