Daugavgrīvas pludmalē nesen atklātais vēsturiskā kuģa vraks atkal apbērts ar smilti

Daugavgrīvas pludmalē nesen atklātajam kuģa vrakam piešķirts jaunatklāta kultūras pieminekļa statuss. Tomēr pamatīgais burinieka fragments joprojām atrodas pludmalē un atkal ir apbērts ar smilti. Daugavgrīvas pludmalē pēdējos gados atrasti vairāki senu kuģu fragmenti – kur tie atrodas?

“900 sekundes” devās uz vienu no Daugavgrīvas cietokšņa telpām – tur glabājas 2018. gadā pludmalē izskalots kuģa fragments.

Pirms nonākt cietokšņa vēsajās telpās, šis vraka gabals saņēma vasaras saules kaitīgo staru siltumu, jo glabājās zem atklātas debess. Tagad eksponāts esot iespējami labos apstākļos, ventilētā, bet ne sausā telpā.

Lasi vēl – Daugavgrīvas pludmalē atrasts 19. gadsimta kuģa vraks. Kas par to zināms līdz šim?

“Cietoksnī tas jūtas labi, bet droši vien, ka būtu pelnījis vairāk goda, ekspozīciju, pētījumus,” teic “Bolderājas grupas” biedre Sandra Jakušonoka.

Ir fragmenti, kas atrodas vēl nepieņemamākos apstākļos. Kāds pirms sešiem gadiem jūras izsviests kuģa gabals joprojām atrodas kādas netālu esošas ostas kompānijas teritorijā. Tas viss tikai tāpēc, ka jūras izskalotajām vēstures liecībām nav sava muzeja.

“Pareizi būtu kāda viena vieta, kurā šādi objekti tiktu eksponēti, jo viņi ir kā lielas skulptūras, cilvēkiem patīk tos skatīties. Ja fragments būtu ļoti vērtīgs, tad noteikti vajadzētu nodrošināt labus uzturēšanas apstākļus.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes (NKMP) eksperts Jānis Meinerts pauž atbalstu jūras muzeja nepieciešamībai. Pašlaik vērtību saglabāšana pastāv cilvēku entuziasma dēļ. Taču ar šādu lietu jānodarbojas profesionāļiem.

“Latvijā šī ir problēma, tagad problēma ir aktualizēta ar šā vraka dēļ, ka mums nav jūrniecības muzeja, kas varētu to darīt, jo citādi tā ir problēma,” norāda NKMP eksperts.

Arī Kolkā ir atrasti daudzi kuģu fragmenti, kas, pateicoties apkārtnes iedzīvotājiem, glabājas kādā nepabeigtā sporta zālē. Daugavgrīvas cietokšņa uzraugi cer, ka kultūras pieminekļa statusu saņēmušais vraks pasteidzinās muzeja izveidi.

“Gaisā kaut kas novirmoja un šķiet, ka osta mainījusi taktiku un viņu labā griba varētu būt tāda, ka atver apskatei Daugavgrīvas bāku, ko cilvēki jau sen prasa. Ja tas notiek, tad loģiski, ka skaistas lietas var būt blakus bākai,” pauž “Bolderājas grupas” biedre.

Atradumu, kam būtu vieta atsevišķā muzejā, netrūkst. Piemēram, tāpat kā nesen atrastais un atkal noraktais vraks, pirms vairākiem gadiem smiltīs atrasts un atkal norakts kuģa sešmetrīgs stūres rats, citviet vienkārši to nav kur likt.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm