tv3.lv

Madlienā ar ekskavatoru demontēts padomju okupācijas piemineklis; to paredzēts izmantot ceļa stiprinājumam

Šodien, 26. aprīlī, demontē Ogres novada Madlienā esošo padomju okupācijas pieminekli. To paredzēts izmantot kā pamatu ceļa stiprinājumam.

Piemineklis atradās skvērā starp Madlienas Kultūras namu un Madlienas evaņģēliski luterisko baznīcu. Akmenī iecirsti vārdi: “1944. gada 26. septembrī padomju armija atbrīvoja Madlienu no vācu fašistiskajiem iebrucējiem.” Teritorijā, kur atrodas piemiņas akmens, karavīri nav apglabāti.

Vietējā uzņēmuma SIA “Tilbe” darbiniekiem stundas laikā izdevās vairākas tonnas smago laukakmeni apgāzt, noskaldīt betona pamatni, taču to pacelt ar ķēdēm promvešanai neizdevās. Mēģinot pacelt akmeni, ķēdes pārtrūka, taču neviens neguva traumas.

Kā informēja Helmanis, akmens tika iecelts kravas automašīnas piekabē un aizvests. Viņš neatklāja precīzu vietu, uz kurieni tas nogādāts. Zināms, ka pieminekli paredzēts izmantot ceļa stiprinājumam.

Ogres novada pašvaldības dome nolēmusi demontēt kopā piecus Ogres novada administratīvajā teritorijā esošos padomju okupācijas režīma piemiņas akmeņus.

Likvidēt paredzēts pie Ikšķiles dzelzceļa stacijas esošo piemiņas vietu PSRS Ārlietu tautas komisariāta diplomātiskajam kurjeram Teodoram Netem. Tāpat paredzēts demontēt pie Tomes pamatskolas sporta laukuma esošo piemiņas akmeni, kas tur novietots par godu padomju armijai.

Pašvaldība demontēt paredzēto pieminekļu sarakstā ir arī lauka vidū netālu aiz Madlienas vecās skolas uzstādītais piemineklis totalitāro režīmu terora upuriem. Likvidēt paredzēts arī pieminekli Lauberes skolas teritorijā, starp autoceļu Laubere – Krodzinieki un skolas ēku. Tas veltīts Padomju armijas karavīriem, kas 1944. gada 9. oktobrī ieņēma Lauberi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ierakstā pašvaldības mājaslapā skaidrots, ka pēc Otrā pasaules kara Latvijā tika uzstādīti pieminekļi par godu padomju armijas karavīriem kā “atbrīvotājiem” no vācu fašisma un glorificējot Padomju Savienības un tās militāro spēku izšķirošo lomu karā, kā arī vēstot par komunistiskās ideoloģijas pozīciju nostiprināšanos okupētajās valstīs.

Šādi pieminekļi tika uzstādīti vairākās vietās pašreizējā Ogres novada teritorijā. Daļa no tiem tika demontēti, Latvijai atgūstot neatkarību, taču vairāki pieminekļi vai piemiņas plāksnes joprojām atrodas Ogres novada apdzīvotās vietās.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm