Jumta betona paneļa noslīdēšana ir risks daudzām 464. sērijas dzīvokļu mājām

2022. gada 30. novembrī 20:26

Līdzīgs incidents ar jumta paneļa noslīdējumu tieši šādas pašas 464. sērijas namā notika arī pirms astoņiem gadiem Druvienas ielā. Toreiz apsekojumi uzrādīja līdzīgas problēmas arī vēl vairākās citās šā tipa daudzdzīvokļu ēkās. Ekspertu vērtējumā: šādas problēmas ir tehniski risināmas un to vajadzētu laikus darīt, lai izvairītos no lielākām problēmām.

Būveksperti jau iepriekš bija norādījuši, ka tieši lielpaneļu 464. sērijas jeb, tautā dēvētā, lietuviešu projekta daudzdzīvokļu namiem kā potenciāli lielākie riski ir nesošo konstrukciju stiprība, stabilitāte, tāpēc Ekonomikas ministrija, pirms dažiem gadiem sākot padomju laikā celto ēku pārbaudes, sāka ar 464. sēriju. Apsekojot 13 namus dažādās Latvijas vietās, kā tipiskākā problēma atklājās tieši tas, kas nu noticis Bolderājā.

Ir konstatēts, ka risks ar paneļu noslīdēšanu ir diezgan izplatīts šīs sērijas ēkās. Šeit ir nepietiekams laukums, uz kura balstās konkrētie paneļi. Virsma ir mazāka pat par 5 centimetriem, uz kura balstās, un pastāv risks, ka šis panelis var noslīdēt.

Ekonomikas ministrijas pasūtījumā eksperti tehnisko stāvokli apzinājuši arī vēl 316., 318. un 467. sērijas daudzdzīvokļu namiem. Izlases veidā pārbaudīti atsevišķas ēkas, nevis pilnīgi visas.

Mārtiņš Auders, Ekonomikas ministrija Mājokļu politikas departamenta direktors: “(TV3: Vai kādai no ēku sērijām ir kādi sabrukšanas riski un līdz ar to – draudi cilvēku dzīvībām?) Mehāniskās stiprības, stabilitātes problēmas nevienai no sērijām nav konstatētas. Nav tādas lietas, kas ļautu domāt, ka šīs ēkas ir bīstamas un jaucamas nost. Ēkām ir tipveida defekti. Tos novēršot, ēku var turpināt droši lietot uz priekšu.”

Ekonomikas ministrijas pieaicinātie būvinženieri šādām tipveida problēmām ir radījuši tipveida tehniskos risinājumus, un šos būvprojektus var bez maksas izmantot namu apsaimniekotāji.

Ja runā par sērijveida ēkām, kas kalpo vismaz 60 vai 70 gadus, šis ir termiņš, kas daļai ēku ir pienācis.

Tāpēc situācija jāvērtē neatliekami, uzsver Tehniskās universitātes Būvniecības inženierzinātņu fakultātes vadošais pētnieks. Lai arī noteikumi paredz, ka šādām padomju gados celtajām daudzdzīvokļu mājām katru gadu jāveic detalizēta apsekošana, izpēte, realitātē tas bieži vien aprobežojoties ar parastu apskati.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Visticamāk, te ir jautājums, kādā kvalitātē novērtēšana notiek. Diemžēl laiku pa laikam problemātiskas situācijas zināmiem ekscesiem tomēr parādās. Tas nozīmē, visticamāk, nav pamanīts, ka tāda problēma briest. Nekas uzreiz tāpat vien nenotiek, tam ir priekšvēstneši,” saka RTU Būvniecības inženierzinātņu fakultātes vadošais pētnieks Aigars Ūdris.

Deformatīvo procesu un materiālu noārdīšanās novēršana var izmaksāt vairākus desmitus tūkstošus eiro, bet tas ļaus izvairīties no lieguma apdzīvot ēku. Turklāt daudzos dzīvokļos veikta neatļauta būvniecība, izdauzot starpsienas.

“Nevajadzētu paļauties, ka gan jau būs labi, bet profesionāla speciālista vērtējums gan būtu nepieciešamas par katru ēku, kurai normatīvais termiņš tuvojas, tad jau rīcības plāns būs skaidrs,” norāda RTU Būvniecības inženierzinātņu fakultātes vadošais pētnieks.

464. sērijas daudzdzīvokļu namā Bolderājā, kurā noslīdēja jumta panelis un radīja plaisas pēdējā stāva griestos, apsekošana bijusi iepriekš, taču Rīgas namu pārvaldnieka pieaicinātie eksperti neko nav pamanījuši un nekādi stiprināšanas darbi nenotika. Tikmēr Ekonomikas ministrija šogad uzmanību pievērsīs tipveida problēmu noteikšanai 602. sērijas namiem. Uz padomju dzīvojamo fondu arvien skeptiskāk raugās arī bankas, nelabprāt kreditē dzīvokļu iegādi. Prasa procentuāli lielu pirmo iemaksu un īsāku atmaksas termiņu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm