Būs neapmierinātie: augstskolās šovasar būtiski mainīsies studentu uzņemšanas kārtība

Latvijas augstskolās šovasar būtiski mainīsies studentu uzņemšanas kārtība. 12. klases beidzēji pirmo reizi eksāmenus kārtos dažādos grūtības līmeņos. Universitātes izmaiņām esot jau pielāgojušās, taču paredz, ka būs arī neapmierinātie. Īpaši tie, kuri vidusskolu absolvējuši iepriekš, jo viņu kārtotie eksāmeni turpmāk konkursā par budžeta vietām tiks vērtēti par ceturtdaļu zemāk, vēsta TV3 Ziņas.

Līdz ar jaunā satura ieviešanu, šogad 12. klašu skolēni pirmo reizi eksāmenus kārtos vai nu optimālajā vai augstākajā līmenī, kamēr profesionālo skolu audzēkņi vispārīgajā jeb visvieglākajā līmenī. Tādēļ arī augstskolas turpmāk, cīņā par iekļūšanu studiju programmās, katra eksāmenu rezultātam piešķirs atšķirīgu vērtību.

Inesa Bušovska
RTU Uzņemšanas komisijas vadītāja

“Ministrija ir noteikusi, savus koeficientus šiem līmeņiem. Vispārējam – 0,5, optimālajam – 0,75 un augstākajam jau ir 1 koeficients. Tā ir tā atšķirība un ranga aprēķinā mēs to arī ņemam vērā.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Augstskolās gan norāda, koeficienti nenozīmē, ka turpmāk par budžeta līdzekļiem studēt varēs vien tie, kuri kārtojuši augstākas sarežģītības pakāpes eksāmenu. Tā gan būs liela priekšrocība, ja eksāmena rezultāts būs augsts.

Inesa Bušovska
RTU Uzņemšanas komisijas vadītāja

“Var gadīties tā, ka optimālajā līmenī ir 90%, viņam piemērojas valsts noteiktais koeficients 0,75, bet augstākajā līmenī viņš var nokārtot uz 50%, līdz ar to optimālā līmeņa kārtotājs ir ieguvis augstāku rangu ar šo rādītāju.”

Izmaiņas uzņemšanas noteikumos gan skars ne tikai šā gada absolventus. Arī iepriekšējo gadu kārtotājiem eksāmeniem turpmāk tiks piemērots koeficients. Tas būs 0,75 – tātad ikvienam kurš skolu pabeidzis senāk, jārēķinās, ka eksāmena vērtība, stājoties augstskolā, saruks par ceturtdaļu.

“Visticamāk, šogad uzņemšanas procesā būs visādi gadījumi, kur studenti būs neapmierināti, jo pirms tam viņiem bija 100% kādā priekšmeta eksāmenā, tagad tie būs 75%. Un ir studiju programmas, kur tam nav liela nozīme, bet ir programmas, kur ir maz budžeta vietu, ļoti liela konkurence, kur šis ir izšķirošs faktors,” atzīst Latvijas Studentu apvienības prezidente.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tādēļ Studentu organizācijā uzskata – bija nepieciešams lielāks pārejas periods, lai šādā negodīga situācijas nerastos.

Liene Levada
Latvijas Studentu apvienības prezidente

“Mēs visvairāk satraucamies par to pieejamības jautājumu. Ir cilvēki, kas ir pirms tam kārtojuši eksāmenus, ir paņēmuši kādu pauzi starp skolu un augstskolu, mums ir diezgan daudz tādu studējošo, kas tā dara. Vai, piemēram, ir izdomājuši nomainīt savu studiju programmu vai jomu.”

Valsts izglītības un satura centrā gan skaidro, darīts viss, lai šā gada augstākā līmeņa eksāmeni būtu salīdzināmi ar iepriekš kārtotajiem. Vienādi vērtēt gan tos nedrīkst. Līdz ar jauno saturu, atšķiras gan stundu skaits, cik skolēns ir konkrētajam priekšmetam veltījis 12. klasē, gan eksāmenu uzdevumi un prasības.

Kaspars Špūle
VISC Vispārējās izglītības pārbaudījumu nodaļas vadītājs

“Latviešu valodā, ja skolēni pagājušogad rakstīja domrakstu, tad šogad prasības ir augstākas augstākajam līmenim, viņam ir jāveic divu tekstu analīze, kas ir augstākas grūtības pakāpes uzdevums. Arī matemātikā, ja pagājušogad viņi rēķināja sīnusu, kosīnusu, tad šogad viņi rēķinās tangensus, kotangensus. Līdz ar to tam eksāmenam jau ir augstākas prasības.”

Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM) tikmēr uzskata, jaunās prasības nepadarīs nepieejamākas studijas iepriekšējo gadu absolventiem. Jāņem vērā, ka augstskolas vērtē ne tikai eksāmena rezultātus, bet var uzņemšanas konkursā var piemērot arī citus kritērijus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Dace Jansone
IZM Augstākās izglītības un zinātnes departamenta vadītāja vietniece

“Tas, ko ir svarīgi saprast, ka augstskolām ir dota pietiekami liela rīcības brīvība arī pašām noteikt šos uzņemšanas noteikumus un Ministru kabineta (MK) noteikumi ir izdoti, lai nodrošinātu vienotu vispārējo pieeju, tātad, vienotus horizontālos principus.”

Tāpat ikvienam ir iespējam centralizēto eksāmenu pārlikt, nu jau arī augstākajā līmenī un to nodrošina Latvijas Universitāte. Tas gan maksā 51 eiro un pieteikšanās šī gada eksāmenu pārrakstīšanai atvērta ir vēl tikai divas nedēļas.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm