Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
Hospisa aprūpi no nākamā gada segs no valsts budžeta līdzekļiem
Arī Latvijā smagi slimi un nedziedināmi cilvēki no nākamā gada varēs nomirt cieņpilni. Saeima vienojusies, ka valsts turpmāk rūpi par šo cilvēku pēdējo dzīves posmu pārņems savā pārziņā un to arī finansēs. Līdz šim šāds hospisa pakalpojums galvenokārt balstījās vien uz aktīvistu vai pašu ģimeņu pleciem, vēsta TV3 Ziņas.
Latvijā ik gadu mirst aptuveni 30 tūkstošu cilvēku, taču cieņpilni doties mūžībā nepieejamās paliatīvās aprūpes dēļ var vien nedaudzi. Taču līdz ar šodienas Saeimas balsojumu valsts apņēmusies no 2024. gada nodrošināt pirmsnāves aprūpi katram Latvijas iedzīvotājam, finansējot smagi slimu, neārstējamu pacientu aprūpi mājās jeb hospisu, tam atvēlot aptuveni piecus miljonus ik gadu.
“Tiešām ir gandarījums, ka mēs par to varam runāt Saeimas līmenī un ka šis pakalpojums pakāpeniski tiks nodrošināts kā valsts apmaksāts. Sāksies tas ar mobilajām brigādēm, kuras ir plāns ieviest jau no nākamā gada, ka visā Latvijas teritorijā būs mobilās brigādes. Un visā Latvijas teritorijā šis tik ļoti cilvēkiem vajadzīgais pakalpojums tiks arī nodrošināts.”
Par lielu uzvaru šo balsojumu sauc nodibinājuma “Hospiss.lv” izveidotāja. Viņa uzsver, tas nozīmē, ka turpmāk pašu iedzīvotājiem varēsim atvieglot pēdējos dzīves brīžus. Šobrīd situācija ir smaga – daudzi mirst mokošā nāvē mājās vai vientuļi slimnīcu palātās.
“Tas nozīmē, ka 2024. gadā mēs mirsim citādāk. Mēs mirsim mājās, mūsu tuvinieki varēs mums turēt roku, un viss šis process būs valsts apgādībā. Valsts turēs par šo rūpi,” sacīja nodibinājuma “Hospiss.lv” izveidotāja Ilze Neimane-Nešpora.
Turklāt pakalpojums ir nepieciešams arī ģimenēm, kuras nonākušas situācijā, kad jārūpējas par mirstošu radinieku. Nodibinājums ik dienu saņem izmisuma zvanus no cilvēkiem, kuri nezina, kā palīdzēt mirstošajam cilvēkam, un ir fiziski un morāli izdeguši no tuvinieka aprūpes.
“Tas pirmais, ko var nevis sadzirdēt, bet sajust, ir lielais izmisums pēc informācijas trūkuma. Šis pakalpojums – hospisa aprūpe – tā nav vērsta uz vienu personu, kurai ir nepieciešama palīdzība. Šis pakalpojums ir vērsts uz visu ģimeni. Jo hospiss ir lielas komandas darba daļa, gan kapelāni, gan psihologi, gan mūsu aprūpētāji.”
“Ja kāds no deputātiem vai atbildīgajām ministrijām vismaz vienu dienu pasēdētu pie šī telefona, es domāju, hospiss pakalpojums mums būtu rīt. Tāpēc, ka tas izmisums un sāpe, kad tev mirst tuvākais un tu nevari neko palīdzēt. Jo mūsu telefons ir karsts, bet citu telefonu cilvēki nezina,” atzina Neimane.
Lai grozījumi likumos, kuri nosaka, ka rūpes hospisa pakalpojumu uzņemas valsts, stātos spēkā, Saeimai tie jāatbalsta vēl divos lasījumos. Parlamentārieši gan ir pārliecināti, ka virzībā uz to nekādu šķēršļu nebūs.
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!