Ja valdībā nolems atlaist Rīgas domi, jauno sastāvu varētu vēlēt uz pieciem gadiem

Visticamāk, jau nākamnedēļ valdība lems par Rīgas domes atlaišanu. Par pašvaldībām atbildīgais ministrs Juris Pūce uzskata, ka ir juridisks pamats, lai dome tiktu atlaista. Valdības koalīcijā jau sākusies arī diskusija, uz cik ilgu laiku jāievēlē jaunā Rīgas dome.

2019. gada 3. decembrī 19:43

Varianti būtu divi – līdz nākamajām pašvaldību vēlēšanām, kas būs pēc pusotra gada, vai arī ilgāk nekā uz pieciem gadiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pēc ārkārtējā stāvokļa izsludināšanas Rīgā Juris Pūce žurnālistiem atzina, ka ir iestājušies juridiskie apstākļi Rīgas domes atlaišanai. Dome esot atkārtoti pārkāpusi likumu, nepildot pašvaldības autonomo funkciju atkritumu apsaimniekošanā. “Jautājums ir par juridisku vērtējumu, vai šī ir tā situācija, kurā Ministru kabinetam būtu jārosina domes atlaišana. Šobrīd ministrijas juristi to gatavo, un šīs nedēļas laikā mēs informēsim sabiedrību par rezultātiem.”

Tomēr, kā TV3 Ziņām atzina vairāki politiķi, jautājums par Rīgas domes atlaišanu jau apspriests valdības koalīcijā, un vairums partiju atbalstījušas Pūces plānu par Rīgas domes atlaišanu, kas, visticamāk, tiks iniciēta jau nākamnedēļ.

Galvenā politiskā diskusija nav par to, vai Rīgas dome būtu jāatlaiž, bet gan par to, uz cik ilgu laiku tiks ievēlēta jaunā dome. Saskaņā ar spēkā esošo likumu ārkārtas vēlēšanās ievēlētajai domei būtu jāstrādā pusotru gadu – līdz 2021. gada jūnijam, kad plānotas kārtējās vēlēšanas. Taču koalīcijas partijas uzskata, lai ietaupītu valsts līdzekļus, nākamajai domei būtu jāstrādā ilgāk – līdz kārtējām vēlēšanām 2025. gadā.

Lai domi ievēlētu uz ilgāku laiku, nepieciešams saņemt konstitucionālo tiesību ekspertu pozitīvu vērtējumu un grozīt likumus.

Ja valdība nākamnedēļ atbalstīs Pūces likumprojektu par domes atlaišanu, Saeima domi varētu atlaist decembra vidū. Šajā brīdī no Oļega Burova pilnvaras pārņemtu Saeimas iecelti administratori. Savukārt kā iespējamais ārkārtas vēlēšanu datums minēts 29. februāris, kas jau saskaņots ar CVK.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tikmēr partija “Saskaņa”, kura ir pie varas Rīgas domē, otrdien paziņoja par lēmumu iesaistīties parakstu vākšanā par 13. Saeimas atlaišanas referendumu. Šādi nolemts protestēt pret priekšvēlēšanu solījumu un likumu nepildīšanu. Jāatgādina, ka parakstu vākšanā par Saeimas atlaišanu iesaistījušās vēl vairākas organizācijas, tostarp mediķu arodbiedrība.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm