tv3.lv

Diriģenti: Ja nevaram mēģināt, 2023. gada Dziesmu svētki ir apdraudēti

Ar piesardzīgu optimismu noslēgusies Dziesmu un deju svētku padomes sēde. Tajā tika uzklausīti virsdiriģenti, kuri publiskā vēstulē pauda satraukumu par svētku norisi nākamgad. Lai sagatavotos, vēlākais šā gada martā kolektīviem jābūt iespējai sākt pilnvērtīgi tikties mēģinājumos. Ir cerība, ka epidemioloģiskā situācija pavasarī un vasarā būs vieglāka, bet solījumus par tālāku nākotni neviens nevar izteikt.

“Iespējams, ka dziesmu svētki ir vienīgais, kas spēj mūs izvilkt no šīs bedres,” tik emocionāli savos vārdos ir virsdiriģenti, kuri cer, ka paskaidrojumi par to, ko šie svētki nozīmē mūsu kultūrai, nevienam nav nepieciešami. Viņi saka: “Šis ir pēdējais brīdis, lai kvalitatīvi sāktu gatavoties nākamā gada svētkiem.”

TV3 Ziņas devās uz vietu, ko nu jau kopš 1973. gada saucam par Dziesmu svētku parku. Komponistu portretu zigzagā ikviens atrod notis un vārdus, kurus ja ne vismaz reizi mūžā korī vai klusiņām, pie sevis izdziedājis pats, tad klausījies, skudriņām skrienot, gan.

Iespaidīgais ansamblis vēl padomju gados tapa svētku simtgadei par godu. Nākamgad klāt jau 150! Taču pandēmijas dēļ jau skolēnu Dziesmu svētki pagājušajā vasarā par tādu “atķeksēšanās” maratonu vien izvērtās. Bažas ir – kā sagatavoties, ja nevar mēģināt?

“Mums ir nepieciešama darbība! Svētku gatavošanās nenotiek īsi pirms, bet gan jau nākamajā dienā pēc iepriekšējo svētku beigšanās. Kritiskais brīdis, lai pagūtu sagatavoties, ir marts, jo korim plaša programma – mums ir paredzēti pat divi koncerti,” pauž Valmieras, Smiltenes un Valkas novadu koru virsdiriģents Mārtiņš Klišāns.

Diriģenti likuši parakstus zem vēstules, kas nogādāta uz prezidenta un atbildīgo ministru galdiem, brīdinot, ka svētki ir apdraudēti. Neizpratni viņos raisījuši arī jau esošie ierobežojumi, kas gatavošanos kā dziedātājiem, tā dejotājiem padara teju neiespējamu.

“20 cilvēku mēģinājums. (TV3: Kāpēc tieši 20? Kāpēc ne 24?) Kāpēc ne kvadrātmetri, bet kubikmetri, jo vienā pašvaldībā griesti varbūt ir trīs metru augstumā, citā – 30. Daudz tādu jautājumu,” stāsta Klišāns.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Atbildīgais kultūras ministrs Nauris Puntulis (NA), kurš pats šobrīd slimo ar Covid-19, attālināti šodien tomēr aizvadīja Dziesmu un deju svētku padomes sēdi, kur diriģenti uzklausīti. Kopumā esot šķīrušies optimisma pilni, ka mēģinājumu process atsāksies un svētkus izdosies glābt: “Var saprast, ka diriģenti ir uztraukušies un emocionāli šobrīd, arī es esmu uztraucies un tikpat emocionāls. Es jau janvāra sākumā izsludināju šīs dienas Dziesmu svētku padomes sēdi, lai runātu par šo, bet acīmredzot diriģenti nespēja šodienu sagaidīt. Vajadzēja vēl uzrakstīt vēstuli.”

Arī Veselības ministrijas pozīcija nav uzstāt uz ierobežojumu pagarināšanu. Tieši pretēji, jau šobrīd notiek darbs pie to mazināšanas stratēģijas. Protams, viss pie scenārija – ja saslimstības prognozes piepildās. “Šobrīd nekādā veidā nav plānots pagarināt ārkārtas stāvokli valstī. Tas beigsies 28. februārī. Tas nozīmē, ka, norimstot omikrona vilnim, visticamāk, pēc prognozēm pīķa moments būs februāra vidus, un uz beigām jau būs saslimstības mazināšanās,” pauž Veselības ministrijas pārstāve Sintija Gulbe.

Tātad pavasarī un vasarā kolektīviem jāmēģina, cik jaudas. Bet kas notiks atkal nākamajā rudenī un ziemā, proti, finišā pirms lielās gadskārtas? Nozares ministrs grib domāt, ka dziedāt un dejot vīruss netraucēs.

“Es paudīšu savu subjektīvo viedokli – esmu diezgan drošs, ka nākamā gada rudenī mēs vairs nerunāsim par pandēmiju, vismaz ne tādā apjomā, lai tas traucētu Dziesmu svētku gatavošanās procesam, kā to paredzam martā, bet es nebūšu tas, kurš izteiks precīzākas un zinātnē balstītas prognozes. Tās jāvaicā epidemiologiem,” saka Puntulis.

Diemžēl Slimību profilakses un kontroles centrs iepriecināt nevar – tik tālu nākotni neviens epidemiologs prognozēt neņemas un ministra optimismam vēl nepievienojas.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm