Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Drīzumā Latvijas kartē varētu parādīties jaunas teritoriālās vienības, kā mazciems, skrajciems un adresācijas ciems

Drīzumā Latvijas kartē varētu parādīties tādas jaunas administratīvi teritoriālās vienības kā mazciems, skrajciems un adresācijas ciems. Šonedēļ Saeimā sākotnējo atbalstu guvis priekšlikums grozīt Administratīvo teritoriju likumu, lai legalizētu tās apdzīvotās vietas laukos, kurām šobrīd nav nekāda statusa.

2019. gada 23. februārī 20:23

Latvijā ir vairāk nekā 4800 tādu vietu, kas nav klasificējami pat kā ciemi, jo nav blīvas apbūves, nav atbilstošas infrastruktūras.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Tas ciems dabā var neizskatīties pēc ciema, tās var būt starp mežiem un laukiem izkaisītas dažas mājas, bet vietējie iedzīvotāji zina, kura māja pieder pie kura ciema,” norāda Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūras Toponīmikas laboratorijas vadītāja Vita Strautniece.

Tā kā šādām mājvietu kopām ir grūtības iezīmēt juridiski precīzas robežas pašvaldību teritoriālajā plānojumā, tad vēl šobrīd esošā likumdošana paredz šīs vienības likvidēt no kartēm un anulēt to nosaukumus. Taču 41 pašvaldība, sevišķi Latgalē un Vidzemē, likumu nav pildījušas, vēloties saglabāt kultūrvēsturiskos nosaukumus, kas, piemēram, ataino vēsturisko amatniecību.

“Šī ciema nosaukums ir Reinkaļvi, tas cēlies no mana senča, es esmu sestā paaudze, tātad pirms sešām paaudzēm. Mana tēva vecātēva vecaistēvs bija Reinis un viņš bija kalējs. Un līdz ar to šī mazciema nosaukums ir Reinkaļvi,” stāsta Vecpiebalgas novada domes priekšsēdētājs Indriķis Putniņš.

Šis ir viens no tiem teju 110 māju puduriem Vecpiebalagas novadā, kam īsti nav noteiktas robežas pašvaldības teritoriālajā plānojumā, bet vietējie iedzīvotāji tos izmanto ikdienas saziņā.

“Šeit kopumā ir četras mājas, četras saimniecības vēsturiski veidojušās.” Vecpiebalgas novada domes vadītājs nespēj iedomāties, ja būtu spiests anulēt šos vēsturiskos ciemu nosaukumus, jo tas grautu lokāli izmantoto adresācijas sistēmu, un problēmas būtu arī operatīvajiem dienestiem, piemēram, neatliekamajai ātrai palīdzībai.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Apgrūtinājums būtu tādā brīdī, ja viņi būtu jāņem ārā. Ja likums netiktu grozīts, būtu neatbilstība likumam, un tad būtu jāmaina adreses, nu, tad tas būtu murgs. Mēs neesam ieinteresēti mākslīgi veikt izmaiņas, radīt iedzīvotājiem sarežģījumus vai pašiem savā komunikācijā un komunikācijā ar iestādēm, nedz arī operatīvajiem dienestiem, kuriem tas varētu radīt problēmas,” pauž Vecpiebalgas novada domes priekšsēdētājs

Lai beidzot legalizētu šīs teritorijas, Saeima šobrīd sliecas grozīt Administratīvo teritoriju un apdzīvotu vietu likumu, lai klasifikatoru papildinātu ar jaunu vienību – mazciems, skrajciems vai adresācijas ciems.

“Ļaus saglabāt ciema statusu, neveicot grozījumus teritoriālajā plānojumā, tātad neradot papildus administratīvo slogu, kā arī neradot nepieciešamību veikt grozījumus adresē,” sola VARAM Pašvaldību departamenta direktors Aivars Mičuls.

Par karšu veidošanu atbildīgā Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūra atbalsta mazciemu legalizēšanu, jo beidzot būšot iespēja kartēs norādīt konkrētas viensētas vai māju nosaukumus.

“šobrīd mēs to darām pēc lauka apsekojuma materiāliem, kas ir jau diezgan veci, vai arī konsultējoties ar pašvaldībām. Tas ir darbietilpīgs un neprecīzs process. Tas, ka būs mazajiem ciemiem uzskaitītas konkrētas viensētas vai adreses, tas ļoti atvieglotu un darītu precīzāku mūsu darbu,” saka LĢIA Kartogrāfijas departamenta Toponīmikas laboratorijas vadītāja Vita Strautniece.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Turklāt likuma grozījumi dos iespēju pašvaldībām arī atjaunot reiz jau anulētos mazciemu nosaukumus. Sevišķi svītrošana skārusi Kurzemi.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma