Iedzīvotāji joprojām iebilst pret Skultes termināļa būvniecību

Valdībā otrdien, 27. septembrī, atbalstīja nacionālo interešu objekta statusa piešķiršanu Skultes dabasgāzes terminālim, kas ļaus grandiozo projektu īstenot ātrāk. Tikmēr Saulkrastu iedzīvotājus aizvien satrauc iespējamais vides apdraudējums, vēsta TV3 Ziņas.

Dace Kolesnikova dzīvo Saulkrastu novadā netālu no jūras un kopā ar bērniem laiku pludmalē pavada regulāri. Viņa ir viena no aktīvistēm, kura apvienojusies vietējā Piekrastes vides aizsardzības biedrībā. Organizācija uzskata, ka Skulte sašķidrinātās gāzes terminālim nav piemērotākā vieta un vēl šonedēļ aicināja tam nepiešķirt kādu īpašu statusu.

Dace Kolesnikova
Piekrastes vides aizsardzības biedrības pārstāve

“Skats ir viens no tiem iebildumiem, jo mēs arī, skaitot līdzi tos apjomus, mēs saredzam, ka tie kuģi tur rindā stāvēs. Un, protams, arī ietekme uz vidi…”

Vietējiem iedzīvotāji akcentē, – viņi nav pret termināla izbūvi Latvijā un atteikšanos no Krievijas gāzes, taču viņiem ir bažas par izvēlēto vietu un projekta lielo slepenību, jo visus lēmumus par to pieņem aiz slēgtām durvīm. Tāpat neskaidrs esot ietekmes uz vidi novērtējums. Terminālim piešķirtais Nacionālo interešu objekta statuss tagad paātrinās projekta virzību un ļaus to neveikt padziļināti. Tas neatkarīgi no tā, ka terminālis jūrā atradīsies samērā tuvu krastam, bet caurules līdz Inčukalna dabas gāzes krātuvei stiepsies caur privātīpašumiem.

“Arī tehnoloģija nav publiski pieejama, kāda īsti būs. Mums tikai ir jātic, ka būs vislabākā par vislētāko cenu, kas pasaulē tā nenotiek. Gribas redzēt arī skaitļus, faktus, aprēķinus, riska izvērtējumus, kas attiecas gan uz vides jautājumiem, gan ekonomisko pamatojumu,” spriež Kolesnikova.

Projekta ieviesēji gan uzsver, terminālis būs drošs, un to apliecina līdzīgi objekti citviet Eiropā. Viņi atzīst, – ietekmes uz vidi novērtējumu padziļināti cer neveikt, jo tas darbus var pamatīgi iekavēt. Par pamatu projekta tālākai virzībai varētu būt pirms pāris gadiem jau veiktais vides izvērtējums.

Uldis Salmiņš
A/S “Skulte LNG Terminal” valdes loceklis

“Mēs visi zinām, kāda ir šādu objektu ietekme uz vidi, jo ir pietiekami daudz vietas pasaulē, kur strādā gāzes termināļi jau ilgstoši un visi ir lietas kursā, kā ietekmē vidi. Valstīs, kurās saproti, ka ir nepieciešams ātrā tempā atteikties no Krievijas gāzes resursiem, izvēlās ceļu, iet šo novērtējuma procesu saīsinātā veidā.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Un steiga projektu pabeigt tiešām ir – šodien pieņemtais likumprojekts paredz, ka Skultes terminālim gatavam jābūt tuvāko divu gadu laikā – līdz 2024. gada 15. septembrim. Premjers Krišjānis Kariņš šodien pauda, līdz ar īpašā statusa piešķiršanu darba gaitai vajadzētu noritēt strauji un vismaz šobrīd neesot plānos, kā citādi projektu atbalstīt, piemēram, dodot valsts garantijas par iepērkamās gāzes apjomu vai cenu.

Krišjānis Kariņš
Ministru prezidents, “Jaunā Vienotība”

“Šis jautājums vēl nav likts galdā, šobrīd mēs pieņemam pirmo no šādiem lēmumiem, proti, ka šāds objekts gūst īpašo statusu un arī paredz atvieglotu procedūru. Par visiem tālākajiem jautājumiem mēs diskutēsim secīgi.”

Iepriekš tika lēsts, ka Skultes sašķidrinātas gāzes termināļa izbūve varētu izmaksāt aptuveni 120 miljonus eiro.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm