tv3.lv

Kā populārākās partijas sola mazināt ienākumu nevienlīdzību?

130 tūkstošiem trūcīgo un maznodrošināto iedzīvotāju Latvijā ikmēneša ienākumi ir līdz 129 eiro.  Šie dati un fakts, ka atkal būsim spiesti par Eiropas Savienības naudu dalīt pārtikas pakas, nav glaimojoši politikas veidotājiem. Tiesa gan, tagad solījumi celt minimālo algu un vienlaikus – arī neapliekamo minimumu – ir pilnīgi visu partiju priekšvēlēšanu programmās. Kā popularitātes reitinga augšgalā esošās partijas sola mazināt ienākumu nevienlīdzību, stāsta Uldis Āboliņš.

2014. gada 20. septembrī 20:12

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vienotība ir vienīgā no partijām, kas pārredzami piedāvā palielināt minimālo algu ne vairs pēc līdzšinējā diskusiju principa, cik aptuveni varētu atļauties, bet katru turpmāko gadu bez ierunām to kāpināt tieši par 40 eiro, lai 2018.gadā minimālā alga sasniegtu 480 eiro.

 ”Darba devēji vēl nav reaģējuši uz šo mūsu piedāvājumu. Skaidrs, ka tas būs sarežģīts sarunu process, bet mēs redzam šajā brīdī, ka nav citas alternatīvas, mums jāiet uz priekšu,” uzskata partijas ”Vienotība” Saeimas deputāta amata kandidāts Alvils Ašerādens.

Tas izbrīnījis Arodbiedrību savienību kā valdības sociālo partneri. Esot sajūta, ka priekšvēlēšanu laikā partija ”Vienotība”  ir sākusi vairāksolīšanu. Jo vēl pirms neilga laika tā spirinājās pretī arodbiedrību lūgumiem pacelt minimālo algu kaut par 10 eiro.

 ”Ja ir šie 40 eiro kopā ar neapliekamā minimuma pieaugumu, kopā ar atvieglojumu pieaugumu tieši par otro un trešo bērnu, tad mēs katrā ziņā varam teikt, tas būtu tāds priekšlikums, kad mēs varam šo nabadzības ķēdi pārraut,” uzskata Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētāja vietnieks Egils Baldzēns.

Vienotība piedāvā neapliekamo minimumu pacelt no šā brīža 75 uz 110 eiro. Par riskantu tiek saukts Ingunas Sudrabas partijas ”No Sirds Latvijai” solījums to darīt uzreiz līdz minimālās algas apmēram. Arodbiedrības bažījas, ka tad nodokļos samaksātā summa nepietiktu, piemēram, skolotāju un mediķu algu izmaksai. Turklāt ”No Sirds Latvijai” sola samazināt vēl arī PVN pārtikai līdz 12 procentiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

 ”Ja mēs pretī noliekam tos aprēķinus, tās summas, ko mēs neiekasējam ēnu ekonomikas dēļ, kaut kādas neuzskaitītās ekonomikas dēļ, tad, piemēram, pat pēc minimāliem aprēķiniem 400 miljoni eiro gadā ir papildus iekasējami. Ja mēs 200 miljonus iegūstam šādā veidā, tad neapliekamā minimuma celšana tik dramatiski neietekmē pamatbudžetu,” pārliecināts ir partijas ”No Sirds Latvijai” Saeimas deputāta amata kandidāts Tālis Laizāns.

Tikmēr Zaļo un Zemnieku savienība, no kuras kandidē arī Pensionāru federācijas vadītājs, sola mainīt pensiju indeksācijas kārtību, lai tās aprēķinātu pēc pilnīgi visa nostrādātā darba stāža. ZZS, kā jau visas partijas, rosina arī celt demogrāfiju veicinošos sociālos pabalstus. Piemēram, trīs bērnu ģimene līdzšinējo 33 eiro vietā saņemtu 61.

 ”Ļoti ceru, ka nākošā Saeima un valdība to izturēs un budžetā būs līdzekļi, lai ģimenes valsts pabalsts, kas pašreiz ir 11 eiro, ar nākošā gada pirmo janvāri par otro bērnu būtu jau 20 eiro un par trešo bērnu – 30,” optimistiska ir Saeimas deputāta amata kandidāte, partiju apvienības ”ZZS” Aija Barča.

Tomēr ģimeņu labklājību pārstāvošais Māmiņu Klubs, kas ar priekšlikumiem un neatkarīgiem vērtējumiem vairākkārt piedalījies Saeimas demogrāfijas lietu apakškomisiju sēdēs, visaptverošākos atbalsta instrumentus ģimenēm atrod tikai Nacionālās Apvienības priekšvēlēšanu programmā. Vienotības Ilze Viņķele, Zaļo un Zemnieku savienības Uldis Augulis kā šo partiju labklājības ministri līdz šim jau likuši vilties.

 

FOTO: LETA”Tieši Ulda Auguļa labklājības ministra laikā, bija milzīga Māmiņu Kluba ratu parāde ar 20 tūkstošiem vecāku parakstu, un Uldis Augulis nekādi nereaģēja uz šīm ratiņu parādēm un demonstrācijām. ”Paplašināt atbalsta programmas jauniešiem, jaunajām ģimenēm, ģimenēm ar bērniem”, ko min Vienotība. Jā, bet uz ko paplašināt? Mēs esam saskarušies, tiklīdz kāds grib paplašināt šīs programmas, tieši Vienotības politiķi diemžēl ir bijuši tie, kas iestājušies, lai nepaplašinātu,” norāda ”Māmiņu Klubs” vadītāja  Sandija Salaka.

Pirms diviem gadiem Nacionālā Apvienība solīja izgāzt valsts budžeta pieņemšanu, ja netiks apmierināti tās piedāvājumi palielināt atbalstu ģimenēm ar bērniem. Nacionālā Apvienība cer, tai vairs nebūs jāiespaido koalīcijas partneri ar, tā saukto, demogrāfisko ultimātu. Tagad sola palielināt bērna kopšanas pabalstu līdz bērna divu gadu vecumam, speciāla finansiāla atbalsta programma ģimenēm ar vairāk nekā diviem bērniem, un veicināt mājokļu pieejamību.

 ”Ir jāatjauno pašvaldībās šis dzīvojamais fonds, jo ne katra ģimene ir gatava uzņemties šīs saistības, kad valsts garantē šo pirmo iemaksu, bet lai viņas varētu vienkārši īrēt par samērīgām vai salīdzinoši nelielām izmaksām. Sevišķi tas attiecas uz ģimenēm, kas nav vēl tik stabilas, lai varētu jebkādas saistības bankā uzņemties,” uzskata politiskās apvienības ”Nacionālā Apvienība” Saeimas deputāta amata kandidāts Imants Parādnieks.

Tikmēr partija ”Saskaņa” sola atvieglot iedzīvotāju labklājību ar progresīvā iedzīvotāju ienākuma nodokļa ieviešanu, samazināt PVN pārtikai, medikamentiem, apkurei un sabiedriskajam transportam. Ņemot vērā vēl veselības aprūpē Saskaņas sasolīto, apšaubāma gan ir visas šīs Leiputrijas ietekme uz valsts pamatbudžetu no nodokļu ieņēmumiem.

 ”Uz šo jautājumu mums ir jāsaka vienkārši – mums ir jāsāk vadīt finanšu ministrija, ekonomikas ministrija, lai varētu pilnīgi detalizētu ieplānot tās summas, kuras mēs tiešām varētu atļauties, nevis populistiski tagad deklarēt. Bet to, ka mūsu pasākumu kopums plāno izdevumus budžetā aptuveni ap 200 miljoniem eiro, tad valsts budžets to var atļauties un to var arī iznest,”  uzskata partijas ”Saskaņa”  Saeimas deputāta amata kandidāts Andrejs Elksniņš.

Savukārt visām partijām vienojošā ir vēlme ieviest brīvpusdienas skolēniem līdz devītajai klasei.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm