Būvniecības nozari vajā likstas. Kas tajā vainojams – birokrātija, kvalitātes kritums vai korupcija?

Būvniecības nozare ir viena no valsts ekonomikas virzītājspēkiem, tomēr kopš traģēdijas Zolitūdē, nozari vajā neizprotamas kaites. Ja vieni vaino birokrātiju, citi – projektu un būvniecības kvalitātes kritumu, bet citi uzskata, ka pie vainas korupcija, kas nozarē zeļ un plaukst, redzamais rezultāts ir bēdīgs. Līgums lauzts ar Tabakas fabrikas pārbūvētājiem, tagad arī ar celtniekiem, kas rekonstruē Rakstniecības un mūzikas muzeju, lai pieminam arī krītošas lustras un applūdušos griestus. “LNT Ziņu Top 10” skaidroja, vai zem lielas jautājuma zīmes nav arī Mežaparka estrādes pārbūve? Kas par problēmām sakāmas pasūtītājiem un tiem, kuri betonē un skrūvē?

2017. gada 26. februārī 20:33

Termiņi un kvalitāte – tie ir biežāk minētie iemesli, kādēļ sabiedrības uzmanības lokā nonāk ziņas no viena vai otra būvlaukuma. Rīgas jaunā teātra pārbūve aizkavējusies, jo teātra plānotajā pagaidu mājvietā Tabakas fabrikā remontdarbi apturēti. Tika meklēts jauns būvdarbu veicējs, jo iepriekšējie būvnieki esot kavējuši termiņus un ar tiem līgums lauzts. Tikko lauzts arī līgums ar Rakstniecības un mūzikas muzeja būvniekiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Rakstniecības un mūzikas muzeja ēka šobrīd ir skaisti iepakota un tādā veidolā tā paliks vēl ilgi. Šobrīd būvdarbi ir apturēti un tiek meklēts jauns darbu veicējs.

Kavēti termiņi un papildus līdzekļu prasīšana, tādus galvenos līgumu laušanas iemeslus šonedēļ raidījumā 900 sekundes norādīja pasūtītājs, Valsts nekustamo īpašumu aģentūras vadītājs.

Mārtiņš Tols

Mārtiņš Tols

VNĪ valdes priekšsēdētājs

Būvnieks “nodempingo” un pēc tam nāk pēc papildus izmaksām kā pēc papildus darbiem un mēģina šo savusdempinga rezultātā radušos cenu starpību segt kaut kādā veidā. Tā viņi iespiež mūs stūrī ar nelikumīgiem jeb neparedzētiem papildus darbiem, rezultātā rodas būvdarbu aizkavēšanās un izmaksu tāmes pārsniegumi.

Būvnieki gan skaidro, ka būvdarbus Rakstniecības un mūzikas muzejā pabeigt laikā traucējušas vairākkārt veiktās apjomīgās izmaiņas būvprojektā. Būvdarbu laikā atklājušies papildus veicamie darbi, piemēram pamatu nostiprināšana. Lai to veiktu nepieciešams apstiprināts būvprojekts, kas esot pasūtītāja atbildība. Pasūtītājs to gan noliedz.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Taču līguma laušana un cita būvnieka piesaistīšana nenozīmē mazākas izmaksas. Ir jāatrod darbu veicējs, jāveic inventarizācija būvlaukumā un jāparaksta jauns līgums, bet tas prasa laiku, no kā atkarīga arī projektu realizācija un ES līdzekļu piesaiste. Tabakas fabrikas pārbūve tagad uzticēta būvfirmai SIA “Abora” un 4,4 miljonu vietā, projekts tagad izmaksās sešus miljonus eiro.

Sākotnējā rekonstrukcijas darbu veicēja “RBS Skals” pārstāvis ir pārliecināts – šādas situācijas tikai nes zaudējumus valstij.

Gan Tabakas fabrikas, gan rakstniecības muzeja projekts ir kultūras ministrijas rūpju bērni. Līgumu laušana ar būvniekiem un iespējama finansējuma zaudēšana ministrijai sagādājot raizes, tomēr tā cer, ka ierēdņi zina ko dara.

Dace Melbārde

Dace Melbārde

kultūras ministre, VL-TB/LNNK

Mēs paļaujamies uz profesionāļiem, jo VNĪ ir izveidoti lai profesionāli šos projektus veidotu un vadītu, bet protams mēs visu laiku aktualizējam jautājumu par termiņiem, par starptautisko finansējuma izlietojumu un par to, ka jādara viss lai nepazaudētu šo finansējumu. To arī esam vairākkārt VNĪ uzsvēruši un šobrīd VNĪ, to respektējot, dara visu, lai ātrāk virzītos uz priekšu.

Taču būvnieki, vērtējot pēdējo gadu neveiksmes arī citos projektos, norāda uz līdzībām, kas raisot jautājumu par pasūtītāju kompetenci.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

VNĪ gan uzskata, ka lielākā problēma ir slikti projekti un vāja būvuzraudzība. Tam piekrīt arī arhitekti, tomēr tā esot ne tik daudz būvnieku, bet arī pasūtītāju nelaime.

Zaiga Gaile

Zaiga Gaile

arhitekte

VNĪ galvenā problēma ir tā, ka it kā naudas taupīšanas nolūkā tiek izsludināti tenderi ar zemāko cenu. Nu, kā var par zemāko cenu un ļoti īsā termiņā dabūt labu projektu? Tā naudas taupīšana faktiski apgriežas, jo VNĪ daudz vairāk tērē valsts līdzekļus ar to savu šo te smagnējo mehānismu, kamēr viņi atkal iekustina visu to lielo aparātu, tā, kā ir jāsāk domāt saimnieciski.

Lai domātu saimnieciski un neizšķērdētu līdzekļus, pasūtītājs kā vienīgo risinājumu saredz kārtīga projekta sagatavošanas pakalpojumu iepirkumā.

Nozari pārraugošā ministrija atzīst, ka būvniecības nozarē, pērn piedzīvots ievērojams struktūrfondu piesaistes kritums – tas esot veicinājis konkurenci un cenu kritumu.

Savukārt Konkurences padome pētot situāciju būvniecības nozarē secinājusi, ka projekta sekmīga virzība ir atkarīga no pasūtītāja.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tad kļūst aktuāls jautājums par atbildību. Kāda ir ierēdņu atbildība, izvēloties darbu veicēju un tad, ja līguma laušanas gadījumā jātērē valsts nauda vai tiek zaudēts Eiropas finansējums?

Uzņēmējdarbībā, ja kāds no uzņēmuma darījuma partneriem izrādījies negodīgs, tas ir pietiekams arguments PVN neatmaksai, darījuma neatzīšanai vai pat sodam, jo uzņēmēja pienākums ir pārbaudīt, lai viņa darījuma partneri ir godīgi un maksā nodokļus. Bet mums priekšā ir arī citi projekti, piemēram, Mežaparka estrādes rekonstrukcija. Līdz ar to – arī bažas par darbu izpildi, summām un termiņiem.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm