tv3.lv

Deputātu un komercbanku ķīviņi: Lielākie cietēji Latvijas jaunās ģimenes

Saeimas vakar pieņemtie lēmumi radījuši ļoti negatīvas sekas, kuru dēļ cietīs simtiem ģimeņu, kuras bija plānojušas iegādāties jaunu mājokli ar atvieglotiem nosacījumiem. Bankas savu dalību atbalsta programmā apturējušas.

2014. gada 26. septembrī 21:05

Sākumskolas skolotāja Ilze Ābelīte-Goluba ir divu bērnu māte. Kopā ar vīru sakrājuši naudu piecu procentu iemaksai pirmā mājokļa iegādei, jaunā valsts atbalsta programma paredz, ka pārējos pirmās iemaksas 15 % garantētu valsts.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kredītu bija plānots ņemt ”SEB bankā”, bet vakar portālu virsraksti sagādājuši ļoti nepatīkamu pārsteigumu – bankas savu dalību valsts programmā apturējušas.

Bankas notikušajā vaino Saeimu, kas vakar pieņēma tā dēvēto noliktu atslēgu principu, kas nozīmē – ja kredīta ņēmējs nonāk grūtībās, tad viņš var atdot bankai savu mājokli, un kļūt pilnībā brīvs no parādsaistībām. Izklausās labi, bet bankas norāda, ka šādi divreiz pieaugtu mājokļa kredīta pirmās iemaksas apmērs, tāpēc valsts atbalsta programmai zustu jēga.

Abās bankās mājokļa kredītiem atbalsta programmas ietvaros jau bija pieteikušās ap 300 ģimeņu, pirmos līgumus bija paredzēts slēgt šonedēļ. Nolikto atslēgu principam gan ir jāstājas spēkā tikai 1. janvārī, turklāt pastāv šaubas, vai Valsts prezidents vakar pieņemto likumu vispār izsludinās. Tāpēc nav skaidrības, kāpēc bankas aptur darbību ģimeņu pirmā mājokļa programmā jau tagad, kad vēl ir spēkā vecā sistēma.

Kolīdz būs skaidrība par jauno regulējumu, bankas, iespējams, dalību programmā atsāks. Vecāku tiesību aizstāvis Ilmārs Mežs gan asi kritizē kredītiestādes par sociālās atbildības trūkumu.

Lai kas arī būtu pie vainas – politiķu nepārdomāts priekšvēlēšanu populisms vai banku alkatība – simtiem jauno ģimeņu vismaz tuvākajā laikā par dzīvokļa iegādes plāniem nāksies aizmirst.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm