C hepatītu ārstē tikai nelielai daļai pacientu. Kāda jaunas ģimenes tēva stāsts

Pastāvīgs nogurums, neziņa par nākotni un bailes par tuviniekiem – ar šādām sajūtām nākas sadzīvot ar C hepatītu sirgstošam jaunas ģimenes tēvam.

Viņš neizprot, kāpēc tiek apgalvots, ka C hepatīts Latvijā tiek ārstēts bez maksas, taču realitātē medikamentus saņem vien neliela daļa pacientu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ekrānuzņēmumi

Jaunais vīrietis, kuru mēs sauksim par Andri, nevēlējās atklāt savu personību, atklāšana varētu, iespējams, kaitēt viņa uzņēmējdarbībai.

C hepatītu Andrim atklāja pirms četriem gadiem, viņš tikai var nojaust, kā ir inficējies, taču sekas ir jūtamas pilnīgi skaidri.

Andris

No rīta pamostos un jau pusdienas laikā esmu ļoti noguris. Ļoti grūti, esmu katru vakaru, var teikt, pilnīgi nelietojams savai ģimenei.

Neskatoties uz sūdzībām un apgalvojumiem, ka Latvijā C hepatīts tiek ārstēts par valsts līdzekļiem, Andrim mediķi palīdzību atsaka.

Izrādās, Andra akna ir vēl pārāk vesela, lai saņemtu ārstēšanu. Viņam ir jāsagaida, kad orgāna bojājumi būs trešajā stadijā, vienu stadiju pirms aknu cirozes un tikai tad tiks sākta ārstēšana.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Latvijas Infektoloģijas centra hepatoloģe Ieva Tolmane apstiprina, ka hroniska C hepatīta gadījumā ārstēšanu par valsts līdzekļiem viņi sāk tikai, kad aknas ir jau ar redzamiem bojājumiem.

Ieva Tolmane, Latvijas Infektoloģijas centra hepatoloģe

Kamēr akna ir pavisam normāla, gluda, smuka, tikmēr nav bīstamība liela veselībai, tāpēc, kad fibroze ir – 0; 1; 2 pakāpē – mēs neārstējam.

Latvijā aptuveni 45 tūkstošiem cilvēku ir atklāts C hepatīts, taču 2016. gadā bezmaksas zāles saņēma tikai 200 pacientu. Ārste norāda, ka 2017. gadā izārstēto skaitu paredzēts vairāk nekā dubultot, zāles varētu saņemt līdz pat 500 pacientu. Visus nevarot izārstēt, jo vienkārši nepietiek naudas, norāda mediķe.

C hepatītu ar jaunākās paaudzes zālēm iespējams izārstēt ar līdz pat 99% garantiju, taču vienam pacientam zāles izmaksā no 10 līdz pat 15 tūkstošiem eiro. Taupot līdzekļus, valsts tik un tā beigās pārmaksās, piebilst Andris. Ik gadu neizārstētie C hepatīta pārnēsātāji inficē arvien jaunus cilvēkus, kuri arī būs jāārstē.

Andris

Cik liela iespējamība aplipināt citus? Uztraucos par savu ģimeni, uzmanos, man ir mazs bērns, sieva, man visu laiku jāpiesargās.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Aprēķināts, ka inficēto cilvēku skaits pieaug par aptuveni 5%, to apliecina arī jaunatklāto C hepatīta gadījumu skaits Latvijā. Kamēr pasaulē ir zāles, kas varētu pat pilnībā izskaust C hepatītu, mūsu valstī ik gadu tiek atklāti vairāk nekā 1000 cilvēki ar C hepatītu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm