tv3.lv

Atrasts tur, kur pazudis! Bērzaine atguvusi savu otro dobumakmeni

Teju vai brīnums piedzīvots Bērzaines pagastā, Kocēnu pusē. Vairāk nekā 33 gadus par pazudušu uzskatīts Daviņu otrais dobumakmens, kas ir kultūrvēsturiskais piemineklis un vēsta par mūsu senču paražām. Tomēr izrādījies, ka akmens ir nevis pazudis, bet gan labi noslēpies un tagad no jauna ir atrasts.

2016. gada 12. martā 19:29

“Tā sūna no akmens nāk nost ļoti viegli. Hop!”, noplēšot sūnu segu no blakus esošā akmens, bijusī ģeogrāfijas skolotāja Zinta Gmizo parāda, kā atradusi par pazudušu uzskatīto dobumakmeni. Tieši pateicoties viņas intuīcijai, Daviņu otrais bedrīšakmens no jauna atrasts. Atklājums noticis gluži nejauši – vietējie laukakmeņu krāvumā meklējuši piemērotu kandidātu represēto piemineklim.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Laikam jau pazemē, kaut kur augšā vai kur citur ir tas, kas lika pieiet tieši pie šī akmens. Un veiksmīgi norāvās lielā sūnu sega un tad tās bedrītes atklājās,” stāsta Z. Gmizo.

Pirmo reizi senais kulta akmens atklāts un reģistrēts 1983. gadā. Pēc tam trīs gadu desmitus lērums speciālistu mēģinājuši vēlreiz aplūkot šo kultūrvēsturisko liecību, taču tā rokā nedevās. Liels bija pārsteigums atrast to tai pat vietā, kur pirmīt tas pazudis.

“Pirmo reizi reģistrējot, nebija norādīta precīza atrašanās vieta, kas pašam pētniekam bija piemirsusies. Kā redzam, akmeņu kaudze ir 50-60 metrus gara, un akmeņiem sūnas pa virsu, nekā jau nevar pateikt, kas tur apakšā ir,” stāsta Valters Grīviņš, Latvijas vēstures materiālu brīvpieejas krātuves un novadpētniecības platformas “Historia.lv” pārstāvis.

Sākotnēji gan kulta vieta atradās citviet, zina stāstīt Daviņos dzimušais Imants. Viņš no bērnības dienām atminas, ka akmens gulējis tīruma malā, nevis šādā kaudzē. Viņaprāt, to no oriģinālās vietas aizveduši melioratori pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados.

“Atceros, ka pavasaros pa dienu akmens bija uzsilis un mēs kopā ar māsu uz tā sildījāmies. Un tās bedrītes bija virspusē. Ar tām mēs spēlējāmies, kad sīki bijām,” atminas Daviņu iemītnieks Imants Jerkins.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Izmēros un bedrīšu skaita ziņā mazāks, šajā apkaimē šis ir jau otrais dobumakmens – tā vecākais brālis ir Daviņu lielais dobumakmens. Par senajiem Latvijas teritorijas iedzīvotājiem liecina arī netālu esošās dzelzs laikmeta apmetnes un senkapi. Paši bedrīšakmeņi varētu būt tapuši aptuveni pirms 2500 gadiem. Kāpēc senie cilvēki akmeņos cirta bedrītes, nav skaidrs un hipotēzes ir dažādas. Tas varētu būt saistīts ar senču kultu vai debess objektu pielūgšanu.

“Spriežot arī pēc igauņu pētījumiem, kuri ir plašāki un tur arī akmeņu ir daudz vairāk nekā Latvijā, visdrīzāk tas saistās ar seno lauksaimniecību, ar senām lauksaimniecības zemēm. Iespējams, tās ir maģiskas darbības, kas ir veiktas, lai nodrošinātu ražu,” skaidro V. Grīviņš.

Pagaidām visā Latvijā atrasti 80 tamlīdzīgi upurakmeņi. Tagad, kad Daviņu otrais dobumakmens no jauna ir atrasts, turpmākais darbs jāuzņemas zemes īpašniekam kopā ar pieminekļu inspekciju un vietējo pašvaldību, un jāizstāda šā vēstures liecība pienācīgai apskatei.

Foto

Video

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm