Hidrologi par ūdenslīmeni Daugavā: cilvēkus, visticamāk, nevajadzēs evakuēt

Daugavā aprīlī gaidāmi pēdējos desmit gados lielākie pali. Ūdens pietece upē jau tagad ir tik jaudīga, ka drošības nolūkos Ķeguma hidroelektrostacijā atvērts viens no aizvariem. Jau otro nedēļu visu Latvijas elektroenerģijas patēriņu nodrošina tieši ar Daugavas HES. Taču iedzīvotāji savos rēķinos milzu samazinājumus diez vai manīs, vēsta TV3 Ziņas.

Patlaban Daugavas pietece šeit ir 2400 kubikmetri sekundē, tik spēcīga plūsma upē pēdējo reizi bijusi 2017. gadā. Šonedēļ Daugavas baseinā Baltkrievijā un Krievijā gaidāmi spēcīgi nokrišņi, to ietekmē aprīļa pirmajā pusē ūdens līmenis likteņupē būtiski paaugstināsies, liecina jaunākās prognozes.

Andris Zēģele
AS “Latvenergo” HES tehniskais direktors

“Šobrīd esam tuvu tam līmenim, kad ūdens pietece, ko lietderīgi izmantot ūdens elektroenerģijas ražošanai, jau pārsniegs, līdz ar to var būt brīži, kad jāver ūdens pārgāznes aizvari vaļā, liekais ūdens jānovada.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ķeguma HES vērumā ūdens daudzums ir pārsniedzis to lielumu, ko lietderīgi varētu izmantot, un lai neapdraudētu staciju, tur šodien atvēra vienu no aizvariem. Tas gan nekādu tiešu ietekmi uz ūdens līmeni neatstās, tas varētu palielināties tikai par dažiem centimetriem.

Jau otro nedēļu visu Latvijas elektroenerģijas patēriņu nodrošina tieši ar Daugavas HES, to, kas paliek pāri, eksportē. Gala patērētājiem gan uz milzu samazinājumiem rēķinos nav ko cerēt.

“Jāskatās kopskatā reģionālie notikumi, patēriņa kritums, ražošanas apmēri citur “Nordpool” reģionā. Kopējā pozitīva ietekme, bet tikai momentāni redz, kas ir pieslēgušies kādam no dinamiskajiem tarifa plāniem, tiem kam ir fiksētie, tie šobrīd neredz,” AS “Latvenergo” HES tehniskais direktors.

Ūdenslīmenis Daugavā Latvijas teritorijā var kāpt vēl par vairākiem metriem. Gaidāmi lielākie pali kopš 2013. gada aprīļa, bet pie Jēkabpils ūdenslīmenis nepakāpsies tik augstu kā šā gada janvāra lielajos plūdos. Hidrologi lēš – lieli riski nav lēšami ,visticamāk, cilvēku evakuācija no upes krastiem nebūs nepieciešama.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Līga Klints
LVĢMC Prognožu nodaļas hidroloģe

“Ja aprīlī būs intensīvi nokrišņi, situācija var mainīties, tas tad jāatstāj uz tālākām prognozēm, šobrīd vienkārši palienas un zemākās vietas ir sākušas applūst atsevišķos Daugavas posmos vai piemēram, Vaikuļēniem.”

Upē ledus vairs nav, tikai nedaudz vēl Pļaviņu ūdens krātuvē, būs vienkārši mierīga ūdenslīmeņa celšanās bez krasiem kāpumiem.

Pēdējās divās nedēļās ūdenslīmenis Daugavā pie Latvijas un Baltkrievijas robežas cēlies par piecarpus metriem, pie Daugavpils – par četriem metriem, pie Jēkabpils – par diviem metriem.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm