Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jaunā reģionālā reforma nebūs lēts prieks. Ar kādām sajūtām Pūces plānus sagaida iedzīvotāji?

Krišjāņa Kariņa (JV) vadītās valdības koalīcijas partiju pirmajā darba apspriedē vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP) ir atrotījis piedurknes, lai pašvaldību skaitu samazinātu jau līdz nākamajām pašvaldību vēlēšanām.

2019. gada 3. februārī 22:19

Kā pārzīmēt sīkās vairāk nekā 500 vietvarās sašķelto Latvijas karti, politiķi sāka domāt jau drīz pēc neatkarības atjaunošanas. Darbs pie šā brīža kartes – 110 novadiem un deviņām republikas pilsētām – noslēdzās 2008. gada nogalē.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vienošanās bija smags kompromiss. Šā iemesla dēļ daudzus novadus nemaz nevarētu saukt par novadiem, jo tie neatbilst likumā ierakstītajiem kritērijiem. Politiķu mēģinājumi labot situāciju līdz šim atdūrušies pret spēcīgo pašvaldību lobiju parlamentā. Līdz ar jauno Saeimu tas krietni zaudējis savu spēku, un Krišjāņa Kariņa valdība administratīvi teritoriālo reformu pasludinājusi par vienu no savām būtiskākajām prioritātēm.

“Esmu pilnīgi pārliecināts, ka mana kā ministra darba vērtējuma pamatā būs šī reforma. Ja man neizdosies, tad nebūšu izdevies kā ministrs,” iepriekš sacīja Pūce.

Jaunais reģionālās attīstības ministrs apņēmies krietni mazināt novadu skaitu, lai tie spētu ekonomiski attīstīties un sniegtu iedzīvotājiem kvalitatīvus pakalpojumus. Kritērijus, pēc kuriem tie būtu jāveido, Pūce apņēmies izstrādāt tuvāko trīs mēnešu laikā, bet reformu noslēgt vēl pirms 2021. gada vietvaru vēlēšanām. Par visiem lēmumiem politiķi spriedīs īpaši izveidotā Attīstības komitejā, konsultācijas notiks gan ar pašvaldībām, gan to iedzīvotājiem.

“Es apzinos, ka šis ir jautājums, ar kuru es pašvaldību vadītāju acīs nebūšu vispopulārākā persona,” piebilda Pūce.

Ar zārkiem un bēru vainagiem protestētāji politiķus biedēja pirms iepriekšējās reformas pieņemšanas. Apglabāti tika gan apvienojamie pagasti, gan reformas bīdītāji – toreizējais pašvaldību ministrs Edgars Zalāns un premjers Ivars Godmanis. Tagad – pirms jaunais ministrs nācis klajā ar konkrētu piedāvājumu – pašvaldību pārstāvji runā daudz pieklusinātāk.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Satraukums, protams, ka ir iesēts satraukums, paziņojot par skaitļiem, par teritoriju samazināšanu,” sacīja Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdis Gints Kaminskis.

Pašvaldību savienības priekšsēdis akcentē, ka pats būtiskākais, mazinot novadu skaitu, ir ņemt vērā iedzīvotāju vēlmes un ļaut novadiem arī brīvprātīgi apvienoties, ko ministrs esot solījis. “Te ir tas variants – ja iedzīvotāji saprot, kāpēc lai iedzīvotāji neatbalstītu? Ja iedzīvotāji nesapratīs, protams, ka tad konkrētās teritorijas iedzīvotāji neatbalstīs.”

Kā viens no iespējamiem kartes pārzīmēšanas scenārijiem minēts 29 novadu un deviņu republikas pilsētu izveidošana, taču skaitļu kombinācijas, kas neoficiāli skanējušas, ir ļoti dažādas.

Pagaidām skaidrs ir tikai tas, ka jaunā reforma nebūs lēts prieks, tās īstenošanai vajadzēs vismaz 800 000 eiro. Par to un soļiem, kurus plānots spert, jau nākamotrdien reģionālā ministrija informēs valdību.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma