Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Covid‑19 omikrona variants radījis bažas pašmāju speciālistiem. Kas par jauno vīrusa paveidu ir zināms līdz šim?

Par jaunā Covid-19 paveida izplatību bažas arī pašmāju ekspertiem. Lai gan tie atzīst, šobrīd vēl neviens nevarot sniegt skaidru atbildi, cik tas izrādīsies lipīgs un vai pret to aizsardzību spēs sniegt šā brīža vakcīnas, uz turpmākajām omikrona izplatības tendencēm, jebkurā gadījumā ir jāraugās ar piesardzību.

2021. gada 30. novembrī 20:44

Jau kopš vasaras Latvijā dominējošais ir koronavīrusa delta variants, kurš ātri vien ar savu agresīvo izplatību, spēja izspiest iepriekšējo, tā dēvēto britu paveidu. Taču tagad atkal ar bažām eksperti raugās nu jau Āfrikas virzienā, no kurienes sācis izplatīties pavisam jauns vīrusa paveids – omikrons.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Protams, vīruss veido mutācijas visu laiku, tas ir neizbēgami, jo, vīrusam vairojoties, rodas mutācijas. Šeit pārsteidzoši ir tas, ka šīm vīrusa variantam ir neparasti daudz šādu mutāciju. Un tās ir tiešām vietās, kas ir atbildīgas par antivielu saistīšanos, tāpēc ir tās lielās bažas,” skaidro Latvijas Biomedicīnas un studiju centra direktors Jānis Kloviņš.

Lai gan patlaban vēl datu par jauno paveidu esot maz, jo arī atklāto gadījumu skaits nav liels, pirmie secinājumi ekspertiem jau šobrīd rada satraukumu – lielais mutāciju skaits varētu nozīmēt, ka omikrons ir ne vien lipīgāks, bet arī ar paaugstinātu atkārtotas inficēšanās risku, salīdzinot ar citiem Covid-19 variantiem.

“Tā, protams, var būt nejaušība, bet, zinot, cik daudzās valstīs jau šis vīrusa variants tiek atklāts, ir ļoti liela varbūtība, ka tas būs infekciozāks nekā iepriekšējie varianti, tai skaitā delta. Ir kaut kāda cerība, ka viņš varētu būt nedaudz vājāks, šie klīniskie simptomi nebūs tik izteikti. Bet ir pāragri spekulēt, un pie šīs domas nevajadzētu pieķerties, ka būs tagad lipīgāks, bet vājāks vīruss, jo skaidrs, ka vienīgais, kas mūs atkal var paglābt, ir vakcinācija,” teic Latvijas Biomedicīnas un studiju centra direktors.

Tomēr arī šeit nākamais izaicinājums. Ir bažas, ka jaunais variants ar daudzajām mutācijām varētu spēt apiet iepriekš vakcīnu radīto imunitāti. Ja tiešām pierādīsies, ka vakcinācijas efektivitāte, plešoties omikronam, krietni samazināsies, varētu būt nepieciešams potes pielāgot aizsardzībai pret jauno variantu.

“Bažām pamats ir, bet vai tās piepildīsies, tas jautājums šobrīd vēl nav atbildams. Arī ar delta variantu šīs izmaiņas bija būtiskas, arī likās, ka vajadzēs pielāgot vakcīnu, bet reālās dzīves dati parādīja, ka nav nemaz tik slikti, pret smagu saslimšanu un nāvi, vakcīnas labi strādā,” pauž Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jau precīzākus datus, cik vakcīnas ir efektīvas pret omikronu, varētu sagaidīt tuvāko nedēļu laikā. Tikmēr vakcīnu ražotāji jau sāk gatavoties iespējamībai, ka tas būs nepieciešams, un tas prasītu vismaz divus, trīs mēnešus. Zavadska gan ir pārliecināta, lai gan vakcīnu efektivitāte potenciāli varētu samazināties, potēti iedzīvotāji joprojām būs vispasargātākie.

“Vislielākais apdraudējums, vienalga, vai ar deltu, ar deltu plus omikronu vai tikai omikronu, noteikti visapdraudētākie būs nevakcinētie cilvēki,” vērš uzmanību Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja.

Vienlaikus Latvijas laboratorijas jau šobrīd esot gatavas un spējīgas atklāt arī jauno paveidu. Turklāt to specifisko mutāciju dēļ vīrusu var uziet ne vien ar sekvencēšanas metodi, bet arī notekūdeņos.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma