Helmanis “skumji smaida” par atcelto Avena kolekcijas izstādi un “sankcijām pret sevi”

Ogres Vēstures un mākslas muzejā plānotā izstāde “Rīgas mākslas porcelāns. 1925 – 1940” no Eiropas Savienības (ES) sankcijām pakļautā Krievijas miljardiera Pjotra Avena privātkolekcijas pagaidām nenotiks, liecina Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētāja Egila Helmaņa (NA) publiskotā informācija domes mājaslapā.

1. februārī 12:44

Domes priekšsēdētājs atgādina, ka Ogres Vēstures un mākslas muzejā bija paredzēta: latviešu kultūras dižgaru, brīvvalsts meistaru – Anša Cīruļa, Romana Sutas un citu – apgleznotā porcelāna izstāde. Bet tās pagaidām nebūs.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Egils Helmanis
Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs

“Šos mākslas darbus, mūsu kultūras mantojuma pērles, mēs nevarēsim skatīt klātienē, jo, padzirdējuši par šo izstādi, daži mūsu valsts politiskās kārtības noteicēji kļuva nervozi, sāka drudžaini domāt par to, vai tikai tas kādu neaizskars. Un, kā parasti, nevadījās no domas, ko mēs gūstam un ko zaudējam kā tauta. Vismaz man tāds iespaids radās no saņemtajiem zvaniem un nodotajiem mājieniem no tiem, kas, sev vien zināmu iemeslu dēļ, neuzdrošinās runāt ar mani personīgi.”

Viņš vaicā, pret ko bija iebildumi? Vai pret to, ka šie mākslas darbi atrodas privātā kolekcijā – tie atrodas Pjotra Avena fonda pārvaldījumā. Pret Pjotru Avenu ir sankcijas noteikusi ES, bet ne ASV.

“Es, protams, nezinu globālās spēles aizkulises, bet ASV lēmumi man šķiet Latvijas drošībai daudz būtiskāki un vērā ņemamāki. Es zinu arī to, ka Pjotrs Avens ir palīdzējis ukraiņiem, nosodījis Krievijas agresiju un izteicis gatavību savus līdzekļus ieguldīt Ukrainas un Latvijas izaugsmē. Pjotra Avena īpašumus draud konfiscēt Kremlis, lai tos izmantotu kara finansēšanā,” viņš saka.

Egils Helmanis
Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs

“Stāsts šoreiz ir nevis par miljardieri, bet gan par mums pašiem. Par mūsu divkosību, maziskumu, bailēm, nespēju vadīties no savām interesēm. Skumji smaidu, redzot, ka tie paši, kas skaļi postulēja mākslas atrautību no politikas un ideoloģijas, sašuta par Daugavpils “cenzūru” pret reliģiski aizskarošo darinājumu – krustā piestiprinātu dzimumlocekli, tagad ir gatavi, nepareizā īpašnieka dēļ, neļaut muzejam izstādīt 1925. –1940. gada latviešu mākslas darbus. Tātad faktiski mēs vēršam sankcijas pret savu kultūrvēsturi! Padomju laikā Purvīša un Rozentāla gleznas bija PSRS īpašumā. Vai latviešu pašapziņa un kultūras identitāte būtu ieguvusi, ja tādēļ, ka gleznas ir padomju režīma īpašumā, tās būtu liegts apskatīt, zināt par tām? Vai latvju dainas, kuru apkopošana tika sākta cara valdīšanas laikā, ir mazāk mūsu šī iemesla dēļ?”

Helmanis uzsver, ka Ogres novada pašvaldība ir viena no tām, kas jau kopš reālā kara sākuma 2014. gadā atbalstīja Ukrainu un tās cilvēkus. Arī viņa nostāju pret Putina Krieviju un darbus Ukrainas atbalstam katrs varot redzēt publiskās informācijas vidē un to nekas nespēšot mainīt.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Domāju, ka man ir morālas tiesības uzsvērt, ka galējības nav labas. Ir svarīgi, lai nejaucam mūžam mainīgo ikdienu un to, kas veido mūsu kodolu. Ir svarīgi, lai, cenšoties darīt labu, cīnoties par ideāliem un savas valsts nākotni, mēs saglabātu skaidru skatu uz to, kas un kādas ir mūsu nacionālās intereses,” viņš pauda.

Helmanis aicina aizdomāties par to, cik bieži cīņa par mūsu un Ukrainas interesēm no augstāko amatpersonu puses  ir tikai šķietamība – skaļu paziņojumu un asprātīgu epitetu veidā, tā vietā, lai tiktu darīti reāli darbi – slēgta robeža ar Krieviju, nekavējoties ieviests obligātais dienests, izraidīti vai tiesāti Latvijai naidīgie.

“Ir taču tik nesalīdzināmi vieglāk vērsties pret pirmskara mākslu, tā imitējot cīņu par Latvijas interesēm! Mums sava valsts jābūvē, cik vien iespējams ērta un derīga primāri mūsu tautai! Pie tā arī palieku!” viņš pauda uzskatu.

Helmanis sola izstādi noteikti noorganizēt, kad būs nosēdušies “politisko pārpratumu putekļi”.

Jau ziņots, ka Ogrē pēc pašvaldības vadītāja Egila Helmaņa (NA) rosinājuma trešdien, 1. februārī, bija plānots atklāt Pjotra Avena porcelāna kolekcijas izstādi, kas neizpratni radījis ne tikai paša muzeja un visas nozares vidū, bet pat Ārlietu ministrijas gaiteņos. Latvijas pilsonis Avens pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā ir sankcijām pakļauto personu sarakstā. Ogres novada domes priekšsēdētājs gan problēmu šādas izstādes veidošanā nesaskata un aicina mākslu nejaukt ar politiku.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm