Izteikumi “Doždj” ēterā rada viļņošanos sabiedrībā; telekanāla liktenis varētu izšķirties nākamajā nedēļā

Valsts drošības dienests (VDD) sācis pārbaudi par Rīgā bāzētā Krievijas opozīcijas telekanāla “Doždj” jeb “TV Rain” ēterā vakarā izskanējušo aicinājumu palīdzēt Krievijas okupācijas armijas karavīriem Ukrainā. “Doždj” vadība skaidro, ka pieļauta smaga kļūda un par to atbildīgais darbinieks ir jau atlaists. Taču šīs frāzes “Doždj” pietuvinājušas licences zaudēšanai, kas nepieciešama, lai darbotos Latvijā.

Šobrīd no Rīgas raidošais Krievijas telekanāls “Dodždj” vērsās pie skatītājiem ar lūgumu dalīties informācijā par notiekošo Krievijas armijā, kura šobrīd ir iebrukusi Ukrainā. Sākotnēji paustais šķita nevainīgs, jo vedināja domāt, ka iegūtā informācija nepieciešama, lai atspoguļotu patieso stāvokli agresorvalsts armijā.

Taču raidījuma izskaņā moderators saka šādi: “Ceram, ka daudziem dienējošajiem esam palīdzējuši arī mēs. Piemēram, nodrošinot elementāras ērtības frontē”.

Raidījuma ieraksts radījis milzīgu viļņošanos ne vien Latvijā, bet arī citās valstīs. Galvenokārt jau Ukrainā.

Rakstveida komentārā TV3 Ziņām VDD norāda, ka par minētajiem izteikumiem sākta pārbaude. Ņemot vērā Krievijas okupācijas spēku veiktos noziegumus pret Ukrainu un tās tautu, nekāda veida atbalsta sniegšana agresorvalstij Krievijai nav pieļaujama un krimināli sodāma.

“Doždj” jeb “TV Rain” darbojas ar Latvijā izdotu licenci. Arī Mediju uzraugs ierosinājis pārbaudi.

“Pārbaudes laikā vērtēsim visus apstākļus un kontekstu, bet šādā kontekstā un izpildījumā, tas ir būtisks likumpārkāpums. Šajā gadījumā nav svarīgi, vai tas noticis apzināti vai netīšām,” pauž Nacionālās elektronisko plašsaziņas padomes (NEPLP) priekšsēdētājs Ivars Āboliņš.

“Doždj” uzstāj, ka tas gadījies netīšām. Sākumā ar galvenā redaktora izplatītu paziņojumu, ka konkrētajā raidījumā teikto varot pārprast.

Savukārt dienas gaitā “Doždj” redzamākā ētera personība Katerina Kotrikadze paziņoja, ka pārtrauktas darba attiecības ar rezonansi izraisījušā raidījuma vadītāju: “Neviens šeit “Doždj” nedomā, ka Aleksejam Korostioļovam ir tāda nostāja. Un tā tika pausta apzināti. Tā ir kļūda. Taču jautājums ir tik jutīgs, un mūsu skatītāji to tā saprata… Mēs nevarējām citādi reaģēt, un mēs nonācām pie šā lēmuma.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Taču minētais incidents “Doždj” pietuvinājis bīstamai robežai. NEPLP kanālam jau fiksējusi divus pārkāpumus. Viens no tiem ar ievērojamu naudassodu – 10 000 eiro – par Krimas attēlošanu Krievijas sastāvā. Otrs, ka netiek pildīta par apraides atļaujā ierakstītā apņemšanās nodrošināt tulkojumu latviešu valodā.

“Tas fakts, ka Latvija deva “TV Rain” patvērumu, ielaidusi Latvijā, nenozīmē, ka viņi ir ārpus likuma. Uz viņiem attiecas visas prasības, kas uz jebkuru Latvijas mediju. Latvija to, ka okupētā Krima tiek attēlota kā Krievijas sastāvdaļa, okupantu armija tiek saukta par “naša armija” (mūsu armija – tulk.), netolerēs. Un tas jāsaprot arī “TV Rain”,” uzsver Āboliņš

Pēdējais gadījums kanālam var likt meklēt jaunas mājas. Katerina Kotrikadze pauž cerību, ka pēdējais incidents punktu darbam Rīgā nepieliks.

“Pats fakts, ka mēs neslēpjamies, neklusējam, neizliekamies, ka nekas nav noticis… Tieši otrādi mēs komunicējam ar mūsu auditoriju. Domājam, ka tam ir jābūt pietiekoši pārliecinošam argumentam priekš kontrolējošajam un regulējošajām iestādēm,” saka Kotrikadze .

Iespējams, “Doždj” liktenis varētu izšķirties jau nākamajā nedēļā.

Šis gadījums atkal aktualizējis jautājumu par to, vai ir Latvijas interesēm atbilstoši šajos apstākļos, kad notiek karš vispār uzņemt Latvijā Krievijas medijus, pat ja tie ir opozīcijā Kremlim.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP) sociālajā tīklā “Twitter” paziņojis, ka “Doždj” komandai ir jādodas strādāt uz Krieviju un darbiniekiem uzturēšanās atļaujas ir jāatņem.

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV) ar preses pārstāvju starpniecību ziņo, ka šo situāciju ir pārrunājis ar VDD un NEPLP vadītāju un pēc faktu pārbaudes šajā lietā sekos atbilstoša rīcība.

Tikmēr VDD atgādina, ka jau vairākkārt ir brīdinājis atbildīgās institūcijas un amatpersonas, ka Krievijas tā dēvēto neatkarīgo mediju darbības pārcelšana uz Latviju ir saistīta ar dažādiem riskiem. Pirmkārt, no agresorvalsts ieceļojušie mediju pārstāvji var radīt izlūkošanas riskus – nav izslēdzams, ka kādam no viņiem ir saites ar Krievijas specdienestiem.

Tāpat iespējama pastiprināta Krievijas specdienestu interese par emigrējušo mediju darbībām Latvijā. Otrkārt, Krievijas mediju darbība Latvijā var kaitēt Latvijas informatīvās telpas drošībai, pastāv iespēja, ka atsevišķu mediju veidotajā saturā var tikt iekļauti pret rietumvalstīm, tajā skaitā Latviju, vērsti vēstījumi.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm