tv3.lv

Ik gadu no saindēšanās ar tvana gāzi mirst aptuveni 150 cilvēku

Ziemas periodā mājokļos, kuros uzstādītas autonomās apkures iekārtas, ir risks tvana gāzes noplūdei, īpaši, kad cilvēki kurina nepārbaudītus gāzes katlus, kamīnus un krāsnis. Tāpēc īpaši svarīgi ir veikt regulāras apkures sistēmas pārbaudes, labošanu uzticot sertificētiem meistariem.

2016. gada 6. martā 16:59

Viens no efektīvākajiem līdzekļiem, kā pasargāt savus mājiniekus no saindēšanās ar tvana gāzi, ir uzstādīt tvana gāzes detektorus, tomēr, kā rāda tirgus uzraudzības rezultāti, daudzi pieejamie detektori ir neatbilstoši.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

PTAC 2015. gadā ir veicis 7 tvana gāzes detektoru testēšanu, no kuriem 5 izrādījās neatbilstoši.

Tvana gāze ir bezkrāsaina, bez garšas, smaržas, degoša, ļoti indīga un toksiska gāze, un cilvēkiem tā ir ārkārtīgi bīstama, jo iedarbojas uz centrālo nervu sistēmu, acīm, elpceļiem, sirdi un asinsvadiem, bet ļoti augsta tvana gāzes koncentrācija var izraisīt cilvēka nāvi dažu minūšu laikā.

Šī iemesla dēļ ir nepieciešams pasargāt sevi un savus tuvākos pret šādiem neparedzētiem, nāvējošiem gadījumiem: svarīgi nekavējoties apzināties tvana gāzes izplatīšanos un ātri informēt par to cilvēkus. Risinājums ir tvana gāzes detektors.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Toksikoloģijas un sepses klīnikā pacienti, kuri ir saindējušies ar tvana gāzi, nonāk regulāri (vidēji 60-70 gada laikā).

Tāpat Latvijā kopumā visvairāk mirušie akūtas saindēšanās dēļ ir tieši no tvana gāzes, un gadā tie ir aptuveni 150 cilvēki, informēja toksikologs Roberts Stašinskis.

Neatliekamās medicīnas palīdzības dienestā (NMP) 2015. gadā bijuši 210 izsaukumi, izbraucot palīgā cilvēkiem, kuri saindējušies ar tvana gāzi (tajā skaitā ugunsgrēku gadījumos), situācijās, kad mājās pāragri aizvērts krāsns aizbīdnis, kā arī saelpojoties pirtīs tvana gāzi, informēja NMP komunikāciju daļas vadītāja Ilze Bukša.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

PTAC aicina, izbūvējot autonomās apkures iekārtas, ievērot iekārtu noteiktos izbūves noteikumus, bet, ekspluatējot tās, ievērot apkures iekārtu ekspluatācijas noteikumus, kā arī aprīkot telpas ar tvana gāzes detektoriem.

Attiecībā uz tvana gāzes detektoriem, 2015. gadā PTAC veica 7 pārbaudes, kuru laikā izņemti 7 tvana gāzes detektoru modeļi un nodoti testēšanai laboratorijā, lai pārbaudītu iekārtu darbību pie noteiktām tvana gāzes koncentrācijām.

Drošuma prasībām neatbilst 5 tvana gāzes detektoru modeļi, no kuriem 2 nereaģē uz noteiktiem tvana gāzes koncentrācijas līmeņiem, un 3 iekārtas signalizē pirms standartā noteiktā laika. Tas nozīmē, ka, lietojot šādas iekārtas, tās pāragri signalizēs, bet pie atkārtotiem signāliem patērētāji var kļūt nevērīgi.

ES kopprojekta ekspertīžu rezultāti liecina, ka nedrošākās preces ir tās, kuras nav novērtētas saskaņā ar normatīvo aktu prasībām, tāpēc patērētājiem ir būtiski izvēlēties atbilstoša ierīces.

PTAC arī šogad turpinās tvana gāzes detektoru tirgus uzraudzību.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm