tv3.lv

Kaislības ap banku ”Citadele” turpinās; Sabiedrība satraukta, ka banka tiks atdota par ”sviestmaizi”

Kaislības ap šobrīd valstij piederošās bankas ”Citadele” pārdošanu turpinās. Sabiedrība ir satraukta, ka šo kredītiestādi potenciālajiem investoriem stūrī iedzītā valdība atdos par sviestmaizi.  Izskanējusī neoficiālā cena pēc ekspertu domām ir tik zema, ka viņi aicina valdību atteikties no pārdošanas un darījumu atstāt Eiropas Komisijas ziņā. 

2014. gada 17. septembrī 20:26

Augstāko cenu par valsts 75% bankas ”Citadele” akciju, piedāvājis ”Latvijas Balzama” līdzīpašnieks Jurijs Šeflers – 130 miljoni eiro, liecina LNT rīcībā esošā neoficiālā informācija. Summu veidoja divas daļas – 105 miljoni eiro tiktu maksāti uzreiz, un 25 miljoni eiro pēc darījuma, ja bankā neuzpeldētu kādi zaudējumi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Šādu darījuma struktūru esot piedāvājuši arī ASV investori, kurus par ”Citadeles” potenciāliem īpašniekiem izvēlējusies valdība. Tomēr uzreiz tie bija gatavi ievērojami mazāk – ap 65 miljoniem eiro.

ASV investori, no kuriem šobrīd zināms tikai viens vārds: miljardieris Tims Kolinss, otra cenas daļa līdz šim bijusi ap 37 miljoni. Pastāv risks, ka investori var atrast iemeslus to nemaksāt. Kopējā darījuma summa tad, iespējams, ir 102 miljoni eiro, bet joprojām nesedz valsts ieguldījumu pamatkapitālā.

Kāpēc izvēlēts investors, kas piedāvā zemāku cenu, sabiedrībai tā arī nav izskaidrots. Tiesa, sarunas ar ASV investoriem par līguma nosacījumiem turpināsies līz 30. Septembrim. Nav izslēgts, ka turpinās kaulēšanās arī par cenu.

Valdībai tiek pārmesta investoru neatklāšana, kas tikai palielina šaubu ēnu par pieņemtajiem lēmumiem. Tāpēc Saskaņas Centrs aicina sasaukt Saeimas ārkārtas sēdi, lai atklātu, kurš, par kādu cenu nopircis banku. Šim aicinājumam gan maza atsaucība, to neplāno atbalstīt otra Citadeles pārdošanas darījuma pretiniece Nacionālā apvienība, kura gan neatkāpjas no redzējuma, ka banka jāsaglabā valsts īpašumā.

Lai arī ASV investors teicis, ka Latvijā atnācis uz ilgu laiku, eksperti skubina līgumā noteikt, ka investori banku nedrīkst pārdot vismaz piecus gadus. Premjere Laimdota Straujuma LNT apliecināja, ka pie tā tiek strādāts. Aizdomas par partnera izvēli rada arī tas, ka sākotnēji ar ASV investoriem bankas iegādes piedāvājumu izteica seši Latvijas uzņēmēji, starp kuriem bija arī bijušais ”Swedbank” valdes loceklis Druvis Mūrmanis. Pēc tam, kad šo sešu uzņēmēju piedāvājums tika noraidīts, Murmanis tagad konsultē par ”Citadeles” pircējiem izraudzītos ASV investorus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Premjere uzsvēra, ka šo ASV investoru ienākšana ir valstij stratēģiski svarīga, jo tie saprot ģeopolitisko situāciju. Arī ERAB klātbūtnes saglabāšana ir svarīgs signāls. LNT arī kļuva zināms, ka nākamajā otrdienā Latvijā ierodas ERAB viceprezidents.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm