tv3.lv

Covid‑19 krīze: pašvaldības rosina piešķirt pilnīgu informāciju par saslimušajiem

2021. gada 27. janvārī 19:53

Kamēr nav skaidrības par vakcīnu piegādēm, premjers un veselības ministrs aicina saglabāt piesardzību un nopietni gatavoties jaunā vīrusa paveida uzliesmojumam. Tikmēr pašvaldības sūrojas, ka tām cīņā ar pandēmiju nereti esot sasietas rokas. Trūkstot informācijas par saslimušajiem, kas veicina slimības perēkļu veidošanos.

Par ierobežojumu mīkstināšanu joprojām pāragri runāt. Bažas rada jautājums, vai jaunie vīrusa paveidi neizplatīsies ātrāk, nekā būs pieejamas vakcīnas, tā trešdien, tiekoties ar Latvijas pašvaldību savienību (LPS), norādīja premjers Krišjānis Kariņš (JV).

Lasi vēl – Levits: Sabiedrībai nepieciešama ”vēl pēdējā lielā saņemšanās” pirms ātrākas vakcinācijas pret Covid-19

“Latvijā šis britu variants jau pastāv, tas ir pulku lipīgāks. Cik daudz – 30-40%. Man tie procenti maz izsaka, bet, kas ir skaidrs, būdams spēcīgāks variants, tas ir spēcīgāks par iepriekšējo variantu. Nu tā, ka tāds jauns žiperīgs “džeks”, kas to bumbu ātrāk aizdzīs, tikmēr vecais, kuram ir vakcīna, tāds mana gadagājuma, jau tāds vairs nav sportiskā formā. Drūmākajā variantā, ja aizietu plašāk saslimstība, mēs neskatītos uz 1000 bet uz 5000 cilvēkiem mūsu slimnīcās. Mums ir jādara viss, lai izvairītos no šīs situācijas,” vērš uzmanību premjers.

Tikmēr pašvaldības lūdz valdību meklēt risinājumu, lai tās nodrošinātu ar informāciju par Covid-19 saslimušajiem. Vietvarās esot informācija tikai par slimojošajiem pašvaldības iestāžu darbiniekiem, taču par kopējo saslimušo skaitu informācija ir tikai no interneta vietnē publicētās kartes.

Vents Armands Krauklis teic: “Viens no galvenajiem šķēršļiem, kādēļ pašvaldības pietiekami efektīvi nevar iesaistīties šā “kovida” ierobežošanā – mums netiek dota informācija. Mēs esam gatavi un darām preventīvas lietas, varam noteikt pat lokālos ierobežojumus, bet faktiski mēs uzzinām, ka mums ir pieaugusi saslimšana pašvaldībā no kartes, kas ir publicēta internetā,” norāda Valkas novada domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis (Vidzemes partija).

Ādažu mērs Māris Sprindžuks (LRA) tikmēr rosina ļaut vienam pašvaldības policijas darbiniekam saņemt datus par novada teritorijā saslimušajiem cilvēkiem, anonimizēt tos, lai pašvaldības darbinieki varētu gan sniegt palīdzību saslimušajiem, gan arī uzraudzīt ierobežojumu ievērošanu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Kāpēc nevar izveidot civilās aizsardzības apstākļos pilnvaru šai personai kā SPKC aģentam. Manis pēc pieņemat viņu darbā, šo municipālās policijas darbinieku, un tādā veidā jūs radāt kapacitāti: cilvēks, kurš ir uz vietas,” saka Sprindžuks.

Veselības ministrs un premjers piekrīt, ka informācija līdz vietvarām nonāk novēloti. Lai situāciju risinātu, tikšot izveidots atsevišķs zvanu centrs, kas nodrošinās ātrāku inficēto apziņošanu. Taču par pilnīgu datu nodošanu pašvaldībai ministrs nepiekrīt.

“Nav pareizi dot nevienai personai pašvaldībā pilnu sarakstu ar personas kodiem, kurš ir slims vai kādā statusā. Manuprāt, tas nav pareizi, bet konkrētas personas atbilstība statusam – vai šis cilvēks ir vai nav jāpārbauda karantīnā, vai ir veikalā – šīs gan lietas ir jākārto,” stāsta veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Tikmēr vietvaru vadītāji aicina valdību izvērtēt, – pandēmijas apstākļos svarīgāka ir personas datu aizsardzība vai tomēr cilvēka dzīvība?

“Mēs varbūt, slēpjoties aiz datu aizsardzības, spēlējamies ar cilvēku veselību un dzīvību,” pauž Alojas novada domes priekšsēdētājs Valdis Bārda (ZZS).

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Jūs, ministra kungs, esat politiskā atbildība un jūs pats atzīmējāt, ka var būt tāds scenārijs, ka pieckāršoties šis inficēto skaits. Protams, ka mēs negribam, lai tas būtu, bet mums būtu jāsagatavojas,” norāda LPS vecākais padomnieks Māris Pūķis.

Valdības vadītājs un veselības ministrs trešdien pauda apņēmību tuvākajā laikā rast risinājumu šim jautājumam.

“Mums kaut kādā veidā šis ir [jārisina], jo mums šis [jautājums] ne vienu reizi vien ir “pacēlies”. Mums ir Eiropas datu regula, bet, ja šos datus tur slepenībā, tad mēs nevaram palīdzēt cilvēkiem, šie cilvēki apdraud citus cilvēkus,” uzskata Kariņš.

Šis jautājums jau pavasarī raisīja pretrunīgu reakciju sabiedrībā. Īpaši lauku reģionos, kur cilvēki bažījās, ka pret inficētajiem izvērsīs “linča tiesu”. Tomēr trešdien pašvaldību savienības sēdē vietvaru vadītāji neslēpa, ka nezināšana rada vēl lielākas problēmas.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm