“Ja dambi pārrauj, mājas ir čupā," Augšdaugavas novadā lūdz izsludināt ārkārtējo situāciju

Pavasara palu dēļ deviņos Augšdaugavas novada pagastos strauji cēlies upju ūdens līmenis. Tā kā ūdens varētu turpināt celties vēl nedēļu, radot būtisku apdraudējumu apkārtējiem cilvēkiem, videi un saimniecībām, novada pašvaldība lūgusi Ministru kabinetu applūdušajos pagastos izsludināt ārkārtējo situāciju.

Līdz šim ūdens līmenis upēs strauji uzkāpis Bebrenes, Dvietes, Kalkūnes, Līksnas, Nīcgales, Pilskalnes, Sventes, Tabores un Laucesas pagastos. Pēdējais applūdušo sarakstam pievienojies aizvadītajā diennaktī, “tv3.lv” atklāj Augšdaugavas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Arvīds Kucins.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Līdz šim dome saņēmusi informāciju, ka plūdu dēļ zem ūdens palikuši novada un valsts ceļi kopumā aptuveni 1,5 kilometru garumā.

Dome sazinājusies ar pašvaldības civilās aizsardzības komisiju, lūdzot tai ar Zemessardzes starpniecību palīdzēt nodrošināt skolēnu transportēšanu pāri applūdušajiem ceļiem, lai varētu turpināt nodrošināt bērnu izglītošanu. “Tie varētu būt vairāk nekā desmit bērni,” norāda Kucins.

Tāpat par aktuālo situāciju informēta vietējā policija. Iedzīvotāji vēl līdz šim nav vērsušies pēc palīdzības. Te, kā uzsver Kucins, jāpasakās pagastu pārvaldniekiem, kas aktīvi monitorē situāciju un sazinās, ja kaut kas ir nepieciešams.

Vienlaikus zināms, ka diviem dārzkopības kooperatīviem gan ir problēmas – viens ir gandrīz pilnībā zem ūdens, bet otram “noslīkusi” aptuveni puse.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Ūdens tomēr neapstājas,” uzmanību uz vēl nenosakāmo plūdu nākotni vērš Kucins. Tiek lēsts, ka vēl līdz 4.–5. aprīlim ūdens līmenis turpinās celties, līdz ar to jārēķinās, ka plūdi turpināsies vēl vismaz nedēļu.

Vai atkārtosies 2013. gada plūdi, kuriem vēl aprīlī gaidāmie tiek pielīdzināti? Par to Kucinam vēl grūti teikt, jo toreiz situācija bijusi dramatiskāka – upē papildus vēl bijis ledus. Tajā pašā laikā, ja ūdens turpinās celties, arī pilsēta (Daugavpils – red.) būs apdraudēta, daži rajoni var applūst.

“Tagad ir tā uz robežas. Uzbūvētajam [Daugavpils aizsarg]dambim pa drenāžas caurulēm jau nāk ārā ūdens. Atsūtīja bildes… Ja dambi pārrauj, tad tur tuvumā esošās mājas visas ir čupā,” situācijas nopietnību iezīmē Kucins, piebilstot: “Pirms kāda laika, kad bija Daugavpils rajons, nācās maisus bērt un no vienas puses dambi stiprināt, jo tam cauri sāka spiesties ūdens.”

Ņemot vērā, ka straujā ūdens līmeņa paaugstināšanās rada būtisku apdraudējumu apkārtējo cilvēku, vides saimnieciskās darbības un pašvaldības infrastruktūras drošībai, Augšdaugavas novada dome ceturtdien, 30. martā, lūgusi Ministru kabinetam applūdušajos pagastos izsludināt ārkārtējo situāciju. Pieprasījums iesniegts arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai.

Kucinam vēl nav zināms, vai valdība lems par labu ārkārtējās situācijas izsludināšanai, taču tā pavērtu lielāku rīcības iespēju. Proti, bez tās nav iespējams piespiedu kārtā no applūdušajām teritorijām evakuēt cilvēkus, kā arī aizsargāt to īpašumus no iespējamajām zādzībām. “Plūdi vieniem ir bēda, bet citiem atkal prieki par to, ka varētu aiziet kaut ko nospert,” teic pašvaldības domes priekšsēdētājs.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tāpat, ja valdība izsludinās ārkārtējo situāciju novadā, pašvaldība varēs lūgt valsts kompensācijas plūdu nodarīto seku likvidācijai, pretēja gadījumā sekas būs jānovērš uz pašvaldības budžeta rēķina, teikts Augšdaugavas novada mājaslapā. Jau pašlaik novadā ir applūduši vairāki ceļi Dvietē, Bebrene un Līksnā, kuriem būs nepieciešamas remonts.

Saskaņā ar Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra datiem Daugavā ūdenslīmeņa kāpums turpinās, valsts austrumu daļā ir plaši applūdušas palienes un zemākās vietas. Daugavā Jersikas-Nīcgales posmā spēkā ir oranžais brīdinājums par augstu ūdenslīmeni. Šajā apgabalā prognozēta plašāku teritoriju applūšana gan Daugavas tuvumā, gan tās pieteku lejteces posmos. Oranžās krāsas brīdinājums nozīmē arī to, ka var būt nepieciešama evakuācija.

Hidrologi prognozē, ka Daugavā šonedēļ turpināsies ūdenslīmeņa kāpums, bet palienes un zemākās vietas būs applūdušas ilgāku laiku. Daugavas baseinā Baltkrievijā pašlaik ir līdz 22 centimetriem bieza sniega sega, daļa šonedēļ izkusīs, turklāt šīs nedēļas beigās un nākamajā nedēļā gaidāmi arī spēcīgi nokrišņi – lietus un sniegs.

Palielinoties ūdens līmenim, var tikt traucēta elektroenerģijas un ūdens piegāde, telekomunikāciju sakari. Iespējams, būs nepieciešama evakuācija. Iedzīvotāji tiek aicināti neapmeklēt un nepārvietoties plūdu apdraudētajās teritorijās. Ja plūdi radījuši postījumus, kas apdraud cilvēku veselību un dzīvību, komunikācijas vai sabiedriskā transporta kustību, iedzīvotājiem jāzvana uz vienoto ārkārtas palīdzības tālruņa numuru 112.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm