Ārstniecības iestādes paaugstina maksas pakalpojumu cenas

2022. gada 2. decembrī 20:05

Kopējās inflācijas apstākļos maksas pakalpojumu cenas Latvijā ceļ arī ārstniecības iestādes. Tāpēc pacientiem jārēķinās, ka ārsta apmeklējumi kļūst dārgāki, tajā skaitā arī valsts lielākajās slimnīcās. Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (RAKUS) speciālista konsultācija jau sadārdzinājusies par 25%. Savukārt “Stradiņos” daļai maksas pakalpojumu cenas celsies no nākamā gada.

Pacientu līdzmaksājums par valsts apmaksātajiem veselības aprūpes pakalpojumiem ir palicis nemainīgs, bet maksas pakalpojumu cenas aug.

RAKUS, kur maksas pakalpojumus izmanto aptuveni 10% pacientu, cenas ir cēlusi kopš pirmā novembra. Vidēji tās augušas par 8%.

“Tās nav augušas būtiski. Pielāgojamies vidējām tirgus cenām taču, paturot prātā, ka mēs esam valsts mēroga klīnika. Līdz ar to ļoti daudzās pozīcijās tās ir zemāka nekā vidēji tirgū,” teic RAKUS Ambulatorās daļas vadītāja p.i. Igors Vladimirovs.

Izmantojot maksas pakalpojumus, kopš novembra par ārsta konsultāciju “Austrumu slimnīcā” jāmaksā 50 eiro. Iepriekš vizīte maksāja 40 eiro, tātad ārsta apmeklējums sadārdzinājies par ceturto daļu.

Savukārt kopš vakardienas maksas pakalpojumu cenas ir palielinājusi Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīca. Speciālista konsultācija iepriekš maksāja 45 eiro, tagad 55 eiro, kas ir sadārdzinājums par 22%.

Bet no jaunā gada vidēji par 10% dārgāki kļūs maksas pakalpojumi Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Diemžēl mums ir nācies to darīt. Nebijām paši pirmie, kas šādu gājienu veiktu. Diemžēl, analizējot energoresursu cenu pieauguma ietekmi uz mūsu budžetu, nācās spert šādu soli. Un vidēji ar 1. janvāri palielināsim maksas pakalpojumus par desmit procentiem. Dažiem pakalpojumiem varbūt tas būs vairāk, citiem mazāk,” saka Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas valdes loceklis Jānis Naglis.

Daļai pakalpojumu cenas “Stradiņi” palielināja jau pavasarī, tāpēc maksa par tiem nemainīsies. Runa ir, piemēram, par ārsta konsultācijām.

Cenrādi regulāri pārskata arī Bērnu klīniskā universitātes slimnīca (BKUS), kur maksas pakalpojumu īpatsvars ir neliels. Neprecizējot, kā cenas augušas, iepriekšējo reizi tās celtas desmitajā oktobrī: “Elektroenerģijas un citu resursu sadārdzinājums ietekmē maksas pakalpojumu cenas. Maksas pakalpojumu cenas, kas tiek aprēķinātas, ņemot vērā pakalpojumu sniegšanas pašizmaksas, kuras veido vairākas komponentes, tiek regulāri pārskatītas.”

Lai inflācijas dēļ nemazinātos iedzīvotāju iespējas saņemt veselības aprūpes pakalpojumus, Veselības ministrijā sagaida, ka nozare būs viena no galvenajām prioritātēm jaunajai valdībai.

“Jautājums ir par to, kāds ir veselības nozares budžets un cik lielā mērā mēs par valsts līdzekļiem varam nodrošināt iedzīvotājiem pakalpojumu. Jo lielāks ir valsts atvēlētais finansējums, jo lielāku apjomu ir iespējams iedzīvotājiem saņemt kā valsts apmaksātu, jo attiecīgi mazāk ir viņiem pašiem no savas kabatas jāpiemaksā,” norāda Veselības ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kāds nākamgad būs veselības aprūpes budžets, šobrīd nav skaidrs, jo par to būs jālemj jaunajai valdībai, kas vēl nav izveidota.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm