Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Galvenais klientu loks – seniori ar hroniskām kaitēm. Aptiekas sākušas piegādāt recepšu zāles uz mājām

Iedzīvotāji arvien plašāk sāk izmantot iespēju saņemt recepšu zāles mājās. Ar valdības lēmumu šāds pakalpojums tiek nodrošināts jau trešo nedēļu. Pārsvarā to izmanto cienījamā vecuma pacienti, kuriem ir hroniskas slimības.

2020. gada 30. jūnijā 8:53

Viens no pirmajiem jaunu pakalpojumu Zāļu valsts aģentūras interneta vietnē reģistrēja aptieku tīkls. Tomēr katra konkrētā aptieka lēmumu par iespēju piegādāt recepšu zāles uz mājām lemj atsevišķi. Kā viens no noteicošajiem faktoriem – personīgais auto farmaceitam.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Piemēram, reģiona robežās. Mēs, protams, nevedīsim no Rīgas un visām Latvijas pilsētām. Mēs esam saplānojuši tā, lai tajā reģionā būtu kāda mūsu aptieka, ka šīs zāles kaut kādā attālumā var piegādāt. Jo šis pakalpojums tomēr ir par maksu un cilvēkiem ir jārēķinās ar to, ka būs jāmaksā,” norāda “BENU” aptieku farmācijas daļas vadītāja Vizma Vīksna.

Dažādās aptiekās piegādes cenas variējas no diviem līdz trim eiro. Pagaidām nav zināmi gadījumi, ka kāds būtu savu pasūtījumu tādēļ atcēlis. Lai saņemtu zāļu piegādi uz mājām, ir nepieciešama e-recepte. Pieteikt to var pa telefonu, nosaucot personas kodu. Galvenais klientu loks – seniori ar hroniskām kaitēm.

“Protams, tā ir tāda reāla normāla farmaceitiska aprūpe, konkrētus medikamentus, kurus vajag regulāri. Es nedomāju, ka kāds pasūtīs, lūdzu, man vienu paciņu pretsāpju tabletes, man te pēkšņi sāp galva un es te negribu nekur iet. Tas tomēr ir šiem hroniskajiem cilvēkiem,” stāsta Vizma Vīksna.

Kopumā zāļu piegādi uz mājām Latvijā pašlaik nodrošina 21 aptieka. Tajā skaitā arī vairāki lielie aptieku tīkli. Visvairāk šis pakalpojums pieprasīts lauku apvidū.

Latvijas Farmaceitu biedrību šāds sadalījums nepārsteidz. Neformāli laukos zāļu piegāde uz mājam notikusi arī agrāk. Tur cilvēki cits citu pazīst, un uz vairākiem ciemiem ir tikai viena aptieka.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Skaidrs, ka farmaceits, mājās dodoties, var elementāri aiznest kaimiņu kundzei zāles, kas pati netiek uz aptieku. Tā kā par to nav brīnums. Tas noteikti ir attālums un aptiekas nesasniedzamība, un lauku cilvēku aizņemtība darbos,” uzskata Latvijas Farmaceitu biedrības valdes priekšsēdētāja Dace Ķikute.

Noteikumi paredz, ka zāles, izņemot psihotropās un narkotiskās, uz mājām var piegādāt ne tikai farmaceits, bet arī kurjers vai brīvprātīgie. Un farmaceiti tajā saredz zināmu risku, it sevišķi valdības pavasarī pieņemtā lēmuma dēļ. Proti, lai nodrošinātu nepārtrauktu pieejamību, tagad zāles var piegādāt no jebkuras Eiropas Savienības valsts.

“Zāles var parādīties nepazīstamos iepakojumos. Respektīvi, aktīvā viela būs, iespējams, ka arī ražotāja nosaukums būs, bet iepakojums var būt cits, var nebūt pat latviešu valodas. Svarīga ir precīza informācija, lai pacients neko nejauktu, lai viņam būtu pārliecība, ka tās ir viņa zāles, lai līdztiesība tiktu nodrošināta un lai nenotiktu šī dubultmedikācija,” akcentē Ķikute.

Šajā kontekstā ir ļoti svarīgi, lai tiktu nodrošināta farmaceita konsultācija pa telefonu. Iedzīvotāji arī aicināti nekautrēties un neskaidrību gadījumā zvanīt vēlreiz. Interesanti, ka šis koronavīrusa dēļ pieņemtais regulējums stipri atvieglo dzīvi tiem, kam ir nepieciešamas tā sauktās aukstuma ķēdes zāles.  Tās tagad skaisti var tikt piegādātas līdz mājām aukstuma kastēs.

Tiek prognozēts, ka recepšu zāļu piegādes uz mājām pakalpojums ar laiku ies plašumā, jo tam varētu pieslēgties arī daudzi tie pacienti, kuriem līdz šim medikamentus sagādāja radinieki. Un aptiekas cer, kas šī iespēja netiks aprauta ar nākamā gada 1. janvāri, kā pašlaik paredz valdības apstiprinātie noteikumi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma