Dzērājšoferiem konfiscēto auto uzpirkšanā aktivizējas spekulanti

Autospeciālisti uzskata, ka veids, kā Valsts ieņēmumu dienests realizē dzērājšoferiem konfiscētās automašīnas, neienes valsts budžetā iespējami lielākās summas. TV3 Ziņas jau guvušas pierādījumus, kā darbojas konfiscēto mašīnu pārpircēji. No vienas puses, katrs tirgojas kā prot – tas nav nekas nelikumīgs, taču tiek jautāts – vai nav veida, kā izsoles organizēt valstij izdevīgāk?

Dzērājšoferiem atņemto automašīnu nopirkšanā aktivizējušies, ja tā var saukt, spekulanti. Piemērs – 2008. gada “Mitsubishi Colt”. Cenu aptaujā augstākā piedāvātā summa bija 539 eiro, un par šādu cenu Valsts ieņēmumu dienests arī pārdeva. Piefiksējam numura zīmi. Un tagad atveram sludinājumu vietni ss.com, un, lūk, tieši šo pašu auto tirgo nu jau par 1200 eiro. Zvanam tirgotājam.

Tirgotājam jautājam: “Auto reģistrācijas numurs sakrīt ar dzērājšoferim atņemto mašīnu, ko VID pārdevis par 600 eiro lētāk, nekā jūs to tagad tālāk pārdodat. Ir kaut kāda iespēja runāt, ka jūs to par zemāku cenu pārdodat?”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Nē, tā ir pēdējā cena. Tāpēc, ka bija ieguldīts tajā iekšā. Servisā taisījām, labojām,” seko atbilde.

Ināra Solosteja
VID Iepirkumu un valstij piekritīgās mantas daļas vadītāja

“Ja viņi nodarbosies ar šo auto pārpārdošanu, viņiem ir jāreģistrē saimnieciskā darbība. Ja viņi to nedarīs, tad atbildība atbilstoši normatīvajiem aktiem.”

Brīvajā tirgū katrs gan dara, kā grib, un nav iemesla izteikt pārmetumus par tālākpārdošanu, taču publiski arvien skaļāk tiek apšaubīts veids, kā Valsts ieņēmumu dienests pārdod dzērājšoferiem atņemtās automašīnas. Slēgtā cenu aptauja nozīmē – potenciālie pircēji rakstveida pieteikumā iesūta savu brīvi izvēlētu summu. Cik katrs piedāvā, dalībnieki savstarpēji nezina. Pie auto tiek augstākās cenas piedāvātājs.

Andris Kulbergs
biedrības “Auto asociācija” prezidents

“Tas nav labi no korupcijas viedokļa. Jo grūtāk uztaisa sistēmu, jo mazāk tai piekļūst, jo necaurspīdīgāk – kas vinnējis, kas ir gala iznākums, jo vairāk aizdomas, ka tas var būt sarunāts, slēpts darījums. Kāds nopelna, bet valsts iegūst stipri mazāk. Nevis neuzticība valsts darbiniekiem, bet tas šā brīža risinājums to rada. Iespaidu.”

Izskan aicinājums konfiscētās automašīnas pārdot Tiesu administrācijas uzturētajā publiskajā izsoļu vietnē. Esot svarīgi, lai būtu minimālā sākuma cena, visiem redzama vairāksolīšana.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Uģis Vītols
auto tirgošanas speciālists

“Tad, kad solīšanas laiks iet uz beigām, tad tur notiek sacensība, un reizēm to izsola par lielāku cenu nekā varētu maksāt. Tā sacensība tāda, ka iekarst, kurš nu to pārsolīs. Mašīnas pārdotu par maksimālo cenu, ieguvēja būtu valsts, visiem tas būtu pārredzams. Pārpircējiem tas mazāk izdevīgi. Daudz mazāk izdevīgi. Tas būtu caurskatāmi.”

VID skaidro – auto pārdod pēc Ministru kabineta noteikumu nosacījumiem, nevis savas iegribas. Ja vajadzētu klasisku izsoli ar sākuma cenu, katram auto nāktos pasūtīt novērtējumu. Tas maksā. Rēķinu nāktos iekļaut izsoles sākuma cenā. Process ievilksies. VID uzskata – nav nekādu problēmu ar esošo cenu aptauju, jo arī tajā notiekot cīņa par auto.

Ināra Solosteja
VID Iepirkumu un valstij piekritīgās mantas daļas vadītāja

“Mūs pārsteidza ļoti, jo tā interese ir reizes sešas, astoņas, palielinājusies. Ja līdz tam par katru piedāvājumu bija, nu, 30 piedāvājumi, tad tagad ir pāri 200 par vienu auto.”

Pieņemsim teorētisku situāciju – dzērājšoferim konfiscētā auto tirgus vērtība ir virs 10 000 eiro, bet VID cenu aptaujā augstākā no potenciālo pircēju nosauktajām summām ir vien tikai 400 eiro. Ko tad?

Ināra Solosteja
VID Iepirkumu un valstij piekritīgās mantas daļas vadītāja

“Ja mēs redzam, ka tā cena ir zema, daudz zemāka nekā tur, mēs nerealizējam. Mēs tad šo cenu aptauju veiktu atkārtoti.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Dzērājšoferiem atņemtie auto tipiski esot 14 gadus veci. Konkrētos datumos un laikos tos ļauts apskatīt klātienē.

Laija Dovguško
Nodrošinājuma valsts aģentūras eksperte

“Potenciālajiem pircējiem nav iespēju ar auto izbraukt, pārbaudīt to tehnisko stāvokli. Ja mums ir atslēga, tad ir iespēja iedarbināt, bet nezinām mašīnu slēptos defektus.”

Patlaban, lai Valsts ieņēmumu dienesta interneta vietnē atrastu piedāvājumus ar dzērājšoferiem atņemtajām un citos kriminālprocesos konfiscētajām automašīnām, nav nemaz tik viegli. Ir jāmaldās par lapu. Nav nekādu izcēlumu. Kā tad lai cilvēks “parastais” zina, ka jāklikšķina: “par mums”, tad “rīcība ar valstij piekritīgo manu”, atkal “valstij piekritīgā manta”, un tikai tad atkal klikšķis uz “rīcība ar valstij piekritīgo mantu”, un tikai tad nonākam līdz piedāvājumam.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm