tv3.lv

Kāpēc tā? Vietējie strādāt negrib, jāmeklē darba rokas ārzemēs

Ar šādu situāciju sastapušās vairākas vietējās saimniecības, kas sezonas darbu laikā nespēj nokomplektēt strādnieku komandu un ir spiestas aicināt cilvēkus no ārzemēm, citādi raža ies postā.

2016. gada 14. augustā 20:06

Karstākais ogu novākšanas laiks Latvijā tuvojas noslēgumam. Taču daudzi krūmi vai lūzt no ogu svara un vērtīgie vitamīni kļūst par mēslojumu augsnei.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

50 ha lielai ogu saimniecībai sezonas laikā nepieciešams ap 70 strādnieku, taču pašu mājās izdodas atrast tikai labi ja pusi komandas.57

Saimniecības vadītājs skaidro, ka šis ir pirmais gads, kad nācies pieaicināt Ukraiņu viesstrādniekus, kuri darba devējam izmaksā vairāk nekā vietējie.

Lai atrastu strādniekus Latvijā, saimniecība ievietojusi sludinājumus internetā un dažādās reģionālajās avīzēs, tostarp arī nodarbinātības valsts aģentūras lapā, izlīmējusi plakātus tuvējā apkārtnē, pat izplatījusi informāciju sociālajos tīklos. Taču atsaucība ir niecīga. Arī jaunieši neizrāda interesi.

Lasot ogas nopelnīt var labi – to atzīst visi saimniecībā nodarbinātie. Katrs strādā atbilstoši savām fiziskajām iespējām.

Uz lauka sastopam arī pēdējo viesstrādnieku no Ukrainas. Pārējie padsmit tautieši jau devušies prom. Saimnieks stāsta, ka šis ir labākais, ātrākais un arī līdz ar to arī turīgākais ogu lasītājs – nopelnot ap 1000 eiro uz rokas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tomēr algot viesstrādniekus ir dārgāk kā vietējos cilvēkus. Ārzemniekus vajag arī izmitināt un piedāvāt atbilstošus sadzīves apstākļus.

Mēdz būt gadījumi, kad ukraiņi ir čaklāki un salasa pat divreiz vairāk ogu kā vietējie, jo ir ieinteresēti nopelnīt.

Tikmēr nodarbinātības valsts aģentūras dati liecina, ka oficiāli reģistrētas ir ap 6000 vakanču, bet no tām tikai 128 vakances ir attiecināmas uz lauksaimniecību. Bezdarbniekus mēģina motivēt, bet nevienu gan nevarot piespiest pieņemt sezonas darba piedāvājumu.

Tikmēr Lauberes ogas saimnieks ar bažām raugās nākotnē. Jo saimniecībai palielinoties, pēc 2-3 gadiem jau vajadzēs ap 300 sezonas darbinieku un pagaidām izskatās, ka būs jāaicina vēl vairāk viesstrādnieku.

Video

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm