tv3.lv

Jaunzēlandes terorakta sarīkotājs, viesojoties Latvijā, interesējies par militāro vēsturi

Valsts drošības dienests (VDD) turpina pētīt Jaunzēlandes terorista Brentona Taranta gaitas Latvijā. Šobrīd jau apzinātas vietas, kur viņš pērn decembrī viesojies. Taranta ierašanās mērķis, visticamāk, saistīts ar Latvijas militārās vēstures izpēti.

2019. gada 7. maijā 19:01

28 gadus vecais Austrālijas pilsonis Brentons Tarants teroraktu veica 15. martā Jaunzēlandē Kraistčērčas pilsētā, sarīkojot apšaudi divās mošejās un nogalinot 51 cilvēku. Savu uzbrukumu viņš filmēja un pārraidīja sociālajā tīklā “Facebook”.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Divas dienas pirms asiņainā uzbrukuma viņš savā profilā bija dalījies ar Latvijas dziesmu svētku video, kurā tiek atskaņota “Līgo dziesma”. Pie video viņš bija atstājis komentāru: “Šis ir tas, ko viņi grib iznīcināt!”

Drīz pēc tam izrādījās, ka uzbrucējam bijusi pastiprināta interese par Baltijas valstīm. Pērn decembrī viņš viesojies Latvijā un Igaunijā. Informāciju par to, ko viņš šeit darījis, apkopo Valsts drošības dienests.

“Šobrīd līdz galam nav skaidrs, tā primārā informācija varētu būt tā, ka viņš bija pastiprināti interesējies par militāro vēsturi, Latvija ir gana laba vieta militārās vēstures interesentiem, ņemot vērā mūsu vēsturisko mantojumu,” norāda Valsts Drošības dienesta priekšnieka vietnieks Ēriks Cinkus.

Izmeklēšanā spēkus apvieno vairākas valstis – tiek pētīts, kādā veidā terorists ceļoja pa Eiropu un kādas darbības viņš te veicis. “Mums ir saraksts, kur šis te cilvēks bija apmeties Latvijas teritorijā, mēs šo informāciju pārbaudām un dalīsimies ar partneru dienestiem, lai mēs iegūtu pilnu informāciju par to,” norāda Cinkus.

Viena no pilsētām, ko Brentons Tarants apmeklējis, ir Saldus, tur viņš nakšņojis vietējā viesnīcā. “Es pats nebiju tajā laikā Latvijā, bet Saldū, arī mūsu viesnīcā  ir bijuši Valsts drošības dienesta darbinieki, apkopojuši informāciju, iztaujājuši darbiniekus. Tas arī ir viss, kas man ir zināms par šo lietu,” saka viesnīcas “Demians” īpašnieks Aldis Vanadziņš.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Līdz šim zināms, ka Brentons Tarants radikalizējies internetā, kur arī publicējis manifestu, kurā propagandētas baltās rases pārākuma idejas un aicinājumi uz vardarbību. Tarants šobrīd atrodas maksimālās drošības cietumā Jaunzēlandē. Tiesnesis lūdzis uzbrucējam veikt psihiskās veselības pārbaudi. Nākamā tiesas sēde plānota nākammēnes.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm