tv3.lv

Covid‑19 krīze: Pierobežā bažas par vīrusa infekcijas izplatīšanos no Lietuvas

Tajos Latvijas novados, kuri atrodas uz robežas ar Lietuvu valda bažas par pastiprinātu infekcijas izplatīšanos no kaimiņvalsts. Satraukums ir, ņemot vērā, ka Lietuvā Covid-19 rādītāji šobrīd jūtami sliktāki nekā Latvijā. Liepājas pašvaldība rosina atgriezties pie pavasara prakses un slēgt robežpunktus.

2020. gada 21. novembrī 19:45

Lietuvā ik dienas tiek atklāti ap 2000 jauni inficēšanās gadījumi un 14 dienu kumulatīvais rādītājs ir 765 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju. Pēc būtības ikvienam, kurš šķērso robežu ir jāaizpilda ieceļošanas karte jeb tā sauktā Covid-19 pase, kurā jānorāda personas dati un vieta, kur tiks pavadīta pašizolācija.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Lasi vēl: Lietuvā inficēšanās ar Covid-19 apstiprināta vēl 1983 cilvēkiem; miruši 17

Tomēr, kā norāda Liepājas pašvaldībā, kur pēdējā laikā lietuvieši ir novēroti ievērojami vairāk, nav iespējams kontrolēt, vai šis prasības tiek pildītas.

Kā novēroja TV3 Ziņas sestdienas pusdienlaikā uz Lietuvas robežpunkta Rucavā ir aktīva transporta kustība. Atskaitot kravas transportu, kuru kustība bažas nerada – Latvijas teritorijā viena pēc otras iebrauc privātās automašīnas ar Lietuvā reģistrētām numura zīmēm. Lietuviešus pilsētā arvien biežāk arī šajā ārkārtējās stuācijas laikā novēro liepājnieki, kuros tas rada bažas par savu drošību.

“Šobrīd ir tā, ka robežas ir vaļā. Vienīgais, kad tie, kas iebrauc Latvijā saņem īsziņu un tas ir tālāk uz katra sirdsapziņu vai tas ir ārzemnieks, kas iebrauc Latvijā, vai tas ir latvietis, kas atgriežas no ārzemēm, vai tiešam cilvēks aiziet pašizolācijā, vai tiešām ievēro visus Ministru kabineta (MK) noteikumus, vai tomēr tos ignorē. Mums ir grūti runāt par liepājnieku nosargāšanu, ja katru dienu milzīgs skaits Lietuvas mašīnas un ne tikai no Lietuvas, iebrauc pie mums un mums ir grūti saprast to mērķi, ko šeit dara, jo SPA, viesnīcas nestrādā, resotrāni kafejnīcas nestrādā,” pauž Liepājas mērs Jānis Vilnītis (LRA).

Arī Valsts policijā norāda, ka nokontrolēt katru iebraukušo, neesot iespējams. Negodprātīgos pašvaldība centīsies izķert ar reidiem pierobežā, kur apturot transportlīdzekļus lūgs uzrādīt aizpildītas Covid-19 pases.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Lietuvieši , kas braukā un migrē, visticamāk, daļa šīs pases nav aizpildījuši. Līdz ar to mēs arī plānojam pasākumus veikt pierobežā baudīt, apturēt transportlīdzekļus, pārbaudīt šīs personas, kas iebrauc Latvijā, lai novērtētu šo situāciju, kā šī prasība tiek ievērota. Ja tas ir Lietuvas transportlīdzeklis, kas ir reģistrēts Lietuvā, tad satiksmes uzraudzības rotas amatpersonas šo transportlīdzekli apturot, var lūgt personām uzrādīt šo kodu, pēc kura var pārbaudīt, vai viņš ir reģistrējies šajā Covid-19 pasē, bet teiksim latvieti, kurš iebrauc, kurš ir šķērsojis Latvijas robežu un, ka viņam ir jāievēro šī pašizolācija, nu praktiski diezgan nereāli,” norāda Valsts policijas Liepājas iecirkņa priekšnieks Ingus Ukstiņš.

Ņemot vērā epidemioloģisko situāciju gan kaimiņos, gan pie mums, Liepājas pašvaldība vērsusies pie Lielo pilsētu asociācijas, lai kopīgi pieprasītu valdībai atgriezties pie pavasara prakses, kad bija ierobežota kustība pāri robežām.

“Šobrīd arī tādas anketas ir izsūtītas, lai ar kopīgu vēstuli vērstos pie MK vadītāja, Kariņa kunga ar lūgumu šo jautājumu risināt. Vai nu stingrāku robežu kontroli un, ja tas nav iespējams, tad ar robežu slēgšanu, kā tas bija pavasarī. Pavasarī tas bija risināms un neapturēja ekonomiku, tā kā es domāju, ka tas ir jāturpina. ats būtiskākais, ko mēs vēlamies pateikt, robežas vai nu ir jāslēdz, ja tas nav iespējams, tad kontrole uz robežas ir jāpanāk tāda, lai katrs iebraukušais Latvijā ir izsekojams,” vērš uzmanību Liepājas mērs.

Tāpat kā citur Latvijā, arī Liepājā inficēto skaits turpina augt. Saslimuši jau vairāk nekā 200 liepājnieki, tāpēc pilsētas iedzīvotāji atbalsta rosinājumu pastiprināt robežkontroli ar mērķi ierobežot vīrusa izplatību

Liepāja vilina arī makšķerniekus no Lietuvas, taču sestdien, visticamāk, spēcīgā vēja dēļ TV3 Ziņas nesastapa nedz lietuviešus, nedz vietējos.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm