FM prezentē vērienīgo nodokļu reformu, kas skars gandrīz katra Latvijas iedzīvotāja maciņu

Šodien Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes sēdē tika prezentēts nodokļu politikas reformu plāns. Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola atzina, ka nodokļu politikas pamatnostādnes satura ziņā ir vērienīgas un tās tapušas ciešā sadarbībā ar uzņēmēju organizācijām, arodbiedrībām, starptautiskām organizācijām, Latvijas Banku u.c. partneriem, kuri vēlējās piedalīties nodokļu stratēģijas izstrādē.

2017. gada 28. februārī 19:10

Finanšu ministrijas piedāvātā nodokļu politikas reforma paredz samazināt iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) no 23% līdz 20%. Minētais nodoklis ir galvenais pašvaldību ienākumu avots. Reizniece-Ozola uzsvēra, ka IIN samazinājums tiks kompensēts.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pēc finanšu ministres teiktā, šajā jautājumā valdība nav “pirmo reizi ar pīpi uz jumta”, jo arī iepriekš valdība ir izstrādājusi kompensējošus mehānismus un pašvaldības ar to var rēķināties arī tagad. Latvijas Pašvaldību savienībai nevajadzēs satraukties, ka IIN samazinājuma rezultātā saruks pašvaldību ieņēmumi.

Dana Reizniece-Ozola, finanšu ministre

Nodokļu stratēģija ir kā vitamīni ekonomikai, nevis rokas bremze. Tomēr jāsaprot, ka nodokļu stratēģija nevar atrisināt visas tautsaimniecības problēmas, lai gan tā var palīdzēt risināt jautājumus, kas saistīti ar problēmām darba tirgū, veselības jomā, tiesu sistēmā, izglītībā u.c.

FM piedāvā reformēt darbaspēka nodokļus, ieviešot IIN likmi 20% ieņēmumiem līdz 45 000 eiro gadā, bet ieņēmumiem virs 45 000 eiro gadā, nosakot IIN likmi 23% apmērā. FM arī piedāvā celt minimālo algu līdz 430 eiro, kā arī atcelt solidaritātes nodokli. FM piedāvājums paredz noteikt diferencēto nepaliekamo minimumu no 0 līdz 300 eiro, proti, 0 neapliekamais minimums būtu pie atalgojuma 1350 eiro, bet 300 eiro – pie minimālās algas.

Arī autoratlīdzībām paredzēts noteikt IIN likmi 20% apmērā, bet 5% būtu papildu jāiemaksā sociālajā budžetā pensijas apdrošināšanai.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

FM rosina arī noteikt sociālo nodokli atalgojumam līdz 52 400 eiro gadā parastajā režīmā, no 52 400 eiro līdz 85 400 eiro gadā netiek piešķirti īstermiņa pabalsti, bet virs 85 400 eiro gadā – nav jāmaksā. Tāpat rosināts noteikt 20% uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) sadalītajai peļņai.

Ieguvumus no darbaspēka nodokļu reformas FM ilustrē ar vidējo prognozēto darba algu Latvijā 2017. gadā – 910,5 eiro mēnesī. Proti, ja patlaban, nomaksājot nodokļus no 910,5 eiro, neto alga veido 641,3 eiro, tad pēc darbaspēku nodokļu reformas neto alga būtu 680,9 eiro.

Foto

Tāpat FM norāda, ka gadījumā, ja tiks lemts paaugstināt strādājošo neapliekamo minimumu, būs jārisina arī jautājums par pensionāru neapliekamo minimumu. FM rosina pakāpeniski paaugstināt neapliekamo minimumu ar 300 eiro. FM ieskatā, būtiskai pensionāru daļai neapliekamā minimuma pieaugums līdz 500 eiro dotu līdz 15 eiro papildu ienākumu mēnesī.

FM rosinātās izmaiņas kapitāla nodokļos paredz noteikt IIN likmi 20%, 0% likmi reinvestētajai peļņai un noteikt 20% likmi peļņas sadales brīdī. Tāpat plānots atteikties no atbrīvojumiem, kas tiks kompensēti ar darba spēka nodokļu samazinājumu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likme nodokļu reformas ietvaros tiek saglabāta 21%, tomēr plašāk plānots ieviest t.s. reverso PVN maksāšanas kārtību, kā arī samazināt PVN slieksni. Tāpat FM iecerējusi diskutēt par pakāpenisku akcīzes nodokļa pieaugumu, izsvērt azartspēļu un izložu nodokļa pieaugumu, kā arī nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) regulējumā likt lielāku uzsvaru uz kadastrālās vērtēšanas sistēmas sakārtošanu.

FM izstrādājusi arī priekšlikumus attiecībā uz MUN un patentmaksām. Ministrija rosina saglabāt MUN regulējumu, samazinot mikrouzņēmuma pieļaujamo apgrozījumu no līdzšinējiem 100 000 eiro līdz 40 000 eiro gadā, MUN dividendēm piemērojot 20% IIN likmi. Dzīvesstila uzņēmumiem rosināts uzlabot patentu maksas režīmu, to padarot vienkāršāku.

Video

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm