Covid‑19 krīze: vai Latvijas Ārstu biedrību piemeklējusi šķelšanās?

2021. gada 3. novembrī 20:05

Samilst iekšējās nesaskaņas ietekmīgajā Latvijas Ārstu biedrībā (LĀB). Par aiziešanu no organizācijas viceprezidenta amata paziņojis viens no redzamākajiem biedrības pārstāvjiem, un viņš nav pirmais, kas šādi atstāj amatu.

LĀB nav parasta nevalstiska organizācija. Tai vēsturiski liela sociāli politiska ietekme, tai skaitā attiecībā uz regulējuma izmaiņām nozarē, kā arī būtisks valsts deleģēts uzdevums – ārstu sertificēšana.

Lasi vēl – Fūrmanis pametis Latvijas Ārstu biedrības viceprezidenta amatu

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pēdējā laikā to gan nomāc publiskas iekšējās nesaskaņas. Pēc LĀB prezidentes Ilzes Aizsilnieces pretrunīgi vērtēta publiskā paziņojuma par sejautiem skolās, organizācijā izveidotā Covid-19 infekcijas profilakses darba grupa, kurai deleģēta biedrības oficiālā viedokļa paušana šajos jautājumos un kura kategoriski norobežojās no kolēģes apgalvojumiem.

Pagājušajā nedēļā Latvijas Jauno ārstu asociācija paziņoja, ka līdz nākamajai biedru kopsapulcei pārtrauc sadarbību ar Ārstu biedrību, uzsverot Aizsilnieces divdomīgo nostāju Covid-19 jautājumos un atsevišķu organizācijas valdes locekļu šķietamās politiskās intereses. Šis paziņojums nāca nedēļā, kad valdības kuģi sašūpoja mediķu organizāciju pieprasītā veselības ministra demisija.

Aizdomas par politiskām interesēm pauž arī Roberts Fūrmanis, kurš otrdien LĀB valdes ārkārtas sēdē rosināja rīkot biedrības amatpersonu pirmstermiņa vēlēšanas, taču palika mazākumā – balsojumā četri pret astoņi. Fūrmanis jau iepriekš pauda, ka viņaprāt, pretrunīgi vērtēto vēstījumu un pasivitātes krīzē dēļ Ārstu biedrības vadītājai Aizsilniecei būtu jāatkāpjas no amata.

“Ja tiek pausti diskutējami viedokļi vai tādi, kurus var uzskatīt par zinātnē nebalstītiem vai apšaubāmie, manuprāt, tas neveicina kopējo situāciju veselības aprūpē. Tas rada sabiedrībā neuzticību,” vērš uzmanību Fūrmanis.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pēc valdes sēdes Fūrmanis nolēma atkāpties no biedrības viceprezidenta amata. Vienlaikus viņš gan mierināja, ka te runa par valdes darbu, tāpēc bažām par citām organizācijas funkcijām, piemēram, sertifikāciju nevajadzētu būt.

Savukārt Aizsilniece noraidīja sev veltītos pārmetumos, uzsverot, ka nav vairs tik daudz atlicis līdz kārtējām vēlēšanām un ka aktīvi vakcinē pret Covid-19 savā praksē, turklāt aicina iedzīvotājus potēties, tikai cilvēcīgi, nevis iebiedējot vai piespiežot. Pret viņu esot vērsta dezinformācija.

“Domāju, ka tur ir kaut kādas zināmas spēles. Es tiku ļoti stingri uzrunāta jūlija beigās, augusta sākumā, ka man vajadzētu būt tai sejai, kas cilvēkus ies aicināt vakcinēties. Es esmu ģimenes ārste. Es esmu LĀB prezidente, bet neesmu, ļoti atvainojos, lupatu lelle,” saka Aizsilniece.

Ar bēdām uz notiekošo organizācijā raugās tās biedrs, ASV dzīvojošais ārsts Uģis Gruntmanis, kurš uzsver, ka acīmredzot biedrības vadībā kaut kas nav kārtībā un pirmstermiņa vēlēšanas būtu nepieciešamas.

“Laikā, kad redzam, kas notiek Latvijā šobrīd ar Covid-19, galvenajai ārstu organizācijai Latvijā būtu jābūt vienotai. Tas ir ļoti svarīgi, ka mums būtu kopīgs vēstījums. Man, runājot arī ar valdes cilvēkiem, ir skaidrs, ka tās iekšējās nesaskaņas ir milzīgas visu laiku, tur iet, latviski sakot, augstos toņos,” atklāj Gruntmanis.

Nākamās kārtējās amatpersonu vēlēšanas LĀB paredzētas pēc gada.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm