Bērnu vidū ļoti strauji izplatās respiratori sincitiālais vīruss

2022. gada 7. decembrī 21:40

Patlaban Latvijā, īpaši bērnu vidū, strauji izplatās elpceļu slimības. Īpaši izceļama inficēšanās ar respiratori sincitiālo vīrusu. Bērnu slimnīcā liels pacientu pieplūdums, nodaļas ir pārpildītas. Mediķi saslimstības pieaugumu skaidro ar tā dēvēto “imūno parādu”, kas izolētības dēļ izveidojās pandēmijas gados, vēsta TV3 Ziņas.

Rinda Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas uzņemšanas nodaļā neizsīkst visas dienas garumā. Kā norāda medicīnas iestādē, ārsti paaugstinātas noslodzes režīmā strādā jau kopš rudens sākuma, jo šogad mazo pacientu vidū īpaši intensīvi cirkulē dažādi vīrusi.

Ļoti strauji bērnu vidū patlaban izplatās tieši respiratori-sincitiālais vīruss jeb RSV. Tas lielākoties skar dziļos jeb apakšējos elpceļus, un tieši šā vīrusa dēļ ir arī īpaši daudz gadījumu, kad bērniem nepieciešama ārstēšanās slimnīcā. Pulmanoloģijas nodaļa patlaban ir pārpildīta.

Ineta Grantiņa
Bērnu slimnīcas Alergoloģijas un pulmonoloģijas profila virsārste

“Šis vīruss sākas ar augšējo elpceļu simptomiem, iesnas, drudzis un paaugstinātu temperatūra, tad pievienojas apakšējo elpceļu simptomi, klepus – klepus ir mokošs, sāpīgs bērniem. Viņi raud, viņiem ir grūtāk elpot, tādēļ viņi arī nokļūst slimnīcā, viņiem ir apgrūtināta elpošana, viņiem krūtīs var dzirdēt dažādas skaņas un viņiem arī negribas ēst, jo viņiem ir grūtāk elpot, viņi negrib ēst.”

Šis vīruss cirkulē ik gadu, arī šogad tas nav kļuvis kaut kā īpaši niknāks, atšķirība ir saslimšanas biežumā. Mediķi to skaidro ar imunitātes parādu, kuru radījusi bērnu un pieaugušo izolētība no pārējiem pandēmijas ierobežojumu laikā.

Ineta Grantiņa
Bērnu slimnīcas Alergoloģijas un pulmonoloģijas profila virsārste

“Šobrīd mēs redzam to imunitātes parādu, kad bērni vairāk apmeklē skolu un pirmskolas iestādes, savā starpā komunicē, nevalkā maskas, nemazgā rokas, nu tad šobrīd vīrusam ir ļoti laba iespēja izplatīties. Tāpēc šie bērni arvien vairāk nokļūst arī stacionāros un slimnīcās, tas nav tikai Latvijā, tas ir arī Eiropā citās klīnikās.”

Vieglākajos gadījumos šis vīruss var izpausties vien kā iesnas vai krekšķis, kas dažu dienu laikā pāriet. Tomēr īpaši uzmanīgiem ir jābūt tieši zīdainīšu vecākiem, – jaundzimušajiem slimība var smagāk attīsties šauro elpceļu dēļ – vīrusa ietekmē tie kļūst tūskaini un būtiski apgrūtina elpošanu, tad var būt nepieciešama skābekļa terapija.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Tas, kas būtu jāņem vērā vecākiem, ja ģimenē ir vairāki bērni un vecākais bērniņš apmeklē bērnudārzu – šis ir tas sezonas pīķis. Būtu jāpadomā, varbūt vecākais bērniņš var neiet u bērnudārzu, lai tam maziņākajam būtu mazāk iespējas inficēties. Bieži jāmazgā rokas, varbūt tiešām vairāk jādistancējas šajā laikā, neapmeklēt pasākumus,” saka Bērnu slimnīcas Alergoloģijas un pulmonoloģijas profila virsārste.

Bērnu slimnīcas observācijas nodaļā mazajiem pacientiem, kuriem klīniskā aina norāda uz iespējamu inficēšanos ar RSV, veic eksprestestu. Novembra dati rāda, ka ik diennakti vismaz pieciem mazuļiem rezultāts bija pozitīvs.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm