tv3.lv

Kaķi ir galvenais putnu mirstības iemesls Latvijā: ornitologs piedāvā veidu, kā risināt šo problēmu

Kas par kaķiem ir sakāms ornitologiem? Ja vien putnu pētnieks nav arī kaķu mīļotājs, tad tas noteikti atzīs, ka kaķi ir galvenie putnu slepkavas Latvijā. 1. martā būs Starptautiskā kaķu diena un šoreiz “900 sekundes” nolēma uz tiem palūkoties no cita, neierastāka rakursa.

2020. gada 20. februārī 8:44

Kaķu skaits Latvijā četras reizes pārsniedz jauniešu skaitu vecumā no 18 līdz 24 gadiem. Kaķu skaits mūsu valstī tuvojas pusmiljonam. Vēl pirms pāris tūkstošiem gadu Eiropā kaķi nebija zināmi, Latvijā tie parādījās pat vēl vēlāk. Romiešu karaspēks kaķus uz Eiropu atgādāja, atgriežoties no Āfrikas karagājieniem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Ir aplēses, ka tie varētu būt 400 000, bet tikpat labi viņu var būt stipri vairāk.” Latvijas Ornitoloģijas biedrības valdes priekšsēdētājs Viesturs Ķerus norāda, ka kaķu skaits ir aptuvens, taču viennozīmīgi to ir ļoti daudz. Pat ja kaķi skaitās mājdzīvnieki, tie joprojām ir mednieki: “Ļoti vidēji sakot, tie varētu būt 20 putni gadā, ko nogalina viens kaķis.”

Tāpēc speciālisti klaiņojošajiem un mājas kaķiem ir spiesti piespriest visai skarbu titulu: “Kaķis ir galvenais cilvēka radītais putnu mirstības iemesls.”

Tātad ne automašīnas, ne kādas lauku pļaujmašīnas vai citi iemesli putnus nenogalina vairāk kā kaķi. Latvijā tie ir aptuveni seši līdz astoņi miljoni putnu gadā. Neatkarīgi no tā ornitologs rod arī nosacīti pozitīvo pusi kaķu uzvedībā.

“Ja skatāmies uz apdraudētajām putnu sugām Latvijā – melnais stārķis, zaļā vārna vai meža irbe, skaidrs, ka tos kaķi īsti neapdraud. Kaķi galvenokārt apdraud tos putnus, kas uzturas cilvēku tuvumā, tos, kas barojas uz zemes, kas ligzdo zemu,” teic ornitologs.

Labākais veids, kā paglābt putnus, ir mājas kaķu nelaišana brīvsolī, taču skaidrs, ka daudzi kaķu saimnieki pat nevar iedomāties tā apieties ar brīvību mīlošajiem dzīvniekiem. Tāpēc ornitologs piedāvā papildu iespēju: “Tāds pusceļš, kas arī tiek ieteikts, ir uzlikt kaķim zvaniņu. Viņš joprojām nogalinās putnus, bet daudz mazāk nekā bez zvaniņa.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ornitologs piebilst, ka zvaniņi traucētu kaķim medīt un daudzi putni tiktu paglābti. Taču vēl lielāku putnu skaitu varētu izglābt, ja mēs rastu risinājumu, kā cilvēkiem pašiem sadzīvot ar putniem, neatņemot tiem dzīves telpu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm