Gāzes tirgus atvēršanas process noslēdzas – cenas mazinās

Dabas gāzes tirgus atvēršanas process ir faktiski noslēdzies un jau tagad var redzēt pirmos ieguvumus – vairumtirdzniecības cenas Latvijā pazeminājušās līdz pārējo Rietumeiropas valstu līmenim.

2018. gada 3. janvārī 19:33

Latvijā gāzes tirgus oficiāli atvērts pirms deviņiem mēnešiem pērnā gada aprīlī – tadējādi pārtraucot 20 gadus ilgušo uzņēmuma “Latvijas gāze” monopolu, un tagad gāzi var pirkt arī no citiem piegādātājiem. Eiropas Komisijas dati liecina, ka uzreiz pēc dabas gāzes tirgus atvēršanas Latvijā zilā zelta vairumtirdzniecības cenas samazinājās un izlīdzinājās ar vairāku Rietumeiropas valstu cenām, tajā skaitā Vāciju.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Iepriekš, kad Latvijā uzņēmumiem nebija iespēju iegādāties gāzi no citiem avotiem, kā vien no “Latvijas gāzes”, cenu atšķirība varēja sasniegt 30 un vairāk procentus, tāpēc Ekonomikas ministrija tirgus atvēršanu vērtē kā sekmīgu.

Gāzes tirgus atvēršanas process šobrīd ir faktiski noslēdzies. Lai tirgus funkcionētu pilnvērtīgi, no “Latvijas gāzes” 2016. gada nogalē nodalīta gāzes pārvades un uzglabāšanas infrastruktūra, izveidojot uzņēmumu “Conexus Baltic Grid”, bet pērn nodalīta arī sadales infrastruktūra, izveidojot uzņēmumu “Gaso”.

Uzņēmuma nodalīšana notikusi ne tikai “uz papīra”. Lūk šajā mājā kādreiz atradās viss “Latvijas gāzes” uzņēmums, bet šobrīd tur palicis tikai sadales operators “Gaso”, savukārt “Latvijas gāze” kā tirgotājs ir pārcēlies uz šo māju.

Uz ēkas sienas vēl nav uzlikts jaunais nosaukums, jo pērn decembrī “Gaso steidza” nodrošināt grāmatvedības, personāla un citu funkciju neatkarību no “Latvijas gāzes”. Arī gāzes patēriņa uzskaites kartiņas klienti jau saņēmuši ar jauno nosaukumu.

Bet februārī “Gaso” plāno sākt darbu pie jaunu sadales tarifu izstrādes, kur tiks ņemtas vērā uzņēmuma izveidošanas izmaksas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Šobrīd ar “Gaso” līgumus noslēguši 10 gāzes tirdzniecības uzņēmumi, aktīvi ir seši – pie tiem no “Latvijas gāzes” pārgājuši vairāki simti uzņēmumu. Tajā skaitā Igaunijas enerģētikas uzņēmuma “Enefit” klientu skaits gada beigās sasniedzis 300 – gāzes, ko tiem pārdot, pietiekot, turklāt var izvēlēties izdevīgāko.

Enefit vadītājs lēš: ja iepriekš visu tirgu veidoja “Latvijas gāzes” pārdotā “Gazprom” gāze, tad tagad šī ietekme sarukusi līdz aptuveni 20%tiem. Līdzšinējā monopola “Latvijas gāzes” vadītājs gan uzskata, ka joprojām tirgū ir viens dominējošais gāzes piegādātājs Baltijā.

“Latvijas gāze” Latvijas tirgū darbojas ne vien kā gāzes mazumtirgotājs, bet arī vairumtirgotājs, kam ar “Gazprom” noslēgts gāzes piegāžu līgums līdz 2030. gadam.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm