tv3.lv

Ārsts no Šrilankas lāpa veselības sistēmas caurumus Latgalē

Pēdējā laikā asas diskusijas izraisīju veselības ministra iecere par obligātu noteikt to, ka jaunajiem mediķiem pēc rezidentūras beigšanas trīs gadi jāstrādā reģionos. Lielākā daļa medicīnas studentu par to nav sajūsmā un uz attālākiem novadiem strādāt nebūt neraujas. Taču TV3 Ziņas tikās ar kādu ārstu, pēc izcelsmes šrilankieti, kurš jau pāris gadus strādā par neiroķirurgu Rēzeknē un atzīst – darbs viņu dara laimīgu. 

2016. gada 19. martā 19:05

Latvijā studējis un palicis

Ar 36 gadus veco ārstu Malinku Rambadagallu tiekamies Rēzeknes slimnīcā, pēc aizvadītas garas darbadienas. Viņš ir viens no diviem neiroķirurgiem visā novadā un atzīst – slodze ir pamatīga. Pēc izcelsmes šrilankietis, ārsts Latvijā dzīvo 16 gadus. Medicīnu apguvis Latvijas Universitātē, tur arī iemācījies latviešu valodu. Daļu rezidentūras pavadījis Īrijā, cerēdams tur palikt strādāt, taču, pat lielā alga, nenoturēja. Rambadagalla stāsta:

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tur valsts slimnīcās nebija vietas priekš neiroķirurga, viss bija pilns. Vienīgais bija privātajās klīnikās, bet to es negribēju tik ātri. Es gribēju akūtus izaicinājumus. Tad mana drauga sieva vaicāja, vai esmu gatavs par mazāku algu braukt uz Latviju operēt. Es teicu, kāpēc nē? Tas ir, ko es gribētu darīt!

Lielākoties pacienti pie ārsta vēršas ar smagām muguras sāpēm, bieži nepieciešama operācija. Neiroķirurgs atzīst, reģionos trūkst šāda profila speciālistu. Taču nepiekrīt idejai, ka jaunos ārstus ar varu jāspiež strādāt novadu slimnīcās:

Protams, tāda sistēma varētu strādāt Anglijā un Īrija, jo viņiem atalgojumos nav liela atšķirība, viņi var dzīvot ar cieņu. Medicīnas profesija Latvijā, arī skolotāju un policistu algas, tā ir ņirgāšanās.

Pats gan ne reizi nav gribējis pārcelties uz Rīgu, kur ir iespēja nopelnīt vairāk. Ārsts lielā mērā strādā ar misijas apziņu, ka jāpalīdz cilvēkiem, kuri nav tik labi situēti.

Balvos pirmais neiroķirurgs

Latgalē viņa rokas tiešām ir vajadzīgas. Neiroķirurgs nupat sācis pieņemt pacientus arī Balvos, turpmāk divreiz mēnesī viņš mēros ceļu, lai palīdzētu arī šī novada iedzīvotājiem. Balvu slimnīcas direktore ir gandarīta, ka izdevies piesaistīt šādu speciālistu. Pirmie pieņemšanas laiki pie Rambadagallas ir aizpildīti un jau veidojas rindas. Slimnīcas izpilddirektore Ināra Ņikuļina stāsta:

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ir pacietini, kuriem nepieciešama neiroķirurga palīdzība, vai vismaz konsultācija, līdz šim mēs to nespējām nodrošināt. Mums vienkārši neiroķirurga nebija. Ārsts būs ļoti noslogots, jo tie nav tikai Balvu iedzīvotāji, tie būs arī pārējo novadu – Viļakas, Rugāju un Baltinavas, arī Gulbenes iedzīvotāji. Jo arī Gulbenē mums šāda speciālista, neiroķirurga, nav.

Balvos, līdzīgi kā citviet Latvijas reģionos, ārkārtīgi trūkst mediķu. Puse no 60 ārstiem, strādā citās pilsētās un uz pieņemšanām Balvos un Gulbenē braukā. Neraugoties uz neapskaužamo ārstu trūkumu slimnīcā, arī direktore neuzskata, ka jaunie mediķi būtu piespiedu kārtā jāsūta uz novadiem. Viņa teic – ar varu mīļš nekļūsi.

 

Foto:

Video:

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm