tv3.lv

Kampaņā mudina tirgotājus nepieļaut alkohola tirdzniecību nepilngadīgajiem

Latvijā trešdaļai nepilngadīgo ir izdevies nopirkt alkoholu, jo veikalā nav prasīts personas apliecinošs dokuments, tā secināts aptaujā. Lai jauniešiem samazinātu iespēju iegādāties apreibinošus dzērienus, uzsākta akcija.

2019. gada 30. novembrī 9:24

Akciju “Es nepārdodu alkoholu tiem, kam nav 18” organizē Latvijas Alkohola nozares asociācija. Tā aptaujā secinājusi, ka jauniešiem iegādāties alkoholiskos dzērienus ne vienmēr sagādā grūtības, tādēļ problēmai jāmeklē risinājums.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Mūsu uzdevums ir pēc iespējas vairāk palīdzēt tirgotājiem to mazināt, lai mazumtirgotāji un tieši kasieri, būtu pēc iespējas informētāki par to, kā jaunieši tiek pie alkohola, jo tā ir, ka viņi tiek pie tā alkohola. Un mūsu uzdevums ir to mazināt vai utopiski – pilnīgi izslēgt,” pauž Alkohola nozares asociācijas izpilddirektors Dāvis Vītols.

Akciju atbalsta arī policija, kuras uzdevums ikdienā ir kontrolēt alkohola nepieejamību pusaudžiem. Aktīvāk pie tā likumsargi strādā tieši pēdējā laikā, veicot kontrolpirkumus dažādās tirdzniecības vietās.

“Procentuāli mēs pagaidām rēķinājuši neesam, bet, ja tie ir desmit vai 20 veikali, kaut kāds viens pārdevējs parasti vai nu nepārbauda dokumentus, bet to nevarētu nosaukt par masveidīgu problēmu. Bet no alkohola pieejamības, tad viņš nepilngadīgām personām tomēr pieejams ir,” norāda Valsts policijas Prevencijas vadības nodaļas priekšnieks Andis Rinkevics.

Taču ne paši jaunieši, ne arī pārdevēji, nereti neapzinās, kādas sekas tas var radīt. Par alkohola iegādāšanos sods draud gan nepilngadīgājam pircējam, gan arī pārdevējam un veikala īpašniekam. Šogad pus gada laikā šādus sodus saņēmuši 160 cilvēki.

“Ja ir alkohola tirdzniecība, tad sodi ir no 280 līdz pat 350, ja tas ir pārkāpums ir pirmo reizi. Bet, ja atkārtoti gada laikā, sodi ir četras, piecas reizes lielāki,” skaidro Valsts Ieņēmumu dienesta Akcīzes preču aprites daļas vadītāja Baiba Šmite-Roķe.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Bet uzņēmuma sods var sasniegt pat vairākus tūkstošus. Ja pārkāpums notiek atkārtoti – sods var būt arī alkohola pārdošanas licences anulēšana. “Katru nedēļu mēs skatāmies divus, trīs, četrus uzņēmumu jautājumus par to, ka ir konstatēta tirdzniecības nepilngadīgām personām. Tomēr, ņemot vērā, ka tā ir viena reize, mēs piemērojam, “konsultē vispirms” principus, parasti brīdinām uzņēmumus. Jo tiešām tas ir sociāls jautājums, mēs negribētu, lai alkoholu pārdod mūsu bērniem,” saka VID pārstāve.

Tirgotājus turpmāk par sekām, ko var radīt alkohola pārdošana nepilngadīgajam, informēs dažādos veidos. Tostarp, ar veikalos izvietotiem uzrakstiem, kas atgādinās gan pusaudžiem, gan pārdevējiem, ka alkohols pieejams tikai pēc pilngadības sasniegšanas.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm