Decembrī humānu apsvērumu dēļ Latvijā ielaisti 45 migranti

2022. gada 15. decembrī 20:40

Pēdējās nedēļās pieaugušas nelegālo migrantu plūsmas uz Latvijas-Baltkrievijas robežas – decembra laikā vien robežsargi no iekļūšanas valstī atturējuši teju 500 personu. Tikmēr brīvprātīgie satraucas, ka līdz ar ziemas atnākšanu pierobežas mežos situācija veidojas aizvien neapskaužamāka un daudzas personas nokļūst slimnīcā ar apsaldējumiem un riskiem uz amputāciju, vēsta TV3 Ziņas.

Pēdējās nedēļās brīvprātīgie no biedrības “Gribu palīdzēt bēgļiem” saņem aizvien vairāk video no migrantiem, kuri šobrīd spiesti uzturēties mežos pie Latvijas-Baltkrievijas robežas.

Laikapstākļu iespaidā cilvēki apsaldē gan rokas, gan kājas. Daudziem draud arī ekstremitāšu amputācija. Turklāt vairākas personas pazūdot bez vēsts.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Egils Grasmanis
biedrības “Gribu palīdzēt bēgļiem” brīvprātīgais

“Ar mums ir sazinājušies gan caur Lietuvas palīdzības grupām, gan pa tiešo ir sazinājušies vairāki šo cilvēku radinieki, tēvs brālis, kuri meklē savus radus, un ir zināms, ka viņi ir bijuši Latvijā un Baltkrievijā, šobrīd mums ir ap 20 cilvēku saraksts, kuri tiek meklēti, un nav zināms, kur viņi ir.”

Migrantu pieplūdumu apstiprina arī Valsts robežsardzē – ja augustā robežu mēģināja šķērsot vidēji 300 cilvēku mēnesī, decembra divās nedēļās no iekļūšanas valstī atturētas jau gandrīz 500 personu. Vairāk nekā 40 cilvēkiem humānu apsvērumu dēļ iekļūšana valstī ļauta.

Ivars Ruskuls
Valsts robežsardzes priekšnieka vietnieks

“Šodien esam konstatējuši grupu, kuras sastāvā bija 10 pieaugušie un 10 bērni, bērni vecumā no 1-12 gadiem. Protams, ka mēs nevaram pieļaut, ka šīs personas un bērni uzturas īpaši nepiemērotos apstākļos -10..-12 grādos uz robežas, tādēļ šīs personas aiztur. Un aizturēta arī sieviete stāvoklī.”

Brīvprātīgie uzskata, ka valstij būtu jāmaina pieeja un jāpārtrauc automātiskā cilvēku atgrūšanas, ļaujot pieteikties patvērumam. Tikmēr robežsargi apgalvo, ka Baltkrievijas režīma pieeja nav mainījusies un šos cilvēkus joprojām pierobežā nogādā apzināti.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Tik vien, cik daudz mēs varam veikt ekspresaptaujas šīm personām, skaidrs, ka viņi izstāsta, ka baltkrievi viņus pieved pie robežas, parāda virzienu. Ir gadījumi, kad arī pagaidu žogu sabojā baltkrievu robežsargi,” norāda Valsts robežsardzes priekšnieka vietnieks.

Amatpersona nenoliedz, ka uzturēšanās mežā šādos apstākļos ir neapskaužama, taču visas sūdzības par veselību tiekot uzklausītas un nepieciešamības gadījumā atbrauc arī mediķi. Ja nepieciešams – cilvēkus nogādā slimnīcā un pēc medicīnas iestādes atstāšanas viņus nogādājot bēgļu aizturēšanas centros, kur ir iespēja pieteikties patvērumam.

Daugavpils slimnīcā norāda – patlaban būtisku apgrūtinājumu migrantu pieplūdums uz robežas nerada.

Grigorijs Semjonovs
Daugavpils reģionālās slimnīcas valdes loceklis

“Viņu parādīšanās intensitāte nav mainījusies uzņemšanas nodaļā, mēs dikti kaut kā nejūtam tās izmaiņas. Vienīgais, kas ir mainījies, viņi sāk aizpildīt traumatoloģijas nodaļu, un mēs par šo esam runājuši ar mūsu traumatologiem – viņiem ir ļoti lielas bažas, jo, cik mēs raugāmies uz notiekošo, šī ziema būs skarba, un, es teikšu, katram otrajam bija amputācijas draudi.”

Likumsargi pauž, ka Baltkrievijas propagandas kanālos pārmetumi par sliktajiem apstākļiem pierobežā tiek raidīti arī Lietuvas un Polijas virzienā. To mērķis ir diskreditēt un nomelnot Eiropas valstu robežsargus, līdz ar ko visi materiāli jāvērtē kritiski.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm