Hermanis piesaka Jaunā Rīgas teātra streiku

18. janvārī 13:07

Jaunā Rīgas teātra (JRT) mākslinieciskais vadītājs Alvis Hermanis sociālajos tīklos paziņojis par beztermiņa streiku. Par labu streikam Hermanis izlēmis, jo kārtējo reizi teātra telpu remonts Lāčplēša ielā, ļoti iespējams, varētu ievilkties vēl par diviem trim gadiem.

JRT mākslinieciskais vadītājs savā “Facebook” ierakstā skaidro, ka teātra mājas remonts Lāčplēša ielā turpinās jau piecus gadus un atkal ir iestrēdzis. Darbu pabeigšanas termiņš atkal nav zināms, un notiek arī runas par iespējamu līguma laušanu starp darba pasūtītāju (VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ)) un celtnieku (“Skonto būve”). Līdz ar to galu galā remonta beigas varētu tikt atliktas vēl par diviem trim gadiem.

Galvenais strīdus ābols ir papildus finansējuma prasība no celtnieka puses. Hermanis atzīmē, ka būvniekam nepieciešams tikai avanss, taču to “birokrātiem neļauj izmaksāt viņu pašu izdomātie noteikumi. Ja prasīto summu celtnieki tagad dabūtu, tad viņi garantē darbu pabeigšanu līdz septembrim.” Hermanis uzsver, ka šo situāciju var atrisināt tikai projekta pasūtītāji – ierēdņi.

Tā kā situācijas atrisinājumam nav saredzama gala, Hermanis pieteicis JRT streiku – pēdējā pirmizrāde pagaidu telpās Tabakas fabrikā tiks aizvadīta 28. februārī. “Ja valstij šis ir beztermiņa projekts, tad JRT piesaka beztermiņa streiku,” raksta mākslinieciskais vadītājs.

VNĪ un “Skonto būve” spriedīs par jauniem būvniecības termiņiem

Jānorāda, ka trešdien, 18. janvārī, ieplānota JRT būvniecības uzraudzības sanāksme, kurā VNĪ ar pilnsabiedrību “SBSC” vēlas vienoties par konkrētiem būvniecības termiņiem, aģentūru LETA informēja VNĪ valdes locekle Jeļena Gavrilova.

Atbilstoši noslēgtajam līgumam, darbu pabeigšanas termiņš ir šā gada 11. marts, taču pats būvnieks publiski ir paudis, ka, visticamāk, nevarēs iekļauties noteiktajā termiņā, jo pašlaik ir pabeigti 70% būvniecības darbu.

Gavrilova norāda, ka līdz šim, saprotot gan Covid-19, gan Krievijas izraisītā kara radītās neparedzētās sekas būvniecības nozarē, VNĪ ir izmantojis visus sev pieejamos instrumentus, lai nāktu pretī “SBSC” un varētu pagūt nodot JRT ēku paredzētajā termiņā un apmērā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Diemžēl pašlaik mēs visus līdzekļus esam izsmēluši, tāpēc apelējam gan pie līguma, gan būvnieka godaprāta, lai atlikušie darbi tiktu paveikti maksimāli ātri. Trešdienas sanāksmē VNĪ sagaida, ka pilnsabiedrība “SBSC” pateiks konkrētu termiņu, kad JRT būs gatavs nodošanai,” uzsver Gavrilova.

Ja “SBSC” nenodod objektu līdz šā gada 11. martam, atbilstoši līgumam tiks aprēķināta soda nauda – 30 000 eiro dienā.

Avansu piešķirs, ja būvnieks iesniegs sadārdzinājuma pamatojumu

Gavrilova atgādina, ka pilnsabiedrība “SBSC” ir vairākkārt vērsusies ar dažādām prasībām, kuras VNĪ ir nodrošinājusi. Turklāt visi “SBSC” iesniegtie rēķini ir apmaksāti savlaicīgi un pilnā apmērā.

Viņa arī skaidro, ka VNĪ ir aktīvi iesaistījusies līguma vadībā – izskatīja iespējas un radīja risinājumu būvniekam papildus kompensēt cenu pieaugumu atbilstoši inflācijai 2,18 miljonu eiro apmērā, pēc “SBSC” lūguma piešķirts arī viena miljona eiro avanss. Būvnieka iesniegtie rēķini par aktuālo darbu apmaksu tiek apmaksāti vairākas reizes mēnesī vienas līdz divu dienu laikā pēc to iesniegšanas, nevis vienu reizi mēnesī 30 dienu laikā, kā tas bija paredzēts sākotnēji.

Tāpat VNĪ iepriekš vairākkārt būvniekam ir norādījusi, ka, nekāpinot tempu, termiņā iekļauties neizdosies. Objektā šobrīd strādā aptuveni 100 cilvēku. Lai izpildītu darbus noteiktajā termiņā, pēc paša būvnieka “SBSC” sākotnējās darbu izpildes programmas, bija plānoti aptuveni 240 cilvēku, šāda darbu intensitāti būvnieks līdz šim nav sasniedzis.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pašlaik “SBSC” ir lūdzis vēl papildu avansu, taču tā izmaksa ir iespējama tikai tad, ja būvnieks iesniedz nepieciešamos pierādījumus izmaksu palielinājumam. Arī Centrālā finanšu un līgumu aģentūra (CFLA), ar kuru VNĪ konsultējās par avansa summas palielināšanas un izmaksas iespējām, secināja, ka lielāka apmēra avansa izmaksa ar līdz šim “SBSC” sniegtajiem argumentiem radītu būvuzņēmumam labvēlīgākus apstākļus salīdzinājumā ar iepirkumā īstenošanas laikā izvirzītajiem noteikumiem, kas varētu ietekmēt iepirkuma pretendentu loku un radītu ekonomiskā līdzsvara izmaiņas izraudzītā pretendenta interesēs.

JRT Uzraudzības sanāksmē piedalīsies VNĪ, “SBSC” un JRT pārstāvji, kā arī eksperti no Kultūras ministrijas un Finanšu ministrijas.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm