tv3.lv

Atklāj pieminekli Latvijas brīvības cīnītājam Gunāram Astram

Piemineklis atrodas Baumaņa skvērā, Brīvības ielā 34, pretim tiesas ēkai, kurā Astru 1983. gadā notiesāja par pretpadomju propagandu.

20. janvārī 11:58

Šodien atklātais piemineklis simbolizē viņa paustās vērtības, inteliģenci un ilgas pēc Latvijas neatkarības. Pieminekļa autors ir tēlnieks Gļebs Panteļejevs.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Uz Gunāra Astras pieminekļa atklāšanu bija ieradušies arī daži protestētāji, kuri svilpa tā atklāšanas ceremonijas laikā. Tieslietu ministrs Jānis Bordāns šos cilvēkus, kas šādi izrāda necieņu Astras piemiņai, nosauca par “okupantu pakalpiņiem”.

Latvijas neatkarības aizstāvi Gunāru Astru tiesāja divas reizes – 1961. un 1983. gadā. Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas viņu attaisnoja abās lietās.

1993. gada 18. novembrī Rīgā pie toreizējās TM ēkas Brīvības ielā 34 tika uzstādīta Astram veltīta piemiņas plāksne. Savukārt 2020. gada 14. jūlijā Ministru kabinets atbalstīja iniciatīvu par pieminekļa celšanu Gunāram Astram. 2020.gada decembrī Saeima izskatīja priekšlikumu par nepieciešamā finansējuma piešķiršanu šim mērķi no valsts budžeta un to atbalstīja.

Pieminekļa atklāšanā piedalās Valsts prezidents Egils Levits un tieslietu ministrs Jānis Bordāns, Gunāra Astras brālis Leons Astra, kā arī 1991. gada barikāžu biedrības prezidents Renārs Zaļais un pieminekļa autors, tēlnieks Gļebs Panteļejevs. Tāpat arī atklāšanā uzstājās dziedātāja Ieva Akurātere.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm